Nowa galeria Wesołych Świąt została dodana do albumu fotograficznego Pragniemy przekazać najpiękniejsze życze...
Nowa galeria Przedszkolna wigilia została dodana do albumu fotograficznego Wigilia to dzień, w którym cała ro...
Nowa galeria Powitanie Zimy została dodana do albumu fotograficznego Najmłodsza grupa wita nadchodzącą dużymi...
Nowa galeria Kolędowanie 2024 została dodana do albumu fotograficznego W tym dniu całe przedszkole wystąpiło ...
Nowa galeria Wycieczka do Centrum Hevelianum została dodana do albumu fotograficznego W ramach Mikołajkowego ...
Zarządzenie Nr 1/02/2024
Dyrektora Przedszkola Publicznego im. Janusza Korczaka w Pruszczu Gdańskim
z dnia 1 lutego 2024 r.
w sprawie wprowadzenia Standardów Ochrony Małoletnich przed krzywdzeniem w Przedszkolu Publicznym im. Janusza Korczaka w Pruszczu Gdańskim.
Na podstawie ustawy z dnia 28 lipca 2023 r. o zmianie ustawy - Kodeks rodzinny i opiekuńczy oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2023 r., poz. 1606) oraz art. 22 b ustawy z dnia 13 maja 2016 r.o przeciwdziałaniu zagrożeniom przestępczości na tle seksualnym (Dz. U. z 2023 r., poz.1304) zarządzam, co następuje:
1. Wprowadza się Standardy Ochrony Małoletnich przed krzywdzeniem w Przedszkolu Publicznym im. Janusza Korczaka w Pruszczu Gdańskim (Załącznik Nr 1 do niniejszego zarządzenia).
2. Zobowiązuje się wszystkich pracowników do zapoznania się z treścią Standardów Ochrony Małoletnich przed krzywdzeniem.
3. Oświadczenie o zapoznaniu się z treścią Standardów ochrony małoletnich przed krzywdzeniem zaopatrzone podpisem pracownika i datą dołącza się do akt osobowych.
4. Zarządzenie podlega ogłoszeniu poprzez udostępnienie w Przedszkolu Publicznym im. Janusza Korczaka w Pruszczu Gdańskim oraz na stronie internetowej Przedszkola.
5. Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
Załącznik nr 1
do Zarządzenia Nr 1/02/2024 Dyrektora
Przedszkola Publicznego im. Janusza Korczaka
w Pruszczu Gdańskim
z dnia 1 lutego 2024 r.
Standardy Ochrony Małoletnich przed krzywdzeniem
w Przedszkolu Publicznym im. Janusza Korczaka w Pruszczu Gdańskim
Wstęp
„Wszystko, co osiągnięte tresurą, naciskiem, przemocą, jest nietrwałe, niepewne, zawodne.”
Janusz Korczak
W Przedszkolu Publicznym im. Janusza Korczaka w Pruszczu Gdańskim, bezpieczeństwo, zdrowie i dobro dziecka, jest priorytetem wśród działań podejmowanych przez wszystkich pracowników, na rzecz dzieci. Dziecko traktowane jest z szacunkiem, uwzględnia się jego potrzeby. Przedszkole działa w ramach obowiązującego prawa, oraz w ramach przepisów wewnętrznych w nim obowiązujących. Niedopuszczalne jest, by pracownik stosował wobec dziecka jakąkolwiek przemoc. Niniejsze opracowanie określa procedury interwencji, działania profilaktyczne, edukacyjne, zasady zapobiegania krzywdzeniu dzieci, a w sytuacji gdy do krzywdzenia doszło – określa zasady zmniejszenia rozmiaru jego skutków poprzez prawidłową i efektywną pomoc dziecku oraz wskazuje odpowiedzialność osób zatrudnionych w Przedszkolu za bezpieczeństwo dzieci do niego uczęszczających.
Opracowane Standardy Ochrony Małoletnich przed krzywdzeniem zostały zamieszczone na stronie internetowej Przedszkola Publicznego im. Janusza Korczaka w Pruszczu Gdańskim:
www.przedszkolekorczak.edupage.org
oraz udostępnione w placówce. Promujemy je wśród całego personelu, rodziców i dzieci uczęszczających do naszego przedszkola. Dzieci są systematycznie zapoznawane ze standardami poprzez działania edukacyjne i informacyjne, w sposób przystępny dla każdej grupy wiekowej.
Rozdział I
Obszary Standardów Ochrony Małoletnich przed krzywdzeniem
1. Standardy Ochrony Małoletnich przed krzywdzeniem tworzą bezpieczne i przyjazne środowisko przedszkola. Obejmują one:
* POLITYKĘ OCHRONY MAŁOLETNICH, określającą:
- zasady bezpiecznej rekrutacji personelu do pracy w przedszkolu,
- zasady bezpiecznych relacji: personel-dziecko,
- zasady reagowania w przedszkolu na przypadki podejrzenia, że dziecko doświadcza krzywdzenia,
- zasady ochrony wizerunku dziecka i jego danych osobowych,
- zasady bezpiecznego korzystania z Internetu i mediów.
* PERSONEL, obszar określający:
- zasady rekrutacji personelu pracującego z dziećmi w Przedszkolu, w tym obowiązek uzyskiwania danych z Rejestru Sprawców Przestępstw na Tle Seksualnym o każdym członku personelu oraz, gdy jest to dozwolone przepisami obowiązującego prawa, informacji z Krajowego Rejestru Karnego, a kiedy prawo na to nie zezwala, uzyskiwania oświadczenia personelu dotyczącego niekaralności lub braku toczących się postępowań karnych lub dyscyplinarnych za przestępstwa przeciwko wolności seksualnej i obyczajności oraz przestępstwa z użyciem przemocy na szkodę małoletniego,
- zasady bezpiecznych relacji personelu Przedszkola z małoletnimi, wskazujące, jakie zachowania na terenie Przedszkola są niedozwolone, a jakie pożądane w kontakcie z dzieckiem,
- zasady zapewniania pracownikom podstawowej wiedzy na temat ochrony małoletnich przed krzywdzeniem oraz udzielania pomocy dzieciom w sytuacjach zagrożenia, w zakresie: rozpoznawania symptomów krzywdzenia dzieci, procedur interwencji w przypadku podejrzenia krzywdzenia, odpowiedzialności prawnej pracowników Przedszkola, zobowiązanych do podejmowania interwencji,
- zasady przygotowania personelu Przedszkola (pracującego z dziećmi i ich rodzicami/opiekunami) do edukowania: dzieci na temat ochrony przed przemocą i wykorzystywaniem, rodziców/opiekunów dzieci na temat wychowania dzieci bez przemocy oraz chronienia ich przed przemocą i wykorzystywaniem,
- zasady dysponowania materiałami edukacyjnymi dla dzieci i dla rodziców oraz aktywnego ich wykorzystania.
* PROCEDURY określające działania, jakie należy podjąć w sytuacji krzywdzenia dziecka lub zagrożenia jego bezpieczeństwa ze strony personelu Przedszkola, członków rodziny, rówieśników i osób obcych:
- zasady dysponowania przez Przedszkole danymi kontaktowymi lokalnych instytucjii organizacji, które zajmują się interwencją i pomocą w sytuacjach krzywdzenia dzieci (policja, sąd rodzinny, centrum interwencji kryzysowej, ośrodek pomocy społecznej, placówki ochrony zdrowia) oraz zapewnienia do nich dostępu wszystkim pracownikom,
- zasady eksponowania informacji dla dzieci na temat możliwości uzyskania pomocy w trudnej sytuacji, w tym numerów bezpłatnych telefonów zaufania dla dzieci i młodzieży.
* MONITORING określający:
- zasady weryfikacji przyjętych Standardów Ochrony Małoletnich przed krzywdzeniem – przynajmniej raz w roku, ze szczególnym uwzględnieniem analizy sytuacji związanychz wystąpieniem zagrożenia bezpieczeństwa dzieci,
- zasady organizowania przez Przedszkole konsultacji z dziećmi i ich rodzicami/opiekunami.
Rozdział II
Terminologia
Dziecko/małoletni – każda osoba do ukończenia 18. roku życia.
Krzywdzenie dziecka – popełnienie czynu zabronionego lub czynu karalnego na szkodę dziecka, lub zagrożenie dobra dziecka, w tym jego zaniedbanie.
Personel – każdy pracownik Przedszkola bez względu na formę zatrudnienia, w tym współpracownik, stażysta, wolontariusz lub inna osoba, która z racji pełnionej funkcji lub zadań ma (nawet potencjalny) kontakt z dziećmi.
Opiekun dziecka – osoba uprawniona do reprezentacji dziecka, w szczególności jego rodzic lub opiekun prawny, a także rodzic zastępczy.
Instytucja – każda instytucja świadcząca usługi dzieciom lub działająca na rzecz dzieci.
Dyrekcja – osoba (lub podmiot), która w strukturze Przedszkola jest uprawniona do podejmowania decyzji.
Zgoda rodzica dziecka oznacza zgodę co najmniej jednego z rodziców dziecka. W przypadku braku porozumienia między rodzicami dziecka konieczne jest poinformowanie rodziców o konieczności rozstrzygnięcia sprawy przez sąd rodzinny.
Osoba odpowiedzialna za Internet to wyznaczony przez dyrektora Przedszkola pracownik, sprawujący nadzór nad korzystaniem z Internetu przez dzieci na terenie Przedszkola oraz nad bezpieczeństwem dzieci w Internecie.
