Karuzela wiadomości

Menu

Wiadomości

 •  

  21 grudnia - przedszkolna WIGILIA

   Jak zwykle - wyszliśmy na plac zabaw, a tam -  czekał na nas Święty  Mikołaj. Tym razem wybrał się do nas psim zaprzęgiem.  W saniach oczywiście miał wór z prezentami dla nas wszystkich. Zaprosiliśmy Mikołaja do naszych sal . Mikołaj chętnie przyszedł się ogrzać, porozmawiał z każdym dzieckiem, chętnie pozował do zdjęć i osobiście rozdawał nam prezenty. A my zasiedliśmy do wspólnego wigilijnego stołu. Podzieliliśmy się opłatkiem z koleżankami, kolegami i naszymi paniami.Potem zjedliśmy uroczysty obiad wigilijny, przygotowany przez nasze kochane panie kucharki.

  20 grudnia

  Tego dnia nasze przedszkole witało zimę. Motylki zaprosiły nas na spektakl o Pani Zimie. Było biało, mroźnie i wesoło nawet spadł śnieg w  sali. Serdecznie dziękujemy   dzielnym przedszkolakom za piękny występ.

   

  17 grudnia

  Wzięliśmy udział w koncercie z cyklu Pani Muzyka zaprasza. Tytuł koncertu to: „Czy balet to taniec ,a taniec to balet. Poznaliśmy dwa tańce poloneza i polkę. Dzieci miały okazje spróbować swoich sił podczas tańczenia poloneza. Zobaczyły również fragment baletu. Wszystkim bardzo się podobało.
   

 • 14 grudnia

  Dwie najstarsze grupy wybrały się na wycieczkę do lasu. Dzieci miały okazję zobaczyć jak prezentuję się las w czasie zimy oraz dowiedzieliśmy się jak zadbać o zwierzęta w tym trudnym dla nich czasie. Od Pana leśniczego dostaliśmy piękną choinkę która ozdobiła nasz przedszkolny hol.

   

 • 13 grudnia- Wigilia z Rodzicami

   Tego dnia odbyło się wigilijne spotkanie z rodzicami. Rozpoczęliśmy je wspólnym kolędowaniem , każda z grup przygotowała kolędy, które zaprezentowała zebranym gościom. Następnie na scenie pojawił się  teatru Qfer ze spektaklem pt. „ Opowieść Wigilijna. Po zakończeniu spektaklu wszyscy zasiedli do wspólnej wieczerzy wigilijnej. Dziękujemy rodzicom za przygotowanie pysznych potraw.

   

 • GRUDZIEŃ 2018

  6 grudnia

  To dla dzieci  jeden z najprzyjemniejszych  dni w roku, właśnie tego dnia  obchodziliśmy Mikołajki. W tym roku  Mikołaj nie mógł osobiście nas odwiedzić ale zostawił dla każdej grupy list ze wskazówkami jak dotrzeć do worka z prezentami. Podziękował dzieciom za piękne zachowanie i w nagrodę podarował nam wyjątkowy prezent – bilet do kina lub teatru. Biedronki wraz z Motylami wybrały się do kina na film pt. „Basia” . Świerszcze i Żuki oglądały „Grinch”. Mrówki miały okazję zobaczyć spektakl „Wikingowie”.  Buzie naszych Przedszkolaków po seansie były roześmiane i bardzo zadowolone.

  Dziękujemy Ci Święty Mikołaju!

 • LISTOPAD 2018

  30 listopada

  Andrzejki w Naszym Przedszkolu to już tradycja - od samego rana  trwały przygotowania do  zabawy, zapanowała magiczna atmosfera. Tego dnia  w naszym przedszkolu zagościły  dobre wróżki i czarodzieje. Przebrane przedszkolaki i wesoła zabawa w gronie kolegów sprawiła, iż w przedszkolu zagościł radosny i wyjątkowo czarodziejski nastrój.

