Karuzela wiadomości

Menu

Wiadomości

 • DRODZY RODZICE

  Zachęcamy do zapisania dziecka do naszego przedszkola,

  na rok szkolny 2022/2023

  Przedszkole im. Janusza Korczaka jest przedszkolem publicznym. Istnieje od 2003 roku, od września 2021 roku zapraszamy do nowej siedziby przedszkola, w Pruszczu Gdańskim przy ul. Kossaka 15 czyli w samym centrum naszego miasta. Obiekt spełnia surowe normy budowlane i sanitarne. Do dyspozycji dzieci oddajemy tematycznie urządzone sale, w których dzieci mogą rozwijać swoje zdolności i zainteresowania. Nowa lokalizacja przedszkola zapewnia typowo rodzinną, domową atmosferę, a sąsiedztwo Parku Miejskiego i innych terenów zielonych oraz przestrzenny, zagospodarowany taras - zapewnią dzieciom codzienny kontakt z przyrodą i doskonałą zabawę podczas pobytu na świeżym powietrzu.Dysponujemy własną kuchnią, w której przygotowujemy posiłki zgodnie z zasadami racjonalnego żywienia  oraz potrzebami indywidualnymi dzieci. Nasze przedszkole to również doborowa, wysoko wykfalifikowana i ambitna kadra pedagogiczna, którą tworzą cudowni ludzie z powołaniem. Oferujemy naszym przedszkolakom atrakcyjne i niestandardowe metody pracy z dziećmi, niekonwencjonalny podział grup, pracę w małych zespołach. Troską i terapią obejmujemy dzieci z opiniami o potrzebie Wczesnego Wspomagania Rozwoju oraz orzeczeniami. W naszym przedszkolu maluchy czują się bezpieczne i kochane.

  Przedszkole Publiczne im. Janusza Korczaka w Pruszczu Gdańskim z siedzibą przy ul. Kossaka 15 bierze udział w rekrutacji elektronicznej na rok szkolny 2022/2023.

 • Trwają wakacje, a tymczasem...

  trwają prace nad funkcjonalnością i estetyką wnętrz w nowej siedzibie przedszkola, czyli... już za chwileczkę, już za momencik...

 • Witamy wszystkich przedszkolaków w nowym roku szkolnym.

   

  DRODZY RODZICE

   

          Miło nam wreszcie poinformować, że zaczynamy „NORMALNĄ” pracę w nowym roku szkolnym.

  Spotykamy się 1 września, lecz z uwagi na istniejącą sytuację pandemiczną musimy przestrzegać wytycznych GIS, w tym między innymi:

  • Dziecko do przedszkola może przyprowadzać tylko jedno z rodziców, bez osób towarzyszących.

  • Każda przyprowadzająca osoba musi mieć maseczkę zasłaniającą usta i nos , powinna zdezynfekować ręce przed wejściem do przedszkola.

  • W szatni należy zachować dystans społeczny wynoszący min. 2m.

  • Dzieci nie mogą przynosić do przedszkola żadnych pluszaków, zabawek, zabawkowej biżuterii – bransoletek, wisiorków.

  • Do przedszkola może przyjść wyłącznie dziecko zdrowe, bez żadnych objawów infekcji: katar, kaszel. W przypadku objawów chorobowych pojawiających się u dziecka podczas pobytu w przedszkolu rodzice zostaną powiadomieni i poproszeni o niezwłoczne odebranie dziecka z przedszkola.

  • Nie wolno przyprowadzić dziecka, jeśli w domu przebywa osoba na kwarantannie.

  • Pościel dziecka (lub karimatę i kocyk) należy odświeżać przynajmniej raz w tygodniu (będziemy wydawać pościel w każdy piątek), prosimy o wypranie pościeli a nie przynoszenie tej samej, nieświeżej w poniedziałek.

  • Większość czasu pobytu w przedszkolu dzieci będą spędzały na przedszkolnym placu zabaw. Prosimy o dopasowanie stroju dziecka do warunków atmosferycznych, kurtki przeciwdeszczowe, kalosze, cieplejsze ubrania.

   NIE MA ZŁEJ POGODY – SĄ TYLKO ZŁE UBRANIA

  • Ubrania na zmianę należy przynieść w podpisanym worku i zostawić w szatni.

  • Podczas odbierania dzieci z przedszkola z placu zabaw – prosimy o niewchodzenie do pomieszczeń przedszkolnych, dzieci wszystkie rzeczy będą miały ze sobą na podwórku. W czasie pobytu dzieci na dworze po południu – pomieszczenia będą dezynfekowane i ozonowane.

  • Raz dziennie (a w razie potrzeby częściej) będzie odbywać się kontrola temperatury ciała dziecka.

  • Pierwszego dnia pobytu dziecka w przedszkolu należy złożyć podpisane oświadczenie, które znajduje się w załączniku. Bez podpisanego oświadczenia – dziecko nie zostanie przyjęte do przedszkola.