Osoba odpowiedzialna za Standardy Ochrony Małoletnich przed krzywdzeniem to wyznaczony przez dyrektora Przedszkola pracownik sprawujący nadzór nad realizacją niniejszych Standardów Ochrony Małoletnich przed krzywdzeniem.
Dane osobowe dziecka to wszelkie informacje umożliwiające identyfikację dziecka.
Rozdział III
Czynniki ryzyka i symptomy krzywdzenia dzieci – zasady rozpoznawania i reagowania
Rekrutacja pracowników Przedszkola odbywa się zgodnie z zasadami bezpiecznej rekrutacji personelu. Zasady Rekrutacji stanowią Załącznik nr 1 do niniejszych Standardów.
Pracownicy znają i stosują zasady bezpiecznych relacji personel – dziecko i dziecko – dziecko ustalone w Przedszkolu. Zasady stanowią Załącznik nr 3 do niniejszych Standardów.
Pracownicy Przedszkola posiadają wiedzę na temat czynników ryzyka i symptomów krzywdzenia dzieci i zwracają na nie uwagę w ramach wykonywanych obowiązków.
Pracownicy Przedszkola monitorują sytuację i dobrostan dziecka.
W przypadku zidentyfikowania czynników ryzyka pracownicy Przedszkola podejmują rozmowę z rodzicami, przekazując informacje na temat dostępnej oferty wsparcia i motywując ich do szukania dla siebie pomocy.
Rozdział IV
Zasady reagowania na przypadki podejrzenia, że małoletni doświadcza krzywdzenia
W przypadku powzięcia przez pracownika Przedszkola podejrzenia, że dziecko jest krzywdzone, pracownik ma obowiązek sporządzenia notatki służbowej i przekazania uzyskanej informacji dyrektorowi Przedszkola/ osobie wskazanej przez dyrektora.
Po uzyskaniu informacji, dyrektor Przedszkola /osoba wskazana przez dyrektora wzywa opiekunów dziecka, którego krzywdzenie podejrzewa i informuje ich o podejrzeniu.
Wyznaczona przez dyrektora Przedszkola osoba sporządza opis sytuacji przedszkolnej i rodzinnej dziecka na podstawie rozmów z dzieckiem, nauczycielami, wychowawcą i rodzicami oraz opracowuje plan pomocy małoletniemu.
Plan pomocy małoletniemu powinien zawierać wskazania dotyczące: podjęcia przez Przedszkole działań w celu zapewnienia dziecku bezpieczeństwa, w tym zgłoszenie podejrzenia krzywdzenia do odpowiedniej instytucji, wsparcia, jakie zaoferuje dziecku Przedszkole, skierowania dziecka do specjalistycznej placówki pomocy dziecku, jeżeli istnieje taka potrzeba.
W bardziej skomplikowanych przypadkach (dotyczących np. wykorzystywania seksualnego lub znęcania się fizycznego i psychicznego o dużym nasileniu) dyrektor Przedszkola powołuje zespół interwencyjny, w skład którego mogą wejść: pedagog/psycholog, wychowawca dziecka, dyrektor Przedszkola, inni pracownicy mający wiedzę na temat skutków krzywdzenia dziecka lubo krzywdzonym dziecku.
Zespół interwencyjny sporządza plan pomocy małoletniemu, spełniający wymogi określone w pkt 3 niniejszego rozdziału Standardów, na podstawie opisu sporządzonego przez osobę wyznaczoną przez dyrektora oraz innych, uzyskanych przez członków zespołu, informacji.
W przypadku gdy podejrzenie krzywdzenia zgłoszą rodzice/opiekunowie dziecka, dyrektor Przedszkola jest zobowiązany powołać zespół interwencyjny.
Zespół, o którym mowa w punkcie 6, wzywa rodziców/opiekunów dziecka na spotkanie wyjaśniające, podczas którego może zaproponować zdiagnozowanie zgłaszanego podejrzenia w zewnętrznej, bezstronnej instytucji. Ze spotkania sporządza się protokół.
Sporządzony przez zespół interwencyjny plan pomocy małoletniemu wraz z zaleceniem współpracy przy jego realizacji przedstawiany jest rodzicom/opiekunom.
Osoba wyznaczona przez dyrektora informuje rodziców/opiekunów o obowiązku Przedszkola – jako instytucji – zgłoszenia podejrzenia krzywdzenia małoletniego do odpowiedniej instytucji (prokuratura, policja lub sąd rodzinny, ośrodek pomocy społecznej bądź przewodniczący zespołu interdyscyplinarnego – procedura „Niebieskiej Karty” – w zależności od zdiagnozowanego typu krzywdzenia i skorelowanej z nim interwencji). Pracownicy Przedszkola uczestniczą w realizacji procedury „Niebieskiej Karty”, w tym uprawnieni są do samodzielnego jej wszczynania.
Po poinformowaniu rodziców/opiekunów małoletniego – zgodnie z punktem poprzedzającym – dyrektor Przedszkola składa zawiadomienie o podejrzeniu przestępstwa do prokuratury/policji lub wniosek o wgląd w sytuację rodziny do sądu rejonowego, wydziału rodzinnego i nieletnich, ośrodka pomocy społecznej lub przesyła formularz „Niebieska Karta – A” do przewodniczącego zespołu interdyscyplinarnego.
Dalszy tok postępowania leży w kompetencjach instytucji wskazanych w punkcie 9.
W przypadku gdy podejrzenie krzywdzenia zgłosili rodzice/opiekunowie małoletniego,a podejrzenie to nie zostało potwierdzone – Przedszkole informuje o tym fakcie rodziców/opiekunów dziecka na piśmie.
Z przebiegu interwencji sporządza się kartę interwencji, której wzór stanowi Załącznik nr 4 do niniejszych Standardów. Kartę tę załącza się do dokumentacji dziecka w Przedszkolu.
Wszyscy pracownicy Przedszkola i inne osoby, które w związku z wykonywaniem obowiązków służbowych podjęły informację o krzywdzeniu dziecka lub informacje z tym związane, są zobowiązani do zachowania tych informacji w tajemnicy, wyłączając informacje przekazywane uprawnionym instytucjom w ramach działań interwencyjnych.
Rozdział V
Zasady ochrony wizerunku dziecka i danych osobowych małoletnich
1. Przedszkole, uznając prawo dziecka do prywatności i ochrony dóbr osobistych, zapewnia ochronę wizerunku dziecka, zapewnia najwyższe standardy ochrony danych osobowych małoletnich zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa.
2. Wytyczne dotyczące zasad ochrony wizerunku dziecka i danych osobowych dzieci stanowią Załącznik nr 5 do niniejszych Standardów.
3. Pracownikowi Przedszkola nie wolno umożliwiać przedstawicielom mediów utrwalania wizerunku dziecka (filmowanie, fotografowanie, nagrywanie głosu dziecka) na jego terenie bez pisemnej zgody rodzica lub opiekuna prawnego dziecka.
4. W celu uzyskania zgody, o której mowa w punkcie 3, pracownik Przedszkola może skontaktować się z opiekunem dziecka, by uzyskać zgodę na nieodpłatne wykorzystanie zarejestrowanego wizerunku dziecka i określić, w jakim kontekście będzie wykorzystywany, np. że umieszczony zostanie na platformie YouTube w celach promocyjnych lub na stronie internetowej Przedszkola (niniejsza zgoda obejmuje wszelkie formy publikacji, w szczególności plakaty reklamowe, ulotki, drukowane materiały promocyjne, reklamę w gazetach i czasopismach oraz w Internecie itp.), lub ustalić procedurę uzyskania zgody. Niedopuszczalne jest podanie przedstawicielowi mediów danych kontaktowych do opiekuna dziecka – bez wiedzy i zgody tego opiekuna.
5. Upublicznienie przez pracownika Przedszkola wizerunku dziecka utrwalonego w jakiejkolwiek formie (fotografia, nagranie audio-wideo) wymaga pisemnej zgody rodzica lub opiekuna prawnego dziecka. Jeżeli wizerunek dziecka stanowi jedynie szczegół całości, takiej jak: zgromadzenie, krajobraz, publiczna impreza, zgoda rodzica lub opiekuna prawnego na utrwalanie wizerunku dziecka nie jest wymagana.
Rozdział VI
Zasady bezpiecznego korzystania z Internetu i mediów elektronicznych w Przedszkolu
Przedszkole, zapewniając dzieciom dostęp do Internetu, podejmuje działania zabezpieczające małoletnich przed dostępem do treści, które mogą stanowić zagrożenie dla ich prawidłowego rozwoju. W szczególności instaluje i aktualizuje oprogramowanie zabezpieczające. Zasady bezpiecznego korzystania z Internetu i mediów elektronicznych stanowią Załącznik nr 6 do niniejszych Standardów.
Na terenie Przedszkola dostęp dziecka do Internetu możliwy jest tylko pod nadzorem pracownika Przedszkola na zajęciach z wykorzystaniem komputera.
W przypadku gdy dostęp do Internetu w Przedszkolu realizowany jest pod nadzorem pracownika Przedszkola jest on zobowiązany informować dzieci o zasadach bezpiecznego korzystania z Internetu oraz czuwać nad ich bezpieczeństwem podczas korzystania z Internetu w czasie zajęć.
Osoba odpowiedzialna za dostęp do Internetu w Przedszkolu przeprowadza z dziećmi cykliczne szkolenia dotyczące bezpiecznego korzystania z Internetu.
Przedszkole zapewnia stały dostęp do materiałów edukacyjnych, dotyczących bezpiecznego korzystania z Internetu, przy komputerach.