  21 listopada

  Dnia 21 listopada wybraliśmy się do Multikina w Gdańsku na  spektakl teatralny BAŚNIE  POLSKIE. Była to rozśpiewana, roztańczona, bogata scenograficznie interpretacja znanych polskich baśni. Nasze przedszkolaki z wypiekami na twarzach patrzyły na poczynania bohaterów. Aktorzy, scena, muzyka  przyciągały uwagę młodych widzów i wywołały na wielu twarzach prawdziwy zachwyt a dzieci z ogromnym zainteresowaniem i dużym zaangażowaniem oglądały przedstawienie.

   

   16 listopada

   Tego dnia odbył się wyjątkowy koncert pieśni patriotycznych  „ W 100-lecie Niepodległości Polski”. Była to  okazja do poznania  najbardziej znanych pieśni o ojczyźnie, które powstawały często spontanicznie w szeregach powstańczych, na polach bitew, a także w domach rodzinnych  i na emigracji.  Serdecznie dziękujemy Pani Muzyko za tak  wyjątkowy koncert.                                                                                                                                                 

  9 listopada

  W piątek, 9 listopada 2018 r. o godzinie 11:11, w ramach świętowania 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, wspólnie zaśpiewaliśmy  hymn narodowy.

  Tego dnia starszaki z grupy „Świerszcze” wyruszyły na rondo przy zbiegu ulic: Powstańców Warszawy i Emilii Plater by  posadzić kwiatowy kotylion z białych i czerwonych róż. To przedsięwzięcie zorganizowaliśmy przy  współpracy z Urzędem Miasta w Pruszczu Gdańskim.

  8 listopada

  W tym dniu rozpoczęliśmy obchody 100-lecia niepodległości programem artystycznym przygotowanym przez dzieci z grupy „Żuki”. Starszaki wystąpiły przed przedszkolną publicznością z pięknymi wierszami i patriotycznymi pieśniami, utrwaliliśmy wiadomości na temat symboli i barw narodowych. Akademia bardzo podobała się wszystkim przedszkolakom, które nagrodziły naszych artystów gromkimi brawami.

  Nasze przedszkole we współpracy z rodzicami zorganizowało akcje „Cała Polska zna Pruszcz Gdański”. Nasze dzielne przedszkolaki wyruszyły na pocztę i do pobliskiej skrzynki pocztowej by rozesłać kartki pocztowe z widokiem naszego miasta do 100 przedszkoli w całej Polsce.  

  6 – 7 listopada

  W naszym Przedszkolu obchodziliśmy Europejski Dzień Zdrowego Jedzenia i Gotowania. Wszystkie Przedszkolaki, nawet te najmłodsze zamieniły się w kucharzy. Po południu zorganizowaliśmy dla nich wraz z rodzicami  warsztaty kulinarne. Dzieci uczyły się tajników zdrowego gotowania oraz poznawały właściwości zdrowych produktów. W tym dniu królowały u nas owoce i warzywa. W całym Przedszkolu roznosiły się niesamowite zapachy. Każda grupa przygotowywała inną potrawę.

  5 listopada 

  "Dzień Postaci z Bajek”. W tym roku przedszkole opanowały Krasnoludki te małe i duże. Rodzice przygotowali dla nas wspaniałe stroje. Tańczyliśmy, rysowaliśmy, śpiewaliśmy i rozwiązywaliśmy zagadki. Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek jest doskonałą okazją do rozwijania zainteresowań czytelniczych wśród dzieci. Wartościowe książki kształcą w dzieciach odpowiednie postawy moralne, rozwijają dziecięcą fantazję, pamięć, bogacą słownictwo. Warto wybierać więc bajki, gdzie dobro zwycięża, a zło zostaje ukarane.