   

   

  Sytuacja może w każdej chwili ulec zmianie, mogą zostać zaostrzone wytyczne Głównego Inspektora Sanitarnego, np. zmniejszenie liczebności grup, zakaz wchodzenia rodziców do przedszkola, pomiar temperatury przy wejściu do placówki. Mamy jednak nadzieję, że będziemy pracować bez zakłóceń i wszyscy pozostaniemy zdrowi, czego również Państwu i Waszym rodzinom życzymy.

 • DRODZY RODZICE

   

  Kontynuujemy pracę z dziećmi w formie zdalnej. Będziemy przesyłać materiały do zajęć i zabaw z dziećmi, prosimy o poświęcenie czasu na przekazanie, przeczytanie i ewentualne wydrukowanie dzieciom niektórych prac.

  Od 25 marca (od środy), zgodnie z rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej, będziemy realizować podstawę wychowania przedszkolnego, a z dziećmi 6 letnimi - obowiązek rocznego przygotowania przedszkolnego, czyli tzw. program "zerówkowy".

             

            SERDUSZKA I KWIATY DLA BOHATERÓW 

 • DRODZY RODZICE


   

  Zgodnie z decyzją Ministra Edukacji Narodowej przedszkole będzie nieczynne do 26 kwietnia.

 • Terminy postępowania rekrutacyjnego

 • LUTY

  17 LUTY  - Dzień Kota

   

  Tego dnia obchodziliśmy w Przedszkolu  Dzień kota. Przedszkolaki uczestniczyły w różnorodnych „kocich zabawach”: naśladowały kociaki, pokonywały koci tor przeszkód, oglądały ilustracje przedstawiające milusińskie zwierzątka oraz słuchały bajki o najsłynniejszym kocie na świecie Kocie w butach. Była też pogadanka o kocich zwyczajach. W czasie zajęć plastycznych wykonaliśmy piękne portrety  kotów. 

 • LUTY

   

  Dzień Babci i Dziadka

  Dziadkowie to wielki skarb dla wnuków – oni czynią dzieciństwo udanym i szczęśliwym, dla swych wnuków mają zawsze czas, umieją pocieszyć, są cierpliwi, zawsze lepiej rozumieją, a przede wszystkim bezgranicznie kochają. Dlatego w podzięce za ich wielkie serce, w naszym przedszkolu  odbyły się uroczyste spotkania. Dziadkowie mogli podziwiać umiejętności swych wnuków prezentujących wiersze, piosenki, tańce i grę na instrumentach oraz inscenizację Jasełek. Mali artyści z dużym przejęciem i zaangażowaniem odtwarzali swoje role. W ten sposób mogli podziękować za trud włożony w ich wychowanie. Wszędzie słychać było gromkie „Sto lat”, które bardzo wzruszyło gości.  Na koniec wszystkie wnuczęta  obdarowały swoich  dziadków własnoręcznie przygotowanymi upominkami. Dopełnieniem uroczystych spotkań były słodkie poczęstunki i pyszny tort. Święto Babci i Dziadka to dzień pełen uśmiechu, wzruszeń i radości.

 • STYCZEŃ

                                          28 Stycznia  - Bal karnawałowy

   

  W karnawale, w karnawale, udajemy się na bale"

   Karnawał to miła tradycja przepełniona muzyką i zabawą, gdzie ważnym elementem tego okresu są bale karnawałowe.Bal karnawałowy dla  przedszkolaków to dzień niezwykły, wyczekiwany. Jest atrakcją bardzo lubianą przez dzieci, dostarczającą im wielu przeżyć i radości. Przedszkolaki zamieniły się w królewny,  wróżki, batmanów, piratów, skrzatów, rycerzy, czy policjantów. Pojawiły się również postacie z ulubionych bajek. Nasze przedszkolaki świetnie się bawiły  uczestnicząc we wspólnych zabawach i konkursach. Wszystkim zabawom towarzyszyła radość,  a cały bal karnawałowy przebiegł w miłej, serdecznej atmosferze i dostarczył niezapomnianych wrażeń.

   

                                               W FERIE DZIECI SIĘ NIE NUDZĄ

  Okres ferii zimowych upłynął nam na zabawie i eksperymentowaniu. Jak co roku dzieci miały możliwość odkrywania swojego twórczego potencjału w konstruowaniu zabawek i zaspokajaniu ciekawości poznawczej przeprowadzając różnorodne eksperymenty . Dotykały istoty zjawisk z zakresu chemii, fizyki czy magii. Powstały między innymi ciekawe makiety, miasta, budowle, instrumenty. Poznały co to jest grawitacja, napięcie powierzchniowe, naczynia kapilarne i wiele innych tajemniczych i naukowych związków rządzących światem.