Osoba odpowiedzialna za dostęp do Internetu w Przedszkolu w porozumieniu z dyrektorem Przedszkola zabezpiecza sieć przed niebezpiecznymi treściami, poprzez instalację i aktualizację odpowiedniego, nowoczesnego oprogramowania.
Rozdział VII
Monitoring stosowania Standardów Ochrony Małoletnich przed krzywdzeniem
Dyrektor Przedszkola wyznacza osobę odpowiedzialną za realizację i propagowanie Standardów Ochrony Małoletnich przed krzywdzeniem w Przedszkolu.
Osoba, o której mowa w punkcie 1, jest odpowiedzialna za monitorowanie realizacji Standardów, za reagowanie na sygnały naruszenia Standardów, prowadzenie rejestru zgłoszeń oraz za proponowanie zmian w Standardach.
Osoba odpowiedzialna za realizację i propagowanie Standardów ochrony małoletnich przeprowadza wśród pracowników Przedszkola, raz na 12 miesięcy, ankietę monitorującą poziom realizacji Standardów. Wzór ankiety – Załącznik Nr 7 do Standardów Ochrony Małoletnich. W ankiecie pracownicy mogą proponować zmiany oraz wskazywać naruszenia Standardów.
Na podstawie przeprowadzonej ankiety osoba odpowiedzialna za realizację i propagowanie Standardów Ochrony Małoletnich sporządza raport z monitoringu, który przekazuje dyrektorowi Przedszkola w terminie 1 – 30 czerwca każdego roku.
Dyrektor Przedszkola na podstawie otrzymanego raportu wprowadza do Standardów niezbędne zmiany i ogłasza je pracownikom, dzieciom i ich rodzicom/opiekunom.
Rozdział VII
Przepisy końcowe
Niniejsze Standardy Ochrony Małoletnich przed krzywdzeniem wchodzą w życie z dniem 1 lutego 2024 r.
Ogłoszenie Standardów następuje poprzez udostępnienie w siedzibie Przedszkola i zamieszczenie na stronie internetowej Przedszkola.
Znajomość i zaakceptowanie zasad są potwierdzone podpisaniem oświadczenia, zgodniez Załącznikiem nr 2 do Standardów Ochrony Małoletnich.
Załącznik nr 1
Zasady bezpiecznej rekrutacji w Przedszkolu Publicznym im. Janusza Korczaka w Pruszczu Gdańskim
Dyrektor przed zatrudnieniem pracownika w Przedszkolu poznaje dane osobowe, kwalifikacje kandydata/kandydatki, w tym stosunek do wartości podzielanych przez Przedszkole, takich jak ochrona praw dzieci i szacunek do ich godności.
Dyrektor dba o to, by osoby przez niego zatrudnione (w tym osoby pracujące na podstawie umowy zlecenia oraz wolontariusze/stażyści) posiadały odpowiednie kwalifikacje do pracy z dziećmi oraz były dla nich bezpieczne.
Aby sprawdzić powyższe, w tym stosunek osoby zatrudnianej do dzieci i podzielania wartości związanych z szacunkiem wobec nich oraz przestrzegania ich praw, dyrektor Przedszkola może żądać danych (w tym dokumentów) dotyczących:
wykształcenia,
kwalifikacji zawodowych,
przebiegu dotychczasowego zatrudnienia kandydata/kandydatki.
W każdym przypadku dyrektor Przedszkola musi posiadać dane pozwalające zidentyfikować osobę przez niego zatrudnioną, niezależnie od podstawy zatrudnienia. Powinien znać:
imię (imiona) i nazwisko,
datę urodzenia,
dane kontaktowe osoby zatrudnianej.
Dyrektor Przedszkola może poprosić kandydata/kandydatkę o przedstawienie referencji z poprzednich miejsc zatrudnienia lub o podanie kontaktu do osoby, która takie referencje może wystawić. Podstawą dostarczenia referencji lub kontaktu do byłych pracodawców jest zgoda kandydata/kandydatki. Niepodanie tych danych w świetle obowiązujących przepisów nie powinno rodzić dla tej osoby negatywnych konsekwencji w postaci np. odmowy zatrudnienia wyłącznie w oparciu o tę podstawę. Przedszkole nie może bowiem samodzielnie prowadzić tzw. screeningu osób ubiegających się o pracę, gdyż ograniczają ją w tym zakresie przepisy ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO) oraz Kodeksu pracy.
Dyrektor Przedszkola przed zatrudnieniem kandydata/kandydatki uzyskuje jego/jej dane osobowe, w tym dane potrzebne do sprawdzenia danych w Rejestrze Sprawców Przestępstw na Tle Seksualnym – Rejestr z dostępem ograniczonym.
Aby sprawdzić osobę w Rejestrze, dyrektor Przedszkola potrzebuje następujących danych kandydata/kandydatki:
imię i nazwisko,
data urodzenia,
PESEL,
nazwisko rodowe,
imię ojca,
imię matki.
Wydruk z Rejestru przechowuje się w aktach osobowych pracownika lub analogicznej dokumentacji dotyczącej wolontariusza lub osoby zatrudnionej w oparciu o umowę cywilnoprawną.
Dyrektor Przedszkola przed zatrudnieniem kandydata/kandydatki na nauczyciela uzyskuje od kandydata/kandydatki informację z Krajowego Rejestru Karnego o niekaralności w zakresie przestępstw określonych w rozdziale XIX i XXV Kodeksu karnego, w art. 189a i art. 207 Kodeksu karnego oraz w ustawie o przeciwdziałaniu narkomanii, lub za odpowiadające tym przestępstwom czyny zabronione określone w przepisach prawa obcego.
Jeżeli osoba posiada obywatelstwo inne niż polskie, wówczas powinna przedłożyć również informację z rejestru karnego państwa obywatelstwa uzyskiwaną do celów działalności zawodowej lub wolontariackiej związanej z kontaktami z dziećmi, bądź informację z rejestru karnego, jeżeli prawo tego państwa nie przewiduje wydawania informacji dla ww. celów.
Od kandydata/kandydatki – osoby posiadającej obywatelstwo inne niż polskie – dyrektor pobiera również oświadczenie o państwie lub państwach zamieszkiwania w ciągu ostatnich 20 lat, innych niż Rzeczypospolita Polska i państwo obywatelstwa, złożone pod rygorem odpowiedzialności karnej.
Jeżeli prawo państwa, z którego ma być przedłożona informacja o niekaralności, nie przewiduje wydawania takiej informacji lub nie prowadzi rejestru karnego, wówczas kandydat/kandydatka zobowiązani są złożyć pod rygorem odpowiedzialności karnej oświadczenie o tym fakcie wraz z oświadczeniem, że nie byli prawomocnie skazani w tym państwie za czyny zabronione odpowiadające przestępstwom określonym w rozdziale XIX i XXV Kodeksu karnego, w art. 189a i art. 207 Kodeksu karnego oraz w ustawie o przeciwdziałaniu narkomanii, oraz nie wydano wobec nich innego orzeczenia, w którym stwierdzono, iż dopuścili się takich czynów zabronionych, oraz że nie ma obowiązku wynikającego z orzeczenia sądu, innego uprawnionego organu lub ustawy stosowania się do zakazu zajmowania wszelkich lub określonych stanowisk, wykonywania wszelkich lub określonych zawodów albo działalności związanych z wychowaniem, edukacją, wypoczynkiem, leczeniem, świadczeniem porad psychologicznych, rozwojem duchowym, uprawianiem sportu lub realizacją innych zainteresowań przez małoletnich lub z opieką nad nimi.
Pod oświadczeniami składanymi pod rygorem odpowiedzialności karnej składa się oświadczenie o następującej treści: „Jestem świadomy/-a odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia. Oświadczenie to zastępuje pouczenie organu o odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia”.
Dyrektor Przedszkola jest zobowiązany do domagania się od osoby zatrudnianej na stanowisku nauczyciela zaświadczenia z Krajowego Rejestru Karnego
W przypadku niemożliwości przedstawienia zaświadczenia z Krajowego Rejestru Karnego dyrektor uzyskuje od kandydata/kandydatki oświadczenie o niekaralności oraz o toczących się postępowaniach przygotowawczych, sądowych i dyscyplinarnych.
Załącznik nr 2
Wzór – oświadczenie pracownika o niekaralności i zobowiązaniu do przestrzegania podstawowych zasad ochrony dzieciom
…………………………….
miejscowość, data
Ja, imię i nazwisko……………….……………. legitymująca/y się dowodem osobistym o numerze
………………… oświadczam, że nie byłam/łem skazana/y za przestępstwo przeciwko wolności seksualnej i obyczajności, i przestępstwa z użyciem przemocy na szkodę małoletniego i nie toczy się przeciwko mnie żadne postępowanie karne ani dyscyplinarne w tym zakresie.
Oświadczam, że jestem świadoma/y konsekwencji złożenia nieprawdziwego oświadczenia. Ponadto oświadczam, że zapoznałam/łem się ze Standardami Ochrony Małoletnich obowiązującymi w Przedszkolu Publicznym im. Janusza Korczaka w Pruszczu Gdańskim i zobowiązuję się do ich przestrzegania.
………………………………..
czytelny podpis pracownika
Załącznik nr 3
Ustalone w Przedszkolu Publicznym im. Janusza Korczaka w Pruszczu Gdańskim zasady bezpiecznych relacji personel – dziecko oraz dziecko – dziecko
Zasady bezpiecznych relacji personelu z dziećmi w Przedszkolu obowiązują wszystkich pracowników, stażystów i wolontariuszy. Znajomość i zaakceptowanie zasad pracownicy potwierdzają podpisaniem oświadczenia.