 • PAŹDZIERNIK 2018

  16 października

  16  października obchodziliśmy w naszym przedszkolu   Dzień Edukacji Narodowej z tej okazji  grupa Mrówek zaprosiła gości na uroczystą  akademię Nie zabrakło wierszy, życzeń oraz piosenek. Na zakończenie pracownicy przedszkola otrzymali od każdej z grup własnoręcznie wykonane kartki z życzeniami.

   

  17 października

  Tego dnia gościliśmy w naszym przedszkolu  Przedstawiciela POCZTY POLSKIEJ. W spotkaniu wzięły udział wszystkie grupy. Pani pokazała nam drogę jaką pokonuje list, obejrzeliśmy różne znaczki pocztowe.  Przyniosła nam wielkie  znaczki pocztowe, które mogliśmy pokolorować a starszaki  same projektowały  swoje znaczki.  Było to bardzo ciekawe spotkanie.

   

  19 października

  W piątek 19.10 Pani Muzyka zaprosiła dzieci na muzyczne przedstawienie „Złość piękności szkodzi”. Posłuchaliśmy bajki o dobrej księżniczce i jej siostrze złośnicy. Usłyszeliśmy wiele nowych melodii i piosenek Dzieci  dowiedziały się ,że złość  szkodzi a dobre serce jest prawdziwym darem .

   

   

  25 października

  Pasowanie na przedszkolaka to niezwykła uroczystość. Przechodzą ją najmłodsze przedszkolaki.  Nauczycielki z grupy Biedronek wraz ze swoimi podopiecznymi przygotowały repertuar artystyczny, w którym zaprezentowały się wszystkie dzieci nowo przyjęte do naszego przedszkola. Zgromadzeni na uroczystości Pasowania rodzice , mogli podziwiać jak ich pociechy z uśmiechami na twarzach recytowały wierszyki i śpiewały piosenki. Punktem kulminacyjnym tych uroczystości był moment pasowania. Za sprawą pani dyrektor Agnieszki Janisz  i jej „magicznego ołówka” nasze biedroneczki stały się pełnoprawnymi członkami naszej przedszkolnej społeczności. Na pewno był to niezapomniany dzień, pełen emocji i miłych wrażeń zarówno dla dzieci, rodziców jak i nauczycieli.

 • WRZESIEŃ 2018

   

   

   

   

   

  26 września

   

  Ma długie uszy, futerko puszyste.

  Ze smakiem chrupie sałaty listek?

   

  Oczywiście, że to królik. Dzieci bez problemu rozwiązały zagadkę. 26 września obchodziliśmy Dzień  Buni i Funi  naszych przedszkolnych królików. Dzieci przyniosły z tej okazji naszym podopiecznym specjalne, pyszne prezenty.  Króliczki zajadały się smakołykami. Bardzo się cieszymy, że mamy możliwość stałego kontaktu z naszymi uszatymi przyjaciółmi.

   

  25 września

  Dnia 25 września 2018 r. w naszym  Przedszkolu odbyło się uroczyste powitanie Jesieni. Wszystkie grupy przedszkole przybyły na spotkanie.  Świerszcze przygotowały dla swoich kolegów i koleżanek  inscenizację o jesieni.  Bardzo podobała się wszystkim przedszkolakom, które nagrodziły artystów gromkimi brawami.

   

  19  września

  W naszym przedszkolu mieliśmy bardzo miłego, puszystego gościa. Szynszyla, bo o niej mowa, to mądre zwierzątko, które każdemu z nas dało się pogłaskać, troszkę pobiegało po naszej sali a jego opiekunka opowiedziała nam wiele ciekawostek o hodowli, zachowaniu i zwyczajach szynszyli.

