Regulamin Przedszkola Adaptacja Procedura przyprowadzania Do pobrania Statut Przedszkola Cenne rady nie od parady

Strefa Rodzica

Adaptacja

Gdy robimy coś po raz pierwszy towarzyszy nam wiele emocji – niepokój, smutek, obawa, ale także ekscytacja i ciekawość. Podobnie czuje się dziecko, gdy po raz pierwszy przekracza mury przedszkola. Pierwsze dni w nowym miejscu bywają trudne dla dzieci i rodziców. Jak przygotować siebie i dziecko na pierwszy dzień w przedszkolu? Zapraszamy do zapoznania się z artykułem Pani Psycholog Darii Jęczmińskiej

Jak można ułatwić dziecku adaptację w przedszkolu ?

Drodzy Rodzice !

Już teraz należy zachęcać i motywować dziecko do:

• samodzielnego ubierania się w to, co nie stanowi dla dziecka problemu,
  • zapinania guzików, wkładania butów i zapinania ich na „rzepy”,
  • korzystania z sedesu, używania papieru toaletowego,
  • wycierania nosa w chusteczkę,
  • samodzielnego mycia rąk,
  • rysowania kredkami, farbami, zabaw plasteliną,
  • spacerowania i nie używania wózka,
  • spożywania posiłków samodzielnie.

W naszym przedszkolu zwracamy uwagę na to, by posiłki dla dzieci były atrakcyjne i różnorodne. Umiejętność gryzienia pokarmów jest konieczna, gdyż potrawy nie są miksowane. Zachęcamy do podawania dzieciom w domu do gryzienia: marchewki, kalarepki, jabłek ze skórką.

Gdyby dziecko miało w przedszkolu problemy ze spożywaniem posiłków, przebieraniem się, załatwianiem potrzeb fizjologicznych, itp., otrzyma pomoc w każdej z tych dziedzin.

Ubieranie dziecka do przedszkola.

Zachęcamy Państwa do skompletowania dziecku odzieży

wygodnej, przewiewnej i łatwej do ubierania przez samo dziecko:

• spodnie, spódniczki na gumkę nie za ciasną, nie za luźną,
  • buty wyjściowe łatwe do zakładania, zapinane najlepiej na „rzepy”
  • ubranie na cebulkę, które zabezpiecza przed przegrzaniem lub zziębnięciem,
  • kapcie na gumowej podeszwie, zakryte, nie sznurowane, na „rzepy”, oznakowane inicjałami dziecka,
  • nakrycie głowy: w okresie letnim – kapelusik, chusteczka dla dziewczynki, dla chłopca –czapka z daszkiem, w zimie –czapki,
  • piżamka wciągana, podpisana imieniem i nazwiskiem dziecka,
  • zapasowe: majteczki, koszulka, rajstopki, które będą przechowywane na półeczce dziecka w szatni i wykorzystywane, gdy zajdzie taka potrzeba,
  • biżuteria: pozostaje w domu,
  • należy zwrócić uwagę na sprawność suwaków w kurtkach dziecięcych. Dzieci nie potrafią same ich naprawić, nauczycielki pomagają, ale robią to kosztem nie zwracania uwagi na inne dzieci. 3-latki nauczą się szybko je zapinać i rozpinać, ale muszą być one sprawne.

Przedstawione  wskazówki wypływają z troski o dzieci, dbania o ich bezpieczeństwo, z doświadczenia w pracy z dziećmi trzyletnimi. Mam nadzieję, że będą one dla Państwa pomocna.

Pierwszego dnia do przedszkola należy przynieść:

Dziecko:

• piżamę – podpisaną imieniem i nazwiskiem dziecka,
  • kapcie – również podpisane,
  • podpisaną pościel o wymiarach 65cm x 280cm*
  • przytulankę stanowiącą „kawałek domu”, która pomoże znieść rozstanie z rodzicami.

Rodzice:

• pewność, że dziecko sobie poradzi,
  • zaufanie do nauczycielek i personelu przedszkola,
  • uśmiech na twarzy

*Pościel:

Pościel dostępna jest m.in. w „Maluchu” w Pruszczu lub

w „Akpolu” na Jaśkowej Dolinie.