Relacje personelu Przedszkola
Każdy pracownik Przedszkola jest zobowiązany do utrzymywania profesjonalnej relacji z dziećmi w Przedszkolu i każdorazowego rozważenia, czy jego reakcja, komunikat bądź działanie wobec dziecka są adekwatne do sytuacji, bezpieczne, uzasadnione i sprawiedliwe wobec innych dzieci. Każdy pracownik zobowiązany jest działać w sposób otwarty i przejrzysty dla innych, aby zminimalizować ryzyko błędnej interpretacji swojego zachowania.
Komunikacja z dziećmi
W komunikacji z dziećmi w Przedszkolu pracownik zobowiązany jest:
zachować cierpliwość i szacunek,
słuchać uważnie dziecka i udzielać mu odpowiedzi adekwatnych do ich wieku i danej sytuacji,
informować dziecko o podejmowanych decyzjach jego dotyczących, biorąc pod uwagę oczekiwania dziecka,
szanować prawo dziecka do prywatności; jeśli konieczne jest odstąpienie od zasady poufności, aby chronić dziecko, należy wyjaśnić mu to najszybciej jak to możliwe; jeśli pojawi się konieczność porozmawiania z dzieckiem na osobności, należy zostawić uchylone drzwi do pomieszczenia i zadbać, aby być w zasięgu wzroku innych; można też poprosić drugiego pracownika o obecność podczas takiej rozmowy,
zapewniać dzieci, że jeśli czują się niekomfortowo w jakiejś sytuacji, wobec konkretnego zachowania czy słów, mogą o tym powiedzieć nauczycielowi/pracownikowi Przedszkola lub wskazanej osobie i mogą oczekiwać odpowiedniej reakcji i/lub pomocy.
Pracownikowi zabrania się:
zawstydzania, upokarzania, lekceważenia i obrażania dziecka oraz podnoszenia głosu na dziecko w sytuacji innej niż wynikająca z bezpieczeństwa dziecka lub innych dzieci,
ujawniania informacji wrażliwych dotyczących dziecka wobec osób nieuprawnionych, w tym wobec innych dzieci; obejmuje to wizerunek dziecka, informacje o jego/jej sytuacji rodzinnej, ekonomicznej, medycznej, opiekuńczej i prawnej,
zachowywania się w obecności dziecka w sposób niestosowny; obejmuje to używanie wulgarnych słów, gestów i żartów, czynienie obraźliwych uwag, nawiązywaniew wypowiedziach do aktywności bądź atrakcyjności seksualnej oraz wykorzystywanie wobec dziecka relacji władzy lub przewagi fizycznej (zastraszanie, przymuszanie, groźby).
Działania realizowane z dziećmi
Pracownik zobowiązany jest:
- doceniać i szanować wkład dzieci w podejmowane działania, aktywnie je angażowaći traktować równo bez względu na ich płeć, orientację seksualną, sprawność/niepełnosprawność, status społeczny, etniczny, kulturowy, religijny i światopogląd,
- unikać faworyzowania dzieci.
Pracownikowi zabrania się:
- nawiązywania z dzieckiem jakichkolwiek relacji romantycznych lub seksualnych, składania mu propozycji o nieodpowiednim charakterze; obejmuje to także seksualne komentarze, żarty, gesty oraz udostępnianie nieletnim treści erotycznych i pornograficznych bez względu na ich formę,
- utrwalania wizerunku nieletniego (filmowanie, nagrywanie głosu, fotografowanie) dla potrzeb prywatnych; dotyczy to także umożliwienia osobom trzecim utrwalenia wizerunków dzieci, jeśli dyrekcja Przedszkola nie została o tym poinformowana, nie wyraziła na to zgody i nie uzyskała zgód rodziców/opiekunów oraz samych dzieci,
wchodzenia w relacje jakiejkolwiek zależności wobec dziecka lub rodziców/opiekunów dziecka, zachowywania się w sposób mogący sugerować innym istnienie takiej zależnościi prowadzący do oskarżeń o nierówne traktowanie bądź czerpanie korzyści majątkowychi innych – nie dotyczy to okazjonalnych podarków związanych ze świętami w roku szkolnym, np. kwiatów, prezentów składkowych czy drobnych upominków.
Wszystkie ryzykowne sytuacje, które obejmują zauroczenie dzieckiem przez pracownika lub pracownikiem przez dziecko, muszą być raportowane dyrektorowi Przedszkola. Jeśli pracownik jest ich świadkiem, zobowiązany jest reagować stanowczo, ale z wyczuciem, aby zachować godność osób zainteresowanych.
Kontakt fizyczny z dziećmi
Jakiekolwiek przemocowe działanie wobec małoletniego jest niedopuszczalne. Istnieją jednak sytuacje, w których fizyczny kontakt z dzieckiem może być stosowny i spełnia zasady bezpiecznego kontaktu: jest odpowiedzią na potrzeby dziecka w danym momencie, uwzględnia wiek dziecka, etap rozwojowy, płeć, kontekst kulturowy i sytuacyjny. Nie można jednak wyznaczyć uniwersalnej stosowności każdego takiego kontaktu fizycznego, ponieważ zachowanie odpowiednie wobec jednego dziecka może być nieodpowiednie wobec innego.
Pracownik zobowiązany jest:
- kierować się zawsze swoim profesjonalnym osądem, słuchając, obserwując i odnotowując reakcję dziecka, pytając je o zgodę na kontakt fizyczny (np. przytulenie) i zachowując świadomość, że nawet przy jego dobrych intencjach taki kontakt może być błędnie zinterpretowany przez dziecko lub osoby trzecie,
- być zawsze przygotowanym na wyjaśnienie swoich działań,
- zachować szczególną ostrożność wobec dziecka, które doświadczyło nadużycia i krzywdzenia, w tym seksualnego, fizycznego bądź zaniedbania; takie doświadczenia mogą czasem sprawić, że dziecko będzie dążyć do nawiązania niestosownych bądź nieadekwatnych fizycznych kontaktów z dorosłymi; w takich sytuacjach pracownik powinien reagować z wyczuciem, jednak stanowczo i pomóc dziecku zrozumieć znaczenie osobistych granic.
Pracownikowi zabrania się:
- bicia, szturchania, popychania oraz naruszania integralności fizycznej dziecka w jakikolwiek inny sposób,
- dotykania dziecka w sposób, który może być uznany za nieprzyzwoity lub niestosowny,
W sytuacjach wymagających czynności pielęgnacyjnych i higienicznych wobec dziecka, pracownik zobowiązany jest unikać innego niż niezbędny kontakt fizyczny z dzieckiem.
Kontakt fizyczny z dzieckiem musi być jawny, nieukrywany, nie może wiązać się z jakąkolwiek gratyfikacją ani wynikać z relacji władzy. Jeśli pracownik będzie świadkiem jakiegokolwiek z wyżej opisanych zachowań i/lub sytuacji ze strony innych dorosłych lub dzieci, zobowiązany jest zawsze poinformować o tym osobę odpowiedzialną (np. nauczyciela, dyrektora) i/lub postępować zgodnie z obowiązującą procedurą interwencji.
2. Kontakty pracownika z dzieckiem poza godzinami pracy
Obowiązuje zasada, że kontakt z dziećmi uczęszczającymi do Przedszkola powinien odbywać się wyłącznie w godzinach pracy i dotyczyć celów edukacyjnych lub wychowawczych.
Jeśli zachodzi taka konieczność, właściwą formą komunikacji z dziećmi i ich rodzicami lub opiekunami poza godzinami pracy są kanały służbowe (e-mail, telefon służbowy).
Jeśli zachodzi konieczność spotkania z dziećmi poza godzinami pracy, pracownik zobowiązany jest poinformować o tym dyrektora Przedszkola, a rodzice/opiekunowie dzieci muszą wyrazić zgodę na taki kontakt.
Utrzymywanie relacji towarzyskich lub rodzinnych (jeśli dzieci i rodzice/opiekunowie dzieci są osobami bliskimi wobec pracownika) wymaga zachowania poufności wszystkich informacji dotyczących innych dzieci, ich rodziców oraz opiekunów.
3. Bezpieczeństwo online
Pracownik musi być świadomy cyfrowych zagrożeń i ryzyka wynikającego z rejestrowania swojej prywatnej aktywności w sieci przez aplikacje i algorytmy, a także własnych działań w Internecie. Jeśli profil pracownika jest publicznie dostępny, to również dzieci i ich rodzice/opiekunowie mają wgląd w cyfrową aktywność pracownika.
Pracownikowi zabrania się nawiązywania kontaktów z dziećmi poprzez przyjmowanie bądź wysyłanie zaproszeń w mediach społecznościowych.
Załącznik nr 4
Wzór – karta interwencji
Imię i nazwisko dziecka
Przyczyna interwencji (forma krzywdzenia)
Osoba zawiadamiająca o podejrzeniu krzywdzenia
Opis działań podjętych przez pedagoga/psychologa
Data:
Działanie:
Spotkania z opiekunami dziecka
Data:
Opis spotkania:
Forma podjętej interwencji (zakreślić właściwe)
zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa
wniosek o wgląd w sytuację dziecka/rodziny
inny rodzaj interwencji (jaki?): …………………………… …………………………………………
Dane dotyczące interwencji (nazwa organu, do którego zgłoszono interwencję) i data interwencji
Wyniki interwencji – działania organów wymiaru sprawiedliwości (jeśli placówka uzyskała informacje o wynikach działania placówki lub działania rodziców)
Data:
Działanie:
Załącznik nr 5
Zasady ochrony wizerunku małoletniego i danych osobowych dzieci
Zasady powstały w oparciu o obowiązujące przepisy prawa. We wszystkich działaniach Przedszkola kierujemy się odpowiedzialnością i rozwagą wobec utrwalania, przetwarzania, używania i publikowania wizerunków dzieci.