   

  20 września

  20 września 2018 r. obchodziliśmy uroczyście Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka. Świerszcze i Żuki wzięły udział w plenerowym świętowaniu - tegoroczna impreza odbywała się w formie happeningu pod hasłem WITAJ PRZEDSZKOLAKU NA BURSZTYNOWYM SZLAKU. W parku miejskim dzieci z pruszczańskich przedszkoli oraz oddziałów przedszkolnych przy szkołach spotkały się, aby razem wziąć udział w grze terenowej. Innymi atrakcjami dla dzieci były m.in. tańce, śpiewy, rysowanie kredą, malowanie farbami. Młodsze dzieci świętowały w przedszkolu - była dyskoteka, zabawy z muzyką na placu zabaw. Był to dzień pełen radości i uśmiechu.

   

  4 czerwca wycieczka do Kociewskiej Zagrody

  Poniedziałkowy dzień dzieci spędziły  w Zagrodzie Kociewskiej w Godziszewie. Pogoda nam dopisała i przedszkolaki mogły z radością korzystać ze wszystkich czekających na nich atrakcji. Dzieci szukały ukrytego w piasku złota, skakały po wielkiej Skoczej Górze, jeździły na retro autkach, karmiły zwierzątka, grały w mini golfa itp. Dużo miejsca do biegania i ogromna przestrzeń pozwoliły na wspaniałą zabawę.  Dzieci byli zachwycone wszystkimi atrakcjami i uśmiechy nie schodziły im z twarzy aż do końca dnia.

   

  7 czerwca

  Dziś odwiedził nas Pan Pers z teatru Qfer z przedstawieniem Baśni tysiąca i jednej nocy. Przedszkolaki poznały historię Alladyna, czarodziejskiej lampy i miłości Alladyna z piękną księżniczką.  A następnie była opowieść o Ali Babie i jego 40 rozbójnikach. Jak wiadomo w przedszkolu przedszkolaków nie brakuje, więc kilkoro z nich miało okazję brać udział w przedstawieniu jako aktorzy.

   

  14 czerwca

  W czwartek grupa świerszczy, Żuków i Pszczół wybrały się do Gdańska Multikina, aby obejrzeć spektakl teatralny „Karolcia” Teatru Współczesnego z Krakowa. Przedstawienie okazało się zaczarowaną opowieścią o małej rezolutnej dziewczynce, która podczas przeprowadzki do mieszkania znalazła magiczny, niebieski koralik. Dzięki niemu wraz ze swoim przyjacielem Piotrem, przeżywa wiele ciekawych i zabawnych przygód. Koralik spełnia życzenia, dlatego też jest obiektem zainteresowania złej czarownicy, Filomeny. Spektakl musicalowy przekazuje uniwersalne wartości i uczy tego, że warto pomagać innym, a dawanie jest tak samo przyjemne , co otrzymywanie. Naszym przedszkolakom bardzo podobały się również efekty specjalne – oświetlenie i dym, który dawał klimat tajemniczości i grozy.

   

  15 czerwca

  Najstarsze grupy wybrały się do  sali widowiskowej NOT-u w Gdańsk by tam obejrzeć „Wikingowie. Musical nieletni”. Był to magiczny i wzruszający spektakl  w wykonaniu dzieci i młodzieży o przyjaźni, dojrzałości i poszukiwaniu szczęścia, za którym często gonimy na drugi koniec świata. O wartościach, które są niezmienne od tysięcy lat, w każdym zakątku Ziemi. Spektakl zawładnął uwagą wszystkich  od pierwszej do ostatniej chwili , a żywy odbiór widzów był widoczny w przedłużających się , głośnych oklaskach na zakończenie spektaklu.  To było piękne widowisko.

   

  22 czerwca

  22 czerwca przedszkole wybrało się na wycieczkę do nowo otwartego Parku Ewolucji w Sławutówku. Zwiedzanie zaczęliśmy od wizyty w kinie prehistorycznym i spotkaniu z Arnoldem – wesołym dinozaurem, który w bardzo ciekawy sposób przedstawił dzieje powstania naszej planety. Po raz pierwszy dzieci spotkały się z nową technologią interaktywnej animacji, która pozwalała na żywo rozmawiać z postacią na ekranie. Jednak emocji było za mało, dlatego wizyta w Batyskafie – kinie 7D z efektami tryskającej wody, wiejącego wiatru oraz poruszającej się platformy dostarczyła naszym dzieciakom niezapomnianych wrażeń. Było czego się bać... Kolejnym etapem wędrówki była ścieżka edukacyjna, w której podziwialiśmy ruchome modele dinozaurów oraz świat człowieka pierwotnego.