 • GRUDZIEŃ

  6 Grudnia  - Mikołajki

  Tradycyjnie jak co roku 6 grudnia  Św. Mikołaj przysłał list do naszych przedszkolaków  ze wskazówkami jak dotrzeć do worka z prezentami. Podziękował dzieciom za piękne zachowanie i w nagrodę podarował nam wyjątkowy prezent – bilet do kina i na warsztaty piernikowe. Biedronki,  Żuki  i  Motyle  wybrały się do kina na film pt. „ Wyprawa Magellana” . Świerszcze i Żuki bawiły się na warsztatach piernikowych na Faktorii.  Buzie naszych Przedszkolaków po seansie były roześmiane i bardzo zadowolone.

  18 Grudnia - Kolędowanie

   Dziś odbyło się  przedszkolne kolędowanie i jasełka .Mieliśmy okazje zobaczyć przepiękną aranżacje  kolęd w kilku językach w wykonaniu dzieci z grupy Mrówek   a mali aktorzy  z grupy „Świerszczy” przedstawili historię narodzin Jezusa. Po zakończeniu spektaklu wszyscy zasiedli do wspólnej wieczerzy wigilijnej. Dziękujemy rodzicom za przygotowanie pysznych potraw.

   

  19 Grudnia - Powitanie Zimy

  Tego dnia dzieci, ubrane w kolor biały, wzięły udział w Powitaniu Zimy. Zimowy orszak „Motyli” zawitał do przedszkolnej sali. Dzieci śpiewały zimowe piosenki , recytowały wiersze i tańczyły. Pani Zima hojnie sypnęła śniegiem i zaprosiła do wspólnej zabawy. Serdecznie dziękujemy dzielnym przedszkolakom za piękny występ.

  20 Grudnia -  Wigilia 

   

  Jak co roku, zgodnie z podtrzymywaną od lat tradycją, w naszym Przedszkolu odbyła się Wigilia z naszymi przedszkolakami Największa atrakcją  tego dnia była wizyta Świętego Mikołaja.Zanim jednak przyszedł dzieci wysłuchały opowieści o tradycji Mikołajek jak i o samym Mikołaju. Kiedy nieoczekiwanie na korytarzu rozległ się dźwięk dzwoneczków Mikołaja Przedszkolaki od razu zaczęły podskakiwać z radości. Św. Mikołaj został gorąco przywitany. Gość z Dalekiej Północy wywołał wiele radości i uśmiechu na twarzach przedszkolaków. Podczas spotkania Mikołaj życzył wszystkim dzieciom oraz pracownikom przedszkola zdrowych i radych świąt Bożego Narodzenia. Obiecał, że powróci do nas za rok.  Na zakończenie Mikołaj obdarował dzieci wspaniałymi prezentami.

   

 • LISTOPAD

  5  LISTOPAD  - Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek

   

  Baśnie i bajki cieszą się wielkim powodzeniem zarówno u dzieci jak i u dorosłych. Są dla wszystkich źródłem bogatych przeżyć i wrażeń, nie zastąpionym sposobem wzbogacenia  wyobraźni a także pobudzania zainteresowania otaczającym światem ludzi i zwierząt.

  W tym wyjątkowym dniu dzieci przybyły do przedszkola przebrane w przepiękne bajkowe stroje. We wszystkich  grupach  przedszkolaki wspaniale się bawiły. Dzieci wysłuchały fragmentów najbardziej znanych bajek, rozpoznawały bajkowe postacie i tytuły bajek, z których pochodzą. Segregowały rekwizyty z bajek, układały puzzle, bawiły się w teatr 
To spotkanie sprawiło dzieciom bardzo wiele radości. Przedszkolaki były aktywne, otwarte i wesołe, a przecież takie są podstawowe założenia pracy z dziećmi w przedszkolu.

 

  28 LISTOPAD - Andrzejki

  “Andrzejki” to stary ludowy zwyczaj. Wróżby czyniono 29 listopada. Miały one dać odpowiedź na pytanie, co kogo czeka w przyszłości. W wigilię św. Andrzeja prześcigano się więc w pomysłach, by z najróżniejszych oznak wyczytać swoją przyszłość. Tradycja wróżb przetrwała do dzisiaj. Obecnie “Andrzejki” są wspaniałą zabawą, dostarczającą wielu przeżyć i emocji. W naszym przedszkolu, tradycją ubiegłych lat, również w tym roku świętowaliśmy “Andrzejki”. Przedszkole powitało wszystkich przekraczających jego próg, tajemniczym andrzejkowym nastrojem. Przyczyniła się do tego zapewne stosowna, magiczna dekoracja, ale również i to, że wszyscy przyszli do przedszkola przebrani – niezliczona rzesza wróżek, magików, czarownic i czarodziejów, a także ich kocich pomocników.