Dzielenie się zdjęciami i filmami z naszych aktywności służy celebrowaniu sukcesów dzieci, dokumentowaniu działań i zawsze ma na uwadze bezpieczeństwo dzieci. Wykorzystujemy zdjęcia/nagrania pokazujące szeroki przekrój dzieci – chłopców i dziewczęta, dzieci w różnym wieku, o różnych uzdolnieniach, stopniu sprawności i reprezentujące różne grupy etniczne.
Rodzice/opiekunowie dzieci decydują, czy wizerunek ich dzieci zostanie zarejestrowany i w jaki sposób zostanie przez nas użyty.
Zgoda rodziców/opiekunów na wykorzystanie wizerunku ich dziecka jest tylko wtedy wiążąca, jeśli dzieci i rodzice/opiekunowie zostali poinformowani o sposobie wykorzystania zdjęć/nagrań i ryzyku wiążącym się z publikacją wizerunku.
Dbamy o bezpieczeństwo wizerunków dzieci poprzez:
-prośbę o pisemną zgodę rodziców/opiekunów przed zrobieniem i publikacją zdjęcia/nagrania,
- udzielenie wyjaśnień, do czego wykorzystamy zdjęcia/nagrania i w jakim kontekście, jak będziemy przechowywać te dane i jakie potencjalne ryzyko wiąże się z publikacją zdjęć/nagrań online,
- unikanie podpisywania zdjęć/nagrań informacjami identyfikującymi dziecko z imieniai nazwiska; jeśli konieczne jest podpisanie dziecka, używamy tylko imienia,
-rezygnację z ujawniania jakichkolwiek informacji wrażliwych o dziecku, dotyczących m.in. stanu zdrowia, sytuacji materialnej, sytuacji prawnej i powiązanych z wizerunkiem dziecka (np. w przypadku zbiórek indywidualnych organizowanych przez Przedszkole).
Zmniejszamy ryzyko kopiowania i niestosownego wykorzystania zdjęć/nagrań dzieci poprzez przyjęcie następujących zasad:
- wszystkie dzieci znajdujące się na zdjęciu/nagraniu muszą być ubrane, a sytuacja zdjęcia/nagrania nie jest dla dziecka poniżająca, ośmieszająca ani nie ukazuje go w negatywnym kontekście,
- zdjęcia/nagrania dzieci koncentrują się na czynnościach wykonywanych przez dzieci i w miarę możliwości przedstawiają dzieci w grupie, a nie pojedyncze osoby,
- rezygnujemy z publikacji zdjęć dzieci, nad którymi nie sprawujemy już opieki, jeśli one lub ich rodzice/opiekunowie nie wyrazili zgody na wykorzystanie zdjęć po odejściu z Przedszkola,
wszystkie podejrzenia i problemy dotyczące niewłaściwego rozpowszechniania wizerunków dzieci są rejestrowane i zgłaszane dyrekcji, podobnie jak inne niepokojące sygnały dotyczące zagrożenia bezpieczeństwa dzieci.
W sytuacjach, w których Przedszkole rejestruje wizerunki dzieci do własnego użytku, deklarujemy, że:
- dzieci i rodzice/opiekunowie zawsze będą poinformowani o tym, że dane wydarzenie będzie rejestrowane,
- zgoda rodziców/opiekunów na rejestrację wydarzenia zostaje przyjęta przez Przedszkole na piśmie,
w przypadku rejestracji wydarzenia zleconej osobie zewnętrznej (wynajętemu fotografowi lub kamerzyście) dbamy o bezpieczeństwo dzieci i młodzieży poprzez:
- zobowiązanie osoby/firmy rejestrującej wydarzenie do przestrzegania niniejszych wytycznych,
- zobowiązanie osoby/firmy rejestrującej wydarzenie do noszenia identyfikatora w czasie trwania wydarzenia,
- niedopuszczanie do sytuacji, w której osoba/firma rejestrująca będzie przebywała z dziećmi bez nadzoru pracownika Przedszkola,
- informowanie rodziców/opiekunów oraz dzieci, że osoba/firma rejestrująca wydarzenie będzie obecna podczas wydarzenia, i upewnienie się, że rodzice/opiekunowie udzielili pisemnej zgody na rejestrowanie wizerunku ich dzieci.
Jeśli wizerunek dziecka stanowi jedynie szczegół całości takiej jak zgromadzenie, krajobraz, impreza publiczna, zgoda rodziców/opiekunów dziecka nie jest wymagana.
W sytuacjach, w których rodzice/opiekunowie lub widzowie przedszkolnych wydarzeńi uroczystości itd. rejestrują wizerunki dzieci do prywatnego użytku, informujemy na początku każdego z tych wydarzeń o tym, że:
- wykorzystanie, przetwarzanie i publikowanie zdjęć/nagrań zawierających wizerunki dziecii osób dorosłych wymaga udzielenia zgody przez te osoby, w przypadku dzieci – przez ich rodziców/opiekunów,
- zdjęcia lub nagrania zawierające wizerunki dzieci nie powinny być udostępniane w mediach społecznościowych ani na serwisach otwartych, chyba że rodzice lub opiekunowie dzieci wyrażą na to zgodę,
przed publikacją zdjęcia/nagrania online zawsze sprawdzamy ustawienia prywatności, aby upewnić się, kto będzie mógł uzyskać dostęp do wizerunku dziecka.
Przedstawiciele mediów lub dowolna inna osoba, którzy chcą zarejestrować organizowane przez nas wydarzenie i opublikować zebrany materiał, muszą zgłosić taką prośbę wcześniej i uzyskać zgodę dyrekcji.
W powyższej sytuacji upewnimy się wcześniej, że rodzice/opiekunowie udzielili pisemnej zgody na rejestrowanie wizerunku ich dzieci. Przedstawiciele mediów lub dowolna inna osoba, którzy chcą zarejestrować organizowane przez nas wydarzenie i opublikować zebrany materiał, zobowiązani są udostępnić:
- informacje o imieniu, nazwisku i adresie osoby lub redakcji występującej o zgodę,
uzasadnienie potrzeby rejestrowania wydarzenia oraz informacje, w jaki sposób i w jakim kontekście zostanie wykorzystany zebrany materiał,
- podpisaną deklarację o zgodności podanych informacji ze stanem faktycznym.
Personelowi Przedszkola nie wolno umożliwiać przedstawicielom mediów i osobom nieupoważnionym utrwalania wizerunku dziecka na terenie instytucji bez pisemnej zgody rodzica/opiekuna dziecka oraz bez zgody dyrekcji.
Personel Przedszkola nie kontaktuje przedstawicieli mediów z dziećmi, nie przekazuje mediom kontaktu do rodziców/opiekunów dzieci i nie wypowiada się w kontakcie z przedstawicielami mediów o sprawie dziecka lub jego rodzica/opiekuna. Zakaz ten dotyczy także sytuacji, gdy pracownik jest przekonany, że jego wypowiedź nie jest w żaden sposób utrwalana.
W celu realizacji materiału medialnego, dyrekcja może podjąć decyzję o udostępnieniu wybranych pomieszczeń Przedszkola dla potrzeb nagrania. Podejmując taką decyzję, poleca przygotowanie pomieszczenia w taki sposób, aby uniemożliwić rejestrowanie przebywających na terenie dzieci.
Jeśli dzieci, rodzice lub opiekunowie nie wyrazili zgody na utrwalenie wizerunku dziecka, respektujemy ich decyzję. Z wyprzedzeniem ustalamy z rodzicami/opiekunami i dziećmi sposób, w jaki osoba rejestrująca wydarzenie będzie mogła zidentyfikować dziecko, aby nie utrwalać jego wizerunku na zdjęciach indywidualnych i grupowych.
Rozwiązanie, jakie przyjmiemy, nie wyklucza dziecka, którego wizerunek nie powinien być rejestrowany.
Przedszkole przechowuje materiały zawierające wizerunek dzieci w sposób zgodny z prawem i bezpieczny dla dzieci:
- nośniki zawierające zdjęcia i nagrania są przechowywane w zamkniętej na klucz szafie, a bieżące zdjęcia i nagrania są przechowywane w folderze chronionym z dostępem ograniczonym do osób uprawnionych przez Przedszkole,
- sprzętem do rejestracji zdarzeń, używanym do rejestracji jako instytucja, są urządzenia rejestrujące należące do przedszkola,
- w przypadku konieczności użycia przez pracownika osobistego urządzenia do rejestracji zdarzenia – nagrania, zdjęcia są w najszybszym możliwym czasie umieszczone w folderach do tego przeznaczonych na urządzeniach należących do przedszkola, po czym bezwzględnie usunięte z osobistego urządzenia pracownika,
- nie ma zgody na przechowywanie wizerunku dzieci na nośnikach osobistych pracowników.
Załącznik nr 6
Zasady bezpiecznego korzystania z Internetu i mediów elektronicznych w Przedszkolu Publicznym im. Janusza Korczaka w Pruszczu Gdańskim
Infrastruktura sieciowa Przedszkola umożliwia dostęp do Internetu, zarówno personelowi, jak i dzieciom, w czasie zajęć i poza nimi.
Sieć jest monitorowana, tak aby możliwe było zidentyfikowanie sprawców ewentualnych nadużyć.