   

 • MAJ 2018

  9 maja

  Odbyły się Warsztaty świec żelowych. Była  to wspaniała możliwość stworzenia ozdoby, która zachowa się na długie lata. Dzieci wykonały kolorowe i pachnące świece żelowe. Dzieci samodzielnie wybierały kolory piasku, dodatki, ozdoby i zapachy a następnie, postępowały zgodnie z instrukcją prowadzących warsztaty. Gotowe świece wyglądały bardzo ładnie i wszystkim się podobały a wykonanie ich sprawiło dzieciom wiele radości. Na koniec dzieci otrzymały pamiątkowe dyplomy.

   

  14 maja

  Nasze przedszkole odwiedzili niecodzienni goście- ALPAKI. Alpaki to zwierzęta wielbłądowate zamieszkałe na terenie Ameryki Południowej.  W odróżnieniu do innych zwierząt odmiany wielbłądowatych są one zwierzętami o najcenniejszym włóknie…Alpaki są zwierzętami samowystarczalnymi. Łatwo zaadoptować im się w nowym środowisku. Coraz popularniejsza staje się Alpakoterapia, terapia wsparta towarzystwem Alpak. Ich spokój i delikatne usposobienie zostało docenione przez terapeutów oraz ich pacjentów, którzy dzięki tym zwierzakom poprawiają swoje samopoczucie. Największą rolę odegrał tu dotyk, który poprzez wydzielanie endorfin, czyli hormonów szczęścia, uspokaja i powoduje rozluźnienie. Podczas spotkania każde dziecko miało możliwość nakarmienia, poprowadzenia na smyczy i przytulenia Alpaki. To niezwykłe spotkanie dostarczyło wszystkim wiele radości.

   

  17 maja

  Akcja Bezpieczny Bąbel

  Dnia  17 maja dwie najstarsze grupy Świerszcze i Żuki uczestniczyły w zajęciach "Bezpieczny Bąbel". Miały one na celu zwrócenie uwagi dzieci na bezpieczeństwo podczas poruszania się po drodze. Bohaterami zajęć była Pani nauczycielka bezpiecznej jazdy. W wesołej atmosferze dzieci nauczyły się jak bezpiecznie poruszać się na rowerze, a na pożegnanie zrobiliśmy pamiątkowe zdjęcie.

   

  21 maja

  Dziś odwiedziła nas Pani Muzyka i  opowiedziała nam co nieco o arabskiej kulturze. Przede wszystkim mogliśmy poznać muzykę arabską i prawdziwy taniec brzucha!  Pani tancerka wystąpiła w oryginalnych egzotycznych strojach, a sam taniec miał dużo wspólnego z gimnastyka artystyczną . Dzieci z zachwytem obserwowały popisy taneczne.

   

  24 maja

  Dzieci z  naszego przedszkola zrobiły niespodziankę pruszczańskim mamom. Po raz kolejny zorganizowaliśmy happening "Moja Mama jest królową". Dzieci z tej okazji przygotowały życzenia oraz podziękowania dla mam na kolorowych karteczkach, które zawisły na drzewach. Na nich pojawiły się m.in. napisy: „Chcę, żeby moja mama była bardzo, bardzo szczęśliwa”, „Kocham moją mamę za truskawki z cukrem”, „Kocham moją mamę, bo robi fajne rzeczy”.  W centrum miasta został także rozstawiony tron, na którym zasiadały mamy. Później przedszkolaki śpiewały każdej mamie „sto lat”. Mamy były bardzo szczęśliwe.