                                   

  29 LISTOPAD - Sztuczny Śnieg

   Tego dnia  postanowiliśmy trochę poeksperymentować dlatego nasze przedszkole odwiedził prawdziwy chemik, który pokazał wszystkim przedszkolakom jak „wyprodukować” śnieg. Na samym początku warsztatów omówiliśmy zasady bezpieczeństwa. Dzieci otrzymały fartuch i okulary. Zaznajomiły się z menzurkami, probówkami i pipetami – następnie przystąpiły do pracy odmierzając przelewając i mieszając różne składniki. Na koniec pracy mogły wybrać kolor swojego śniegu. Było to bardzo ciekaw doświadczenie. Śnieg wyszedł genialny, a zabawa była naprawdę wspaniała.

   

 • PAŹDZIERNIK

    4 PAŹDZIERNIK - Pani Muzyka

  Jak co roku również teraz do naszego przedszkola zawitała Pani Muzyka ze swoimi pięknym koncertami tym razem nasze przedszkolaki miały okazje poznać balet klasyczny i współczesny w wykonaniu zawodowych tancerzy. Dowiedziały się ,że spódnica baletnicy to „ paczka”   a buty w których się tańczy noszą nazwę „baletki”.

   

  18 PAŹDZIERNIK  - Dzień Poczty Polskiej

  Z okazji święta Poczty Polskiej nasze przedszkole odwiedziła Pani Listonosz. Starszakom opowiadała trochę o historii pisania listów . Młodszym dzieciom pokazała listy i kartki pocztowe- coś z czym mamy coraz rzadziej do czynienia. Przyniosła klasery z pięnymi znaczkami. Dzieci miały okazje własnorecznie przykleić znaczek do kartki pocztowej i postawić pieczątke. Na pamiątke tego spotkania zabrały kartki do domu. Serdecznie dzieukemy za miłą wizytę.

   

  24  PAŹDZIERNIK - Międzynarodowe Święto Roweru

  Tego dnia  przedszkolaki przyjechały do przedszkola różnymi pojazdami: rowerami, na hulajnodze, rowerku biegowym. Nasz przedszkolny plac zabaw  zamienił się w ruchliwą ulice - dzieci uczyły się zasad ruchu drogowego oraz zachowania ostrożności wobec innych uczestników . Nasze dzielne przedszkolaki świetnie sobie poradziły i  spisały się na medal.

   

 • WRZESIEŃ

                                                                                    Integracja

  Pod koniec września odbyły się wyjazdy integracyjne naszych przedszkolaków. Grupa "Świerszczy" i "Mrówek" na farmę dyniową tzw. "Dyniowe love"- mieszczącą się niedaleko Pruszcza Gdańskiego. Przy sprzyjającej aurze jesiennej dzieci przemierzały kręte ścieżki labiryntu, skakały po snopkach siana, degustowały słodkich przysmaków dyniowe(babeczki sernik), piekły wraz z rodzicami kiełbaski. Zabawa w dyniowej "scenerii" okazała się niezwykle interesująca i edukacyjna. Najmłodsze przedszkolaki "Biedronki" i "Motyle" postanowiły zintegrować się na leśnym pikniku w Wojanowie .

  Celem tego spotkania była wspólna zabawa dzieci i rodziców, a także zaobserwowanie swojego dziecka na tle grupy oraz wzmacnianie więzi emocjonalnej Spotkanie odbyło się w miłej i serdecznej atmosferze.

  Towarzyszyła im tam świetna zabawa. Gry i zabawy na świeżym powietrzy sprzyjają nawiązywaniu bliższych relacji miedzy dziećmi i rodzicami. Nasze maluszki miały okazje przespacerować się po lesie i podziwiać piękno jesiennej przyrody. Był to dzień pełen radości, uśmiechu i dobrej zabawy.

 • WRZESIEŃ

  20 WRZEŚNIA

  Z okazji Dnia Przedszkolaka najstarsza grupa z naszego przedszkola brała  udział w happeningu, który odbył się w centrum Pruszcza Gdańskiego pod hasłem : „My dzieci, nie chcemy świata ze śmieci”. Przedszkolaki uczyły się jak należy segregować odpady oraz jak dbać o środowisko. Budowały instalacje przestrzenną pt. "Ginące drzewo"- dekorowały drzewo odpadami.  Miały również okazje spotkać się z pracownikami zakładów  komunalnych i zasiąść za kierownicą śmieciarki. Na koniec obejrzały przedstawienie Teatru Qufer pt. Śmieciowisko" . Był to dzień pełen radości i uśmiechu.

 • WITAMY WE WRZEŚNIU

   

  „Wesoło jest wesoło, w huczącym ulu pszczołom,

  w zielonym lesie ptakom, w przedszkolu przedszkolakom...”

   

  Witamy wszystkich przedszkolaków w nowym roku szkolnym.

  Życzymy Wam dużo radości i dobrej zabawy!