Rozwiązania organizacyjne na poziomie Przedszkola bazują na aktualnych standardach bezpieczeństwa.
Osobami odpowiedzialnymi za bezpieczeństwo w sieci w Przedszkolu są nauczyciele zatrudnieni w Przedszkolu.
Do obowiązków tej osoby należą:
- zabezpieczenie sieci internetowej Przedszkola przed niebezpiecznymi treściami poprzez instalację i aktualizację odpowiedniego, nowoczesnego oprogramowania,
- aktualizowanie oprogramowania w miarę potrzeb, sprawdzanie, czy na komputerach ze swobodnym dostępem podłączonych do Internetu nie znajdują się niebezpieczne treści; w przypadku znalezienia niebezpiecznych treści, wyznaczony pracownik stara się ustalić, kto korzystał z komputera w czasie ich wprowadzenia;
- informację o dziecku, które korzystało z komputera w czasie wprowadzenia niebezpiecznych treści, wyznaczony pracownik przekazuje dyrektorowi Przedszkola, który aranżuje dla dziecka rozmowę z psychologiem lub pedagogiem na temat bezpieczeństwa w Internecie; jeżeli w wyniku przeprowadzonej rozmowy psycholog/pedagog specjalny uzyska informacje, że dziecko jest krzywdzone, podejmuje działania opisane w procedurze interwencji.
W Przedszkolu funkcjonuje regulamin korzystania z Internetu przez dzieci oraz procedura określająca działania, które należy podjąć w sytuacji znalezienia niebezpiecznych treści na komputerze.
W przypadku dostępu realizowanego pod nadzorem pracownika ma on obowiązek informowania dzieci o zasadach bezpiecznego korzystania z Internetu. Pracownik Przedszkola czuwa także nad bezpieczeństwem korzystania z Internetu przez dzieci podczas zajęć.
W miarę możliwości osoba odpowiedzialna za Internet przeprowadza z dziećmi cykliczne warsztaty dotyczące bezpiecznego korzystania z Internetu.
Przedszkole zapewnia stały dostęp do materiałów edukacyjnych, dotyczących bezpiecznego korzystania z Internetu, przy komputerach, z których możliwy jest swobodny dostęp do sieci.
Załącznik nr 7
Wzór – ankieta monitorująca poziom realizacji Standardów Ochrony Małoletnich przed krzywdzeniem
Czy znasz standardy ochrony małoletnich przed krzywdzeniem obowiązujące w przedszkolu, w którym pracujesz?
Czy znasz treść dokumentu „Standardy Ochrony Małoletnich przed krzywdzeniem”?
Czy potrafisz rozpoznawać symptomy krzywdzenia dzieci?
Czy wiesz, jak reagować na symptomy krzywdzenia dzieci?
Czy zdarzyło Ci się zaobserwować naruszenie zasad zawartych w Standardach Ochrony Małoletnich przed krzywdzeniem przez innego pracownika?
Jeśli tak – jakie zasady zostały naruszone?
Czy podjąłeś/-aś jakieś działania? Jeśli tak, to jakie?
Jeśli nie – dlaczego?
Czy masz jakieś uwagi/poprawki/sugestie dotyczące Standardów Ochrony Małoletnich przed krzywdzeniem? (odpowiedź opisowa)
Nowa galeria Ferie 2023/2024 została dodana do albumu fotograficznego
Ferie bez zabawek :)
Nowa galeria Nasz nowy rok została dodana do albumu fotograficznego
Zachęcamy do zapisania dziecka do naszego przedszkola,
na rok szkolny 2024/2025
Przedszkole im. Janusza Korczaka jest przedszkolem publicznym. Istnieje od 2003 roku, od września 2021 roku zapraszamy do nowej siedziby przedszkola, w Pruszczu Gdańskim przy ul. Kossaka 15 czyli w samym centrum naszego miasta. Obiekt spełnia surowe normy budowlane i sanitarne. Do dyspozycji dzieci oddajemy tematycznie urządzone sale, w których dzieci mogą rozwijać swoje zdolności i zainteresowania. Nowa lokalizacja przedszkola zapewnia typowo rodzinną, domową atmosferę, a sąsiedztwo Parku Miejskiego i innych terenów zielonych oraz przestrzenny, zagospodarowany taras - zapewnią dzieciom codzienny kontakt z przyrodą i doskonałą zabawę podczas pobytu na świeżym powietrzu.Dysponujemy własną kuchnią, w której przygotowujemy posiłki zgodnie z zasadami racjonalnego żywienia oraz potrzebami indywidualnymi dzieci. Nasze przedszkole to również doborowa, wysoko wykfalifikowana i ambitna kadra pedagogiczna, którą tworzą cudowni ludzie z powołaniem. Oferujemy naszym przedszkolakom atrakcyjne i niestandardowe metody pracy z dziećmi, niekonwencjonalny podział grup, pracę w małych zespołach. Troską i terapią obejmujemy dzieci z opiniami o potrzebie Wczesnego Wspomagania Rozwoju oraz orzeczeniami. W naszym przedszkolu maluchy czują się bezpieczne i kochane.
Poniżej link do zapisów:
https://pruszcz-gdanski.pl/portal-aktualnosci-lista.qbpage?articleId=2786599
Przedszkole Publiczne im. Janusza Korczaka w Pruszczu Gdańskim z siedzibą przy ul. Kossaka 15 bierze udział w rekrutacji elektronicznej na rok szkolny 2024/2025.
trwają prace nad funkcjonalnością i estetyką wnętrz w nowej siedzibie przedszkola, czyli... już za chwileczkę, już za momencik...
DRODZY RODZICE
Miło nam wreszcie poinformować, że zaczynamy „NORMALNĄ” pracę w nowym roku szkolnym.
Spotykamy się 1 września, lecz z uwagi na istniejącą sytuację pandemiczną musimy przestrzegać wytycznych GIS, w tym między innymi:
Dziecko do przedszkola może przyprowadzać tylko jedno z rodziców, bez osób towarzyszących.
Każda przyprowadzająca osoba musi mieć maseczkę zasłaniającą usta i nos , powinna zdezynfekować ręce przed wejściem do przedszkola.
W szatni należy zachować dystans społeczny wynoszący min. 2m.
Dzieci nie mogą przynosić do przedszkola żadnych pluszaków, zabawek, zabawkowej biżuterii – bransoletek, wisiorków.
Do przedszkola może przyjść wyłącznie dziecko zdrowe, bez żadnych objawów infekcji: katar, kaszel. W przypadku objawów chorobowych pojawiających się u dziecka podczas pobytu w przedszkolu rodzice zostaną powiadomieni i poproszeni o niezwłoczne odebranie dziecka z przedszkola.
Nie wolno przyprowadzić dziecka, jeśli w domu przebywa osoba na kwarantannie.
Pościel dziecka (lub karimatę i kocyk) należy odświeżać przynajmniej raz w tygodniu (będziemy wydawać pościel w każdy piątek), prosimy o wypranie pościeli a nie przynoszenie tej samej, nieświeżej w poniedziałek.
Większość czasu pobytu w przedszkolu dzieci będą spędzały na przedszkolnym placu zabaw. Prosimy o dopasowanie stroju dziecka do warunków atmosferycznych, kurtki przeciwdeszczowe, kalosze, cieplejsze ubrania.
NIE MA ZŁEJ POGODY – SĄ TYLKO ZŁE UBRANIA
Ubrania na zmianę należy przynieść w podpisanym worku i zostawić w szatni.
Podczas odbierania dzieci z przedszkola z placu zabaw – prosimy o niewchodzenie do pomieszczeń przedszkolnych, dzieci wszystkie rzeczy będą miały ze sobą na podwórku. W czasie pobytu dzieci na dworze po południu – pomieszczenia będą dezynfekowane i ozonowane.
Raz dziennie (a w razie potrzeby częściej) będzie odbywać się kontrola temperatury ciała dziecka.
Pierwszego dnia pobytu dziecka w przedszkolu należy złożyć podpisane oświadczenie, które znajduje się w załączniku. Bez podpisanego oświadczenia – dziecko nie zostanie przyjęte do przedszkola.
Sytuacja może w każdej chwili ulec zmianie, mogą zostać zaostrzone wytyczne Głównego Inspektora Sanitarnego, np. zmniejszenie liczebności grup, zakaz wchodzenia rodziców do przedszkola, pomiar temperatury przy wejściu do placówki. Mamy jednak nadzieję, że będziemy pracować bez zakłóceń i wszyscy pozostaniemy zdrowi, czego również Państwu i Waszym rodzinom życzymy.
Kontynuujemy pracę z dziećmi w formie zdalnej. Będziemy przesyłać materiały do zajęć i zabaw z dziećmi, prosimy o poświęcenie czasu na przekazanie, przeczytanie i ewentualne wydrukowanie dzieciom niektórych prac.
Od 25 marca (od środy), zgodnie z rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej, będziemy realizować podstawę wychowania przedszkolnego, a z dziećmi 6 letnimi - obowiązek rocznego przygotowania przedszkolnego, czyli tzw. program "zerówkowy".
SERDUSZKA I KWIATY DLA BOHATERÓW
Zgodnie z decyzją Ministra Edukacji Narodowej przedszkole będzie nieczynne do 26 kwietnia.
17 LUTY - Dzień Kota
Tego dnia obchodziliśmy w Przedszkolu Dzień kota. Przedszkolaki uczestniczyły w różnorodnych „kocich zabawach”: naśladowały kociaki, pokonywały koci tor przeszkód, oglądały ilustracje przedstawiające milusińskie zwierzątka oraz słuchały bajki o najsłynniejszym kocie na świecie Kocie w butach. Była też pogadanka o kocich zwyczajach. W czasie zajęć plastycznych wykonaliśmy piękne portrety kotów.