   

  25 maja

  Jak co roku, w piękny majowy dzień przedszkolaki uroczyście świętowały Dzień Mamy. Wszystkie dzieci słowem, tańcem i piosenką wyraziły miłość i wdzięczność za matczyną opiekę, cierpliwość
   i dobroć, a także za serce, które wiele rozumie i zawsze wybacza.  Po wspaniałych występach w których dzieci zaprezentowały swoje zdolności recytatorskie, wokalne i taneczne na twarzach mam zauważyć można było  radość, wzruszenie i dumę ze swoich pociech. Po zakończonym programie artystycznym dzieci wręczyły swoim mamom piękne, własnoręcznie wykonane prezenty oraz zaprosiły na słodki poczęstunek w formie pikniku na placu przedszkolnym. Atmosfera tej uroczystości była podniosła ale i bardzo radosna!

   

 • KWIECIEŃ 2018

  6 kwietnia - Dzień Zdrowia

  Dnia 6 kwietnia do naszego przedszkola zawitała pani Mariola, która na co dzień pracuje jako pielęgniarka. Podczas spotkania dzieci miały okazję dowiedzieć się więcej o trudnym zawodzie pielęgniarki, pokonać lęk przed zabiegami medycznymi, a przede wszystkim wzbogacić i utrwalić swoje wiadomości na temat sposobów dbania o zdrowie. Pani Mariola zademonstrowała nam niektóre proste zabiegi, np. założenie opatrunku, a nawet mierzenie ciśnienia. Demonstracja stetoskopu
   i możliwość wysłuchania bicia swojego serca budziła w przedszkolakach zainteresowanie, natomiast strzykawka (choć bez igły i w opakowaniu) – lęk. Nasz gość przygotował dla przedszkolaków prezenty – naklejki dzielnego pacjenta. Wizyta pani pielęgniarki zakończyła się pamiątkowym zdjęciem.

   

  12 kwietnia – Dzień Czekolady

  Tego dnia postanowiliśmy poszerzyć swoją wiedzę na temat tego, skąd pochodzi i jak powstaje czekolada. Pomogły nam w tym interesujące filmy edukacyjne. Równie ciekawe było wysłuchanie ciekawostek o czekoladzie, m.in. takich, jak nazwa produktu, pochodząca od słowa „xocolatl” z języka Azteków, co oznacza „gorzką wodę”. Jednak najbardziej oczekiwanym elementem dnia były zajęcia kulinarne, które polegały na samodzielnym wykonaniu czekoladowych przekąsek. Kulminacyjnym punktem Dnia Czekolady było próbowanie i smakowanie własnych wyrobów.

   

  Tydzień Ziemi

  Każdego dnia na zajęciach oraz w czasie pogadanek dzieci dowiadywały  się czegoś nowego o ekologii. Poznawały różne sposoby dbania o przyrodę oraz dowiadywały się, co należy czynić, aby nasza ziemia była czysta i zielona.

  Podczas tego tygodnia zorganizowany został rodzinny konkurs ekologiczny.

  We środę wszystkie grupy wybrały się na prace porządkowe wokół przedszkola oraz do naszego przedszkolnego ogródka. Każda z grup miała wyznaczone inne zadanie do wykonania.

  Tydzień ekologiczny zakończył spacer po Parku Oliwskim dzieci starszych oraz wizyta w Parku Oruńskim dzieci młodszych. 

  Poprzez podjęcie różnych działań w czasie "Tygodnia Ziemi" dzieci utrwaliły sobie wiedzę na temat sposobów ochrony przyrody i uświadomiły sobie, że każdy nawet najmłodszy przedszkolak może dbać o przyrodę.