 • KWIECIEŃ

                         5 kwietnia - Dzień Marchewki

  Celem tego dnia było przedstawienie i promowanie spożywania warzyw i owoców jako darów natury na przykładzie marchewki oraz rozwijanie umiejętności współdziałania w zespole. Można się było dowiedzieć wiele ciekawych rzeczy o marchewce, a na koniec robiliśmy marchewkową surówkę.

   

   

             Warsztaty wielkanocne

  Gdy wiosna zagościła już w naszym przedszkolu, zaczął się czas tworzenia Wielkanocnych dekoracji. Po raz kolejny zaprosiliśmy rodziców do naszego przedszkola na Wielkanocne warsztaty plastyczne.

  Rodzice z dziećmi z wielkim zaangażowaniem ozdabiali styropianowe jajka i kurczaki, baranki, tworzyli tradycyjne palmy wielkanocne z wykorzystaniem naturalnych materiałów, tj. bukszpan czy wierzbowe bazie. Rodzice wraz z dziećmi mieli możliwość wykorzystania wszystkich dostępnych materiałów i stworzenia swoich wymarzonych prac.

   

 • MARZEC 2019

  19 marca

   

  W Przedszkolu im. Kubusia Puchatka w Pruszczu Gdańskim odbył się III Miejski Przegląd Małych Form Teatralnych. Nasze przedszkole reprezentowała grupa Mrówek z legendą o Warsie i Sawie. Przedszkolaki przygotowywały się pod okiem Sławomira Kochanka i Anny Jarosz.

  Przedszkolaki zaprezentowały się znakomicie  i zajęły I miejsce.

   

  Gratulujemy dzieciom ,paniom i rodzicom !!!

   

  15 marca

  W czwartek obchodziliśmy Dzień Świętego Patryka – irlandzkie święto narodowe i religijne. Obowiązującym kolorem tego dnia były zieleń, nawiązująca do trawiastego krajobrazu Irlandii i symbolizująca koniczynę. Poznaliśmy legendę o św. Patryku – patronie Irlandii, zwyczaje symbole związane z tym świętem. Już od rana zabawom w zielonym klimacie nie Poznaliśmy małego skrzata Leprechaun, który przygotował wiele zadań dla naszych przedszkolaków po wykonaniu wszystkich czekała na nas słodka niespodzianka.

   

  7 marca - Dzień Logopedy

  Logopeda czyli nie taki diabeł straszny...

   

        Prawidłowy rozwój mowy u dziecka wpływa na całościowy rozwój jego osobowości. Dziecko poznaje otaczający je świat dzięki rozumieniu mowy. Umiejętność mówienia pozwala mu za to wyrazić jego spostrzeżenia, uczucia, pragnienia. Rozwój mowy dziecka przyspieszają częste kontakty słowne z najbliższym otoczeniem. Zaniedbania w tym względzie mogą spowodować opóźnienie mowy u dziecka lub jej zaburzenia.

  Mowa, którą słyszy dziecko powinna być poprawna, wolna, dokładna i wyraźna. Dziecko kształtuje swój zasób słów, ich brzmienie, normy językowe w sposób naturalny, z naśladownictwa - a wszelkie spieszczenie, zdrobnienia kierowane do dziecka, dotyczące np. nazw części ciała, przedmiotów, domowników itp. czyni mowę dziecka nienaturalną.

        Czas przedszkolny to okres od 3 do 6 roku życia, czyli tzw. okres swoistej mowy dziecięcej. Indywidualnej, swoistej i niepowtarzalnej, która nie przestrzega reguł gramatycznych. To właśnie w tym okresie powstaje bogate słowotwórstwo dziecięce jak np.: “kelawiczki”, “zamykatka”, “poszedłem kapciami”, “stoiłem”.

  Zły wpływ na kształtowanie się mowy dziecka ma zbyt długie utrzymywanie w diecie pokarmów papkowatych i rozdrobnionych. Proces jedzenia to gryzienie, żucie, połykanie. Rozwija to jednocześnie i wzmacnia te same mięśnie, które później biorą udział w artykulacji czyli procesie kształtowania mowy. Przedłużanie okresu "papek" może więc znacznie obniżyć sprawność narządów mowy, co następnie grozi seplenieniem. Dlatego warto w miarę szybko wprowadzać dziecku pokarmy stałe, o twardej konsystencji, wymagające żucia, gryzienia, i samodzielnego jedzenia. Podawać dziecku chrupki, skórkę od chleba, gotowane al dente warzywa, suszone owoce, tak by mobilizować do wysiłku całą jamę ustną. Oprócz zmiany menu dobroczynny wpływ na rozwój mowy ma wprowadzenie do codziennych zabaw z dzieckiem gimnastyki buzi i języka. Jest to coś, co powinno znaleźć się w repertuarze zabawa każdego dziecka. Dlaczego? Bo to pomaga dziecku szybciej opanować wymowę, usprawnia ruchomość języka, wzmacnia napięcie warg, wydłuża fazę wydechową oraz ruchy naprzemienne.