Dzień Babci i Dziadka
Dziadkowie to wielki skarb dla wnuków – oni czynią dzieciństwo udanym i szczęśliwym, dla swych wnuków mają zawsze czas, umieją pocieszyć, są cierpliwi, zawsze lepiej rozumieją, a przede wszystkim bezgranicznie kochają. Dlatego w podzięce za ich wielkie serce, w naszym przedszkolu odbyły się uroczyste spotkania. Dziadkowie mogli podziwiać umiejętności swych wnuków prezentujących wiersze, piosenki, tańce i grę na instrumentach oraz inscenizację Jasełek. Mali artyści z dużym przejęciem i zaangażowaniem odtwarzali swoje role. W ten sposób mogli podziękować za trud włożony w ich wychowanie. Wszędzie słychać było gromkie „Sto lat”, które bardzo wzruszyło gości. Na koniec wszystkie wnuczęta obdarowały swoich dziadków własnoręcznie przygotowanymi upominkami. Dopełnieniem uroczystych spotkań były słodkie poczęstunki i pyszny tort. Święto Babci i Dziadka to dzień pełen uśmiechu, wzruszeń i radości.
28 Stycznia - Bal karnawałowy
„ W karnawale, w karnawale, udajemy się na bale"
Karnawał to miła tradycja przepełniona muzyką i zabawą, gdzie ważnym elementem tego okresu są bale karnawałowe.Bal karnawałowy dla przedszkolaków to dzień niezwykły, wyczekiwany. Jest atrakcją bardzo lubianą przez dzieci, dostarczającą im wielu przeżyć i radości. Przedszkolaki zamieniły się w królewny, wróżki, batmanów, piratów, skrzatów, rycerzy, czy policjantów. Pojawiły się również postacie z ulubionych bajek. Nasze przedszkolaki świetnie się bawiły uczestnicząc we wspólnych zabawach i konkursach. Wszystkim zabawom towarzyszyła radość, a cały bal karnawałowy przebiegł w miłej, serdecznej atmosferze i dostarczył niezapomnianych wrażeń.
W FERIE DZIECI SIĘ NIE NUDZĄ
Okres ferii zimowych upłynął nam na zabawie i eksperymentowaniu. Jak co roku dzieci miały możliwość odkrywania swojego twórczego potencjału w konstruowaniu zabawek i zaspokajaniu ciekawości poznawczej przeprowadzając różnorodne eksperymenty . Dotykały istoty zjawisk z zakresu chemii, fizyki czy magii. Powstały między innymi ciekawe makiety, miasta, budowle, instrumenty. Poznały co to jest grawitacja, napięcie powierzchniowe, naczynia kapilarne i wiele innych tajemniczych i naukowych związków rządzących światem.
6 Grudnia - Mikołajki
Tradycyjnie jak co roku 6 grudnia Św. Mikołaj przysłał list do naszych przedszkolaków ze wskazówkami jak dotrzeć do worka z prezentami. Podziękował dzieciom za piękne zachowanie i w nagrodę podarował nam wyjątkowy prezent – bilet do kina i na warsztaty piernikowe. Biedronki, Żuki i Motyle wybrały się do kina na film pt. „ Wyprawa Magellana” . Świerszcze i Żuki bawiły się na warsztatach piernikowych na Faktorii. Buzie naszych Przedszkolaków po seansie były roześmiane i bardzo zadowolone.
18 Grudnia - Kolędowanie
Dziś odbyło się przedszkolne kolędowanie i jasełka .Mieliśmy okazje zobaczyć przepiękną aranżacje kolęd w kilku językach w wykonaniu dzieci z grupy Mrówek a mali aktorzy z grupy „Świerszczy” przedstawili historię narodzin Jezusa. Po zakończeniu spektaklu wszyscy zasiedli do wspólnej wieczerzy wigilijnej. Dziękujemy rodzicom za przygotowanie pysznych potraw.
19 Grudnia - Powitanie Zimy
Tego dnia dzieci, ubrane w kolor biały, wzięły udział w Powitaniu Zimy. Zimowy orszak „Motyli” zawitał do przedszkolnej sali. Dzieci śpiewały zimowe piosenki , recytowały wiersze i tańczyły. Pani Zima hojnie sypnęła śniegiem i zaprosiła do wspólnej zabawy. Serdecznie dziękujemy dzielnym przedszkolakom za piękny występ.
20 Grudnia - Wigilia
Jak co roku, zgodnie z podtrzymywaną od lat tradycją, w naszym Przedszkolu odbyła się Wigilia z naszymi przedszkolakami Największa atrakcją tego dnia była wizyta Świętego Mikołaja.Zanim jednak przyszedł dzieci wysłuchały opowieści o tradycji Mikołajek jak i o samym Mikołaju. Kiedy nieoczekiwanie na korytarzu rozległ się dźwięk dzwoneczków Mikołaja Przedszkolaki od razu zaczęły podskakiwać z radości. Św. Mikołaj został gorąco przywitany. Gość z Dalekiej Północy wywołał wiele radości i uśmiechu na twarzach przedszkolaków. Podczas spotkania Mikołaj życzył wszystkim dzieciom oraz pracownikom przedszkola zdrowych i radych świąt Bożego Narodzenia. Obiecał, że powróci do nas za rok. Na zakończenie Mikołaj obdarował dzieci wspaniałymi prezentami.
5 LISTOPAD - Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek
Baśnie i bajki cieszą się wielkim powodzeniem zarówno u dzieci jak i u dorosłych. Są dla wszystkich źródłem bogatych przeżyć i wrażeń, nie zastąpionym sposobem wzbogacenia wyobraźni a także pobudzania zainteresowania otaczającym światem ludzi i zwierząt.
W tym wyjątkowym dniu dzieci przybyły do przedszkola przebrane w przepiękne bajkowe stroje. We wszystkich grupach przedszkolaki wspaniale się bawiły. Dzieci wysłuchały fragmentów najbardziej znanych bajek, rozpoznawały bajkowe postacie i tytuły bajek, z których pochodzą. Segregowały rekwizyty z bajek, układały puzzle, bawiły się w teatr To spotkanie sprawiło dzieciom bardzo wiele radości. Przedszkolaki były aktywne, otwarte i wesołe, a przecież takie są podstawowe założenia pracy z dziećmi w przedszkolu.
28 LISTOPAD - Andrzejki
“Andrzejki” to stary ludowy zwyczaj. Wróżby czyniono 29 listopada. Miały one dać odpowiedź na pytanie, co kogo czeka w przyszłości. W wigilię św. Andrzeja prześcigano się więc w pomysłach, by z najróżniejszych oznak wyczytać swoją przyszłość. Tradycja wróżb przetrwała do dzisiaj. Obecnie “Andrzejki” są wspaniałą zabawą, dostarczającą wielu przeżyć i emocji. W naszym przedszkolu, tradycją ubiegłych lat, również w tym roku świętowaliśmy “Andrzejki”. Przedszkole powitało wszystkich przekraczających jego próg, tajemniczym andrzejkowym nastrojem. Przyczyniła się do tego zapewne stosowna, magiczna dekoracja, ale również i to, że wszyscy przyszli do przedszkola przebrani – niezliczona rzesza wróżek, magików, czarownic i czarodziejów, a także ich kocich pomocników.
29 LISTOPAD - Sztuczny Śnieg
Tego dnia postanowiliśmy trochę poeksperymentować dlatego nasze przedszkole odwiedził prawdziwy chemik, który pokazał wszystkim przedszkolakom jak „wyprodukować” śnieg. Na samym początku warsztatów omówiliśmy zasady bezpieczeństwa. Dzieci otrzymały fartuch i okulary. Zaznajomiły się z menzurkami, probówkami i pipetami – następnie przystąpiły do pracy odmierzając przelewając i mieszając różne składniki. Na koniec pracy mogły wybrać kolor swojego śniegu. Było to bardzo ciekaw doświadczenie. Śnieg wyszedł genialny, a zabawa była naprawdę wspaniała.
4 PAŹDZIERNIK - Pani Muzyka
Jak co roku również teraz do naszego przedszkola zawitała Pani Muzyka ze swoimi pięknym koncertami tym razem nasze przedszkolaki miały okazje poznać balet klasyczny i współczesny w wykonaniu zawodowych tancerzy. Dowiedziały się ,że spódnica baletnicy to „ paczka” a buty w których się tańczy noszą nazwę „baletki”.
18 PAŹDZIERNIK - Dzień Poczty Polskiej
Z okazji święta Poczty Polskiej nasze przedszkole odwiedziła Pani Listonosz. Starszakom opowiadała trochę o historii pisania listów . Młodszym dzieciom pokazała listy i kartki pocztowe- coś z czym mamy coraz rzadziej do czynienia. Przyniosła klasery z pięnymi znaczkami. Dzieci miały okazje własnorecznie przykleić znaczek do kartki pocztowej i postawić pieczątke. Na pamiątke tego spotkania zabrały kartki do domu. Serdecznie dzieukemy za miłą wizytę.
24 PAŹDZIERNIK - Międzynarodowe Święto Roweru
Tego dnia przedszkolaki przyjechały do przedszkola różnymi pojazdami: rowerami, na hulajnodze, rowerku biegowym. Nasz przedszkolny plac zabaw zamienił się w ruchliwą ulice - dzieci uczyły się zasad ruchu drogowego oraz zachowania ostrożności wobec innych uczestników . Nasze dzielne przedszkolaki świetnie sobie poradziły i spisały się na medal.