   

  26 kwietnia

  26 kwietnia przedszkolaki wybrały się w podróż do zaczarowanej Krainy Lodu. Aktorzy Teatru Współczesnego z Krakowa wprowadzili dzieci w świat fantazji i wyobraźni, baśniowy świat księżniczek, rozbójników i zwierząt przemawiających ludzkim głosem. Przedstawienie było piękne.  Dzieci były zachwycone grą świateł i zmieniającymi się dekoracjami. Była to wspaniała opowieść muzyczna z pięknymi piosenkami, zarówno zabawna, jak i wzruszająca. Spektakl wzbudził wiele pozytywnych emocji w dzieciach o czym świadczyły uśmiechy i komentarze po zakończonym przedstawieniu.

   

  30 kwietnia

  Tego dnia w naszym przedszkolu obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Tańca. Mimo małej frekwencji dzieci zorganizowany został Międzygrupowy Przegląd Taneczny pod przewodnictwem p. Bożenki – instruktorki tańca. Dzieci zaprezentowały sobie nawzajem układy taneczne poznane w ciągu roku po czym nastąpiła wspólna taneczna zabawa.

   

 • MARZEC 2018

  1 marca

  „Piegi są małe, Piegi są duże, Piegi odnajdziesz w każdej naturze. Piegi są kolorowe, ładnie ozdabiają, najładniej jednak na buziach wyglądają”

   

  1 marca to prawdziwa okazja do świętowania. Tego właśnie dnia wypada Dzień Piegów. I choć nie znajdziemy tego święta w poważnych kalendarzach, osoby z piegami, które wywołują tyle skrajnych emocji mogą w tym dniu poczuć się szczególnie wyróżnione. Wśród tych najbardziej popularnych piegusów jest chociażby Pan Kleks. To właśnie z nim spędziliśmy ten wyjątkowy dzień. Na buziach wszystkich Przedszkolaków pojawiały się kolorowe piegi za wykonanie zadań przygotowanych przez naszego bohatera. Przy tej okazji poruszyliśmy ważny temat tolerancji. Dzieci uświadomiły sobie, że choć każde z nich zupełnie inaczej wygląda, wszystkie mają jednakowe prawa. Naszym „Pieguskom” było tego dnia bardzo wesoło.

   

  5 marca

  5 marca to Światowy Dzień Dentysty. Tego dnia w ramach kształtowania nawyków prozdrowotnych, dwie najstarsze grupy odwiedziły gabinet stomatologiczny. Pani stomatolog przyjęła nas bardzo serdecznie. Zapoznała dzieci z wyposażeniem gabinetu stomatologicznego, wyjaśniła jak się leczy zęby, pokazała dzieciom działanie sprzętu medycznego. Następnie, Pani Doktor przeprowadziła pogadankę na temat prawidłowego mycia zębów na zestawie tzw. "dużej szczęki", a także przeprowadziła kontrolę zębów u jednego z ochotników. 

  Dzieci były bardzo zainteresowane wizytą w gabinecie lekarskim. Mamy nadzieję, ze będą go systematycznie odwiedzały w ramach wizyt kontrolnych.

   

  8 marca

  8 marca to wyjątkowy dzień w roku. Wtedy swoje święto obchodzą wszystkie kobiety,  zarówno te duże, jak i te małe. W tym szczególnym dniu wszyscy chłopcy w każdej grupie składali życzenia dziewczynkom i swoim paniom. Nie obyło się bez cukierków, drobnych upominków i kwiatów... Z dziewczęcych buź uśmiech nie schodził przez calutki dzień, a chłopcy zachowywali się jak prawdziwi gentelmani :) Wszystkie panie i dziewczynki dziękują chłopcom za piękne życzenia, kwiaty i promienny uśmiech :)

   

  Dzień Piekarzy i Cukierników - z okazji tego święta grupy wybrały się do piekarni na zapoznanie z zawodem piekarza. Podczas spotkania dowiedzieliśmy się na podstawie legendy, jak gdański Precelek uciekł z pieca i na wycieczkę ruszył. Następnie dzieci, w strojach prawdziwych cukierników, wzięły się za przygotowanie prawdziwych, pysznych ciasteczek. To była nie lada frajda, uformować, udekorować, a później znaleźć na blaszce swoje ciasteczka. Ale udało się! Ciasteczka były przepyszne.
  Życząc wszystkim piekarzom w dniu ich święta i na co dzień sukcesów, satysfakcji z pracy zawodowej oraz samych wspaniałych wypieków dziękujemy jeszcze raz panu Pellowskiemu oraz pracownikom za  okazaną gościnność  i bardzo miłą atmosferę.

  Następnym punktem naszej wycieczki było Muzeum Morskie z wystawą interaktywną. Jest to miejsce, w którym starano się połączyć zabawę z edukacją morską. W tym celu utworzono ok. 30 stanowisk, przy których dzieci za pomocą jakichś działań zapoznaje się z konkretnym tematem. Oto przykładowe stanowiska: wywoływanie fal tsunami, zdalne sterowanie statkami (m.in. żaglówkami na wietrze), wywoływanie wiru, sterowanie kolejnością napełniania zbiornikowca, sterowanie zanurzaniem okrętu podwodnego, operowanie na mostku kapitańskim, gra w komputerowe symulacje (motorówka, batyskaf), zabawa klockami (m.in. Lego).

  Stanowiska są ciekawe i pomysłowe, a do tego dobrze opisane, z wyraźnie zaznaczoną grupą wiekową. Uroku wystawie dodaje szklana ściana od strony Motławy, przez którą widać Sołdka i przepływające statki.

   

  16 marca

  16 marca odbył się kolejny koncert z cyklu "Pani Muzyka zaprasza". Tego dnia oglądaliśmy przedstawienie pt. "Spotkanie pod baobabem", które poruszało kwestie odwagi i pomocy innym. Mały słoń spotykał w czasie swojej wyprawy różne zwierzęta i sytuacje z którymi musiał sobie radzić.

   

  W piątek obchodziliśmy w Przedszkolu także Dzień św. Patryka - irlandzkie święto narodowe. Obowiązującym kolorem tego dnia był zielony nawiązujący do trawiastego krajobrazu Irlandii i symbolizujący koniczynę. Dzieci ubrane na zielono,  wyruszyły na spotkanie z irlandzkim skrzatkiem „Leperchaunem”.  Żeby dostać skarb dzieci musiały wykonać rozmaite zadania. Przedszkolaki malowali wspólnie wielki portret skrzatów, wykonywały wspólnie tęczę, przy dźwiękach piosenki robiły zielone dekoracje. Po wykonaniu zadań  sprytny skrzatek oddał swój skarb, który ukrył na końcu tęczy. Były tam złote monety i słodkie niespodzianki.  Nie mogło też zabraknąć skocznej irlandzkiej muzyki, przy dźwiękach której roześmiana gromadka zakończyła zabawę.  

  Dzień św. Patryka upłynął nam bardzo radośnie!

   

   

 • LUTY 2018

  5-9 luty

  Drugi tydzień ferii minął nam pod hasłem:

  „NOWE TECHNOLOGIE – BEZPIECZNIE I MĄDRZE”

   

  Od 5 do 9 lutego dzieci poznawały różne technologie informacyjne, zastosowanie komputera, tabletu, telefonu komórkowego, kamery, aparatu cyfrowego. Zapoznały się również z najmniejszym robotem, czyli Ozobotem podczas warsztatów z robotyki. Wypróbowaliśmy także symulator rajdowy i gry interaktywne (kinect) a także najstarsze grupy przeniosły się do wirtualnej rzeczywistości dzięki okularom VR. Przedszkolaki poznały nowe technologie oraz dowiedziały się, jak korzystać z nich bezpiecznie i mądrze.

   

 • STYCZEŃ 2018

  10 stycznia

  W środę dzieci pojechały na wycieczkę