  W tym etapie rozwoju mowy wszelka poprawność językową jest przedwczesna, bo wszelkich reguł gramatycznych dziecko nauczy się w toku dalszej edukacji. Teraz głównie powinno wypowiadać siebie, nazywać świat, opowiadać, odpowiadać i pytać, pytać i jeszcze raz pytać. Nieustanne poprawianie dziecka może je blokować czy zniechęcić, a przecież zależy nam rodzicom na tym, aby zachęcać dziecko do mówienia.

        Kiedy dziecko zaczyna już coraz więcej mówić, należy uważnie je słuchać, cierpliwie odpowiadać na pytania, prowadzić z nim dyskusje a nawet zadawać dodatkowe pytania, dzięki którym rozwinie ono temat. Jest to bardzo ważne dla dalszego rozwoju mowy i kształtuje u dziecka nawyk wypowiadania się zdaniem a nie tylko pojedynczym słowem. Naturalna potrzeba mówienia będzie prowadzi bowiem do podejmowania przez dziecko prób dopasowania swojego sposobu mówienia do wymowy osób z najbliższego otoczenia, a w rezultacie do opanowania poprawnej wymowy. Brak uwagi osoby dorosłej i lekceważenie dziecka może spowodować, że dziecko stanie się nieufne, zamknięte w sobie, milczące.

  Poprawna wymowa wszystkich głosek u dzieci utrwala się w wieku 6 lat. Trudniejsze wyrazy lub połączenia głoskowe mogą nadal sprawiać im trudności. Zakłada się, że 6-letnie dziecko jest już dorosłym użytkownikiem języka.

  Jeśli u dziecka sześcioletniego rodzic zauważy problem związany z wymową głosek, z wypowiadaniem się, brakami w słownictwie, niepoprawnością gramatyczną w zdaniach, z problemami w rozumieniu instrukcji i treści opowiadania - to jest ten moment, w którym można uchronić przyszłego ucznia przed trudnościami w nauce i pójść po poradę do specjalisty, jakim jest logopeda.

   

   

  Bibliografia:

  - Kaczmarek Leon, Kształtowanie się mowy dziecka, 1953

  - www.dziecisawazne.pl

  - Odowska – Szlachcic Bożenna, Terapia integracji sensorycznej, Wydawnictwo Harmonia, 2011.

  - Kamińska, Siebert, Podstawy rozwoju mowy u dzieci, 2012

   

   

  Opracowała: mgr Paulina Mach

 • LUTY 2019

  Nabór do publicznych przedszkoli i oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych na rok szkolny 2019/2020

   

  Zasady prowadzenia postępowania rekrutacyjnego do przedszkoli i oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych na rok szkolny 2019/2020 zostały przygotowane w oparciu o zapisy ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe (Dz. U. z 2018 r. poz. 996 z późn. zm.):

  1. W postępowaniu rekrutacyjnym biorą udział zamieszkałe w Pruszczu Gdańskim dzieci 3-, 4-, 5-, 6- letnie (urodzone w latach 2016-2013) oraz dzieci, którym odroczono obowiązek szkolny,
  2. Rodzice dzieci zamieszkałych poza Pruszczem Gdańskim mogą ubiegać się o przyjęcie dziecka wyłącznie w postępowaniu uzupełniającym, jeżeli przedszkole/szkoła będzie dysponowało wolnymi miejscami, tym samym nie mogą brać udziału w rekrutacji podstawowej,
  3. Terminy postępowania rekrutacyjnego oraz postępowania uzupełniającego określa załącznik Nr 1 do zarządzenia Nr 22/2019 Burmistrza Pruszcza Gdańskiego z dnia 23 stycznia 2019 r. (http://www.e-bip.pl/Start/51/ActDetails/149169)
  4. W terminie 7 dni poprzedzających termin rozpoczęcia postępowania rekrutacyjnego rodzice dzieci, które obecnie uczęszczają do przedszkoli/oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych, składają deklaracje o kontynuowaniu wychowania przedszkolnego w roku szkolnym 2019/2020 w przedszkolu/szkole, do której uczęszcza dziecko. W przypadku złożenia przez rodzica deklaracji o kontynuacji wychowania przedszkolnego, jego dziecko nie bierze udziału w postępowaniu rekrutacyjnym.
  5. Postępowanie rekrutacyjne na wolne miejsca jest prowadzone do następujących przedszkoli / szkół:
  1. oddziały przedszkolne w Szkole Podstawowej Nr 1 im. Marii Konopnickiej w Pruszczu Gdańskim przy ul. Juliana Ursyna Niemcewicza 1 (zorganizowane w budynku przy ul. Obrońców Westerplatte 30),
  2. oddziały przedszkolne w Szkole Podstawowej Nr 2 im. Mikołaja Kopernika w Pruszczu Gdańskim przy ul. Tysiąclecia 5 (zorganizowane w budynku przy ul. Tysiąclecia 5 oraz przy ul. Tysiąclecia 3),
  3. oddziały przedszkolne w Szkole Podstawowej Nr 3 im. Jana Matejki w Pruszczu Gdańskim przy ul. Jana Matejki 1,
  4. oddziały przedszkolne w Szkole Podstawowej Nr 4 im. Ignacego Jana Paderewskiego w Pruszczu Gdańskim przy ul. Jana Kasprowicza 16 (zorganizowane w budynku przy ul. Jana Kasprowicza 16 oraz ul. Jana Kochanowskiego 8),
  5. Przedszkole Publiczne Nr 3 im. Kubusia Puchatka w Pruszczu Gdańskim przy ul. Niepodległości 10,
  6. Przedszkole Publiczne „Nad Rzeczką” w Pruszczu Gdańskim przy ul. Podkomorzego 20,
  7. Przedszkole Publiczne im. Janusza Korczaka w Pruszczu Gdańskim przy ul. Żwirki i Wigury 8,
  8. Przedszkole Publiczne „Czwóreczka” w Pruszczu Gdańskim przy ul. Jana Kasprowicza 25,
  9. Przedszkole Publiczne „Geniusz” w Pruszczu Gdańskim przy ul. Obrońców Wybrzeża 31;

   

  1. Postępowanie rekrutacyjne prowadzone jest z wykorzystaniem Elektronicznego systemu rekrutacji do przedszkoli i oddziałów przedszkolnych, dostępnego na stronie pruszczgdanski.formico.pl, na WNIOSEK rodzica, w którym wskazuje wybrane przez siebie przedszkola/szkoły w kolejności od najbardziej do najmniej preferowanych, adresowany i składany do dyrektora przedszkola/szkoły pierwszego wyboru. Rodzic może wybrać maksymalnie trzy przedszkola/szkoły.
  2. Wypełniony w systemie informatycznym wniosek powinien być następnie wydrukowany i, po podpisaniu, złożony w przedszkolu/szkole pierwszego wyboru.
  3. Wraz z wnioskiem do placówki pierwszego wyboru należy dostarczyć wszystkie niezbędne załączniki (dokumenty i oświadczenia) potwierdzające spełnianie zaznaczonych we wniosku kryteriów.
  4. Oświadczenia składa się pod rygorem odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych oświadczeń. Składający oświadczenie jest obowiązany do zawarcia w nim klauzuli następującej treści: „Jestem świadomy odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia” (art. 150 ust. 6 ustawy Prawo oświatowe).

   

  Uwaga! W przypadku wybrania przez rodzica więcej niż jednego przedszkola/szkoły złożenie wniosku do przedszkola/szkoły pierwszego wyboru jest równoznaczne ze złożeniem tego wniosku do wymienionych w tym wniosku przedszkoli/szkół kolejnego wyboru.

   

  1. Podpisy obojga rodziców/prawnych opiekunów dziecka są potwierdzeniem zgodności informacji zawartych we wniosku ze stanem faktycznym.

   

  1. Za sprawdzenie i potwierdzenie zgodności informacji zawartych we wniosku

  z informacjami w systemie informatycznym oraz wydanie rodzicom potwierdzenia przyjęcia wniosku odpowiedzialny jest dyrektor przedszkola/szkoły pierwszego wyboru lub upoważniony pracownik przedszkola/szkoły.

   

  1. Wniosek o przyjęcie dziecka rozpatruje komisja rekrutacyjna powołana przez dyrektora w każdym przedszkolu/szkole, wskazanym we wniosku. Przewodniczący komisji rekrutacyjnej może:
  1. żądać od rodziców przedstawienia dokumentów potwierdzających okoliczności zawarte w oświadczeniach (przewodniczący wyznacza termin przedstawienia dokumentów),
  2. zwrócić się do Burmistrza Pruszcza Gdańskiego o potwierdzenie okoliczności zawartych w oświadczeniach; w tym celu Burmistrz korzysta z informacji, do których ma dostęp z urzędu lub może wystąpić do instytucji publicznych o udzielenie informacji; może zlecić przeprowadzenie wywiadu, aby zweryfikować oświadczenie o samotnym wychowywaniu dziecka (do wywiadu stosuje się przepisy dotyczące rodzinnego wywiadu środowiskowego przeprowadzonego w celu ustalenia prawa do świadczenia wychowawczego, o którym mowa w ustawie z dnia 11 lutego 2016 r. o pomocy państwa w wychowaniu dzieci); o wynikach weryfikacji oświadczeń Burmistrz informuje przewodniczącego komisji rekrutacyjnej.

  W przypadku braku potwierdzenia okoliczności zawartych w oświadczeniu komisja rekrutacyjna rozpatrując wniosek, nie uwzględnia kryterium, którego spełnianie nie zostało potwierdzone.

  1. Na podstawie spełnianych przez kandydata kryteriów kwalifikacyjnych komisja ustala kolejność przyjęć:
  1. w przypadku liczby kandydatów większej niż liczba wolnych miejsc na pierwszym etapie postępowania rekrutacyjnego brane są pod uwagę łącznie kryteria określone w art. 131 ust. 2 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe, tzw. KRYTERIA USTAWOWE,
  2. w przypadku równorzędnych wyników uzyskanych na pierwszym etapie postępowania rekrutacyjnego lub jeżeli po jego zakończeniu przedszkole/szkoła nadal dysponuje wolnymi miejscami, na drugim etapie brane są pod uwagę kryteria określone w uchwale Nr II/16/2018 Rady Miasta Pruszcz Gdański z dnia 14 grudnia 2018 r. w sprawie określenia kryteriów na drugim etapie postępowania rekrutacyjnego do publicznych placówek wychowania przedszkolnego w Gminie Miejskiej Pruszcz Gdański (http://www.e-bip.pl/Start/51/ActDetails/147776) tzw. KRYTERIA LOKALNE.
  1. Wyniki postępowania rekrutacyjnego komisja rekrutacyjna podaje do publicznej   wiadomości w formie listy kandydatów zakwalifikowanych i niezakwalifikowanych do przyjęcia.
  2. Rodzic kandydata zakwalifikowanego do przyjęcia składa następnie pisemne oświadczenie woli przyjęcia do WYBRANEGO przedszkola/szkoły.
  3. Komisja rekrutacyjna przyjmuje kandydata do przedszkola/szkoły jeżeli został zakwalifikowany do przyjęcia i rodzic potwierdził pisemnie wolę przyjęcia i podaje do publicznej wiadomości listę kandydatów przyjętych i nieprzyjętych do przedszkola/szkoły.
  4. Rodzic kandydata, który nie został przyjęty może:
  1. wnioskować do komisji rekrutacyjnej o sporządzenie uzasadnienia odmowy przyjęcia dziecka do przedszkola, w terminie 7 dni od dnia podania do publicznej wiadomości listy kandydatów przyjętych i nieprzyjętych,
  2. wnieść do dyrektora przedszkola/szkoły odwołanie od rozstrzygnięcia komisji rekrutacyjnej, w terminie 7 dni od dnia otrzymania uzasadnienia.

  Na rozstrzygnięcie dyrektora przedszkola/szkoły służy skarga do sądu administracyjnego.

 • STYCZEŃ 2019

  15 stycznia

   Tego dnia  odbył się XVII Powiatowy Przegląd Jasełek i Widowisk Obrzędowych. W przeglądzie  nasze  przedszkole reprezentowały dwie grupy: Świerszcze i Żuki. Poziom prezentowanych przedstawień z roku na rok jest coraz wyższy. Wykonawcy oprócz tradycyjnego ujęcia tematu, szukając własnych interpretacji, sięgają po nowoczesne środki wyrazu. Konkurencja była duża. Dzieci z grupy „Żuki” zajęły III miejsce w XVI Powiatowym Przeglądzie Jasełek i Widowisk Obrzędowych.

   Gratulujemy dzieciom, paniom i rodzicom !

  10 stycznia

  Starszaki z grupy „Świerszcze” wybrały się do CKiS w Pruszczu Gdańskim aby zaprezentować  kolędowanie pt. „Cudowna Nowina” przed kombatantami  wojennymi. Spotkanie odbyło się w bardzo miłej, pełnej serdeczności atmosferze.

   

  Styczeń to już tradycyjnie miesiąc, w którym obchodzi się w przedszkolach Dzień Babci i Dziadka. W naszym przedszkolu również.  W  obecnym roku szkolnym uroczyste spotkania z okazji Święta Babci i Dziadka przebiegały w kilku etapach.
      Każda grupa przedszkolna zapraszała swoich Dziadków i Babcie w inny dzień. Przedszkolaki wspólnie ze swoimi paniami przygotowały część artystyczną, na której dzieci zaprezentowały swoje umiejętności recytatorskie, taneczne i wokalne, wręczyły wykonane własnoręcznie prezenty i złożyły życzenia. Pani Dyrektor przedszkolnym zwyczajem podarowała "Dziadkom" tort w kształcie serca, a nasi Rodzice pomogli zorganizować słodki poczęstunek.

      Święto Babci i Dziadka to dzień niezwykły, nie tylko dla dzieci, ale przede wszystkim dla babć i dziadków. To dzień pełen uśmiechów, wzruszeń, łez i radości.

Aktualności

Kontakt

 • Przedszkole Publiczne im. Janusza Korczaka
  ul. Wojciecha Kossaka 15
  83-004 Pruszcz Gdański
 • (58) 692-13-56

Galeria zdjęć