Integracja
Pod koniec września odbyły się wyjazdy integracyjne naszych przedszkolaków. Grupa "Świerszczy" i "Mrówek" na farmę dyniową tzw. "Dyniowe love"- mieszczącą się niedaleko Pruszcza Gdańskiego. Przy sprzyjającej aurze jesiennej dzieci przemierzały kręte ścieżki labiryntu, skakały po snopkach siana, degustowały słodkich przysmaków dyniowe(babeczki sernik), piekły wraz z rodzicami kiełbaski. Zabawa w dyniowej "scenerii" okazała się niezwykle interesująca i edukacyjna. Najmłodsze przedszkolaki "Biedronki" i "Motyle" postanowiły zintegrować się na leśnym pikniku w Wojanowie .
Celem tego spotkania była wspólna zabawa dzieci i rodziców, a także zaobserwowanie swojego dziecka na tle grupy oraz wzmacnianie więzi emocjonalnej Spotkanie odbyło się w miłej i serdecznej atmosferze.
Towarzyszyła im tam świetna zabawa. Gry i zabawy na świeżym powietrzy sprzyjają nawiązywaniu bliższych relacji miedzy dziećmi i rodzicami. Nasze maluszki miały okazje przespacerować się po lesie i podziwiać piękno jesiennej przyrody. Był to dzień pełen radości, uśmiechu i dobrej zabawy.
20 WRZEŚNIA
Z okazji Dnia Przedszkolaka najstarsza grupa z naszego przedszkola brała udział w happeningu, który odbył się w centrum Pruszcza Gdańskiego pod hasłem : „My dzieci, nie chcemy świata ze śmieci”. Przedszkolaki uczyły się jak należy segregować odpady oraz jak dbać o środowisko. Budowały instalacje przestrzenną pt. "Ginące drzewo"- dekorowały drzewo odpadami. Miały również okazje spotkać się z pracownikami zakładów komunalnych i zasiąść za kierownicą śmieciarki. Na koniec obejrzały przedstawienie Teatru Qufer pt. Śmieciowisko" . Był to dzień pełen radości i uśmiechu.
„Wesoło jest wesoło, w huczącym ulu pszczołom,
w zielonym lesie ptakom, w przedszkolu przedszkolakom...”
5 kwietnia - Dzień Marchewki
Celem tego dnia było przedstawienie i promowanie spożywania warzyw i owoców jako darów natury na przykładzie marchewki oraz rozwijanie umiejętności współdziałania w zespole. Można się było dowiedzieć wiele ciekawych rzeczy o marchewce, a na koniec robiliśmy marchewkową surówkę.
Warsztaty wielkanocne
Gdy wiosna zagościła już w naszym przedszkolu, zaczął się czas tworzenia Wielkanocnych dekoracji. Po raz kolejny zaprosiliśmy rodziców do naszego przedszkola na Wielkanocne warsztaty plastyczne.
Rodzice z dziećmi z wielkim zaangażowaniem ozdabiali styropianowe jajka i kurczaki, baranki, tworzyli tradycyjne palmy wielkanocne z wykorzystaniem naturalnych materiałów, tj. bukszpan czy wierzbowe bazie. Rodzice wraz z dziećmi mieli możliwość wykorzystania wszystkich dostępnych materiałów i stworzenia swoich wymarzonych prac.
19 marca
W Przedszkolu im. Kubusia Puchatka w Pruszczu Gdańskim odbył się III Miejski Przegląd Małych Form Teatralnych. Nasze przedszkole reprezentowała grupa Mrówek z legendą o Warsie i Sawie. Przedszkolaki przygotowywały się pod okiem Sławomira Kochanka i Anny Jarosz.
Przedszkolaki zaprezentowały się znakomicie i zajęły I miejsce.
Gratulujemy dzieciom ,paniom i rodzicom !!!
15 marca
W czwartek obchodziliśmy Dzień Świętego Patryka – irlandzkie święto narodowe i religijne. Obowiązującym kolorem tego dnia były zieleń, nawiązująca do trawiastego krajobrazu Irlandii i symbolizująca koniczynę. Poznaliśmy legendę o św. Patryku – patronie Irlandii, zwyczaje symbole związane z tym świętem. Już od rana zabawom w zielonym klimacie nie Poznaliśmy małego skrzata Leprechaun, który przygotował wiele zadań dla naszych przedszkolaków po wykonaniu wszystkich czekała na nas słodka niespodzianka.
7 marca - Dzień Logopedy
Logopeda czyli nie taki diabeł straszny...
Prawidłowy rozwój mowy u dziecka wpływa na całościowy rozwój jego osobowości. Dziecko poznaje otaczający je świat dzięki rozumieniu mowy. Umiejętność mówienia pozwala mu za to wyrazić jego spostrzeżenia, uczucia, pragnienia. Rozwój mowy dziecka przyspieszają częste kontakty słowne z najbliższym otoczeniem. Zaniedbania w tym względzie mogą spowodować opóźnienie mowy u dziecka lub jej zaburzenia.
Mowa, którą słyszy dziecko powinna być poprawna, wolna, dokładna i wyraźna. Dziecko kształtuje swój zasób słów, ich brzmienie, normy językowe w sposób naturalny, z naśladownictwa - a wszelkie spieszczenie, zdrobnienia kierowane do dziecka, dotyczące np. nazw części ciała, przedmiotów, domowników itp. czyni mowę dziecka nienaturalną.
Czas przedszkolny to okres od 3 do 6 roku życia, czyli tzw. okres swoistej mowy dziecięcej. Indywidualnej, swoistej i niepowtarzalnej, która nie przestrzega reguł gramatycznych. To właśnie w tym okresie powstaje bogate słowotwórstwo dziecięce jak np.: “kelawiczki”, “zamykatka”, “poszedłem kapciami”, “stoiłem”.
Zły wpływ na kształtowanie się mowy dziecka ma zbyt długie utrzymywanie w diecie pokarmów papkowatych i rozdrobnionych. Proces jedzenia to gryzienie, żucie, połykanie. Rozwija to jednocześnie i wzmacnia te same mięśnie, które później biorą udział w artykulacji czyli procesie kształtowania mowy. Przedłużanie okresu "papek" może więc znacznie obniżyć sprawność narządów mowy, co następnie grozi seplenieniem. Dlatego warto w miarę szybko wprowadzać dziecku pokarmy stałe, o twardej konsystencji, wymagające żucia, gryzienia, i samodzielnego jedzenia. Podawać dziecku chrupki, skórkę od chleba, gotowane al dente warzywa, suszone owoce, tak by mobilizować do wysiłku całą jamę ustną. Oprócz zmiany menu dobroczynny wpływ na rozwój mowy ma wprowadzenie do codziennych zabaw z dzieckiem gimnastyki buzi i języka. Jest to coś, co powinno znaleźć się w repertuarze zabawa każdego dziecka. Dlaczego? Bo to pomaga dziecku szybciej opanować wymowę, usprawnia ruchomość języka, wzmacnia napięcie warg, wydłuża fazę wydechową oraz ruchy naprzemienne.
W tym etapie rozwoju mowy wszelka poprawność językową jest przedwczesna, bo wszelkich reguł gramatycznych dziecko nauczy się w toku dalszej edukacji. Teraz głównie powinno wypowiadać siebie, nazywać świat, opowiadać, odpowiadać i pytać, pytać i jeszcze raz pytać. Nieustanne poprawianie dziecka może je blokować czy zniechęcić, a przecież zależy nam rodzicom na tym, aby zachęcać dziecko do mówienia.
Kiedy dziecko zaczyna już coraz więcej mówić, należy uważnie je słuchać, cierpliwie odpowiadać na pytania, prowadzić z nim dyskusje a nawet zadawać dodatkowe pytania, dzięki którym rozwinie ono temat. Jest to bardzo ważne dla dalszego rozwoju mowy i kształtuje u dziecka nawyk wypowiadania się zdaniem a nie tylko pojedynczym słowem. Naturalna potrzeba mówienia będzie prowadzi bowiem do podejmowania przez dziecko prób dopasowania swojego sposobu mówienia do wymowy osób z najbliższego otoczenia, a w rezultacie do opanowania poprawnej wymowy. Brak uwagi osoby dorosłej i lekceważenie dziecka może spowodować, że dziecko stanie się nieufne, zamknięte w sobie, milczące.
Poprawna wymowa wszystkich głosek u dzieci utrwala się w wieku 6 lat. Trudniejsze wyrazy lub połączenia głoskowe mogą nadal sprawiać im trudności. Zakłada się, że 6-letnie dziecko jest już dorosłym użytkownikiem języka.
Jeśli u dziecka sześcioletniego rodzic zauważy problem związany z wymową głosek, z wypowiadaniem się, brakami w słownictwie, niepoprawnością gramatyczną w zdaniach, z problemami w rozumieniu instrukcji i treści opowiadania - to jest ten moment, w którym można uchronić przyszłego ucznia przed trudnościami w nauce i pójść po poradę do specjalisty, jakim jest logopeda.
Bibliografia:
- Kaczmarek Leon, Kształtowanie się mowy dziecka, 1953
- www.dziecisawazne.pl
- Odowska – Szlachcic Bożenna, Terapia integracji sensorycznej, Wydawnictwo Harmonia, 2011.
- Kamińska, Siebert, Podstawy rozwoju mowy u dzieci, 2012
Opracowała: mgr Paulina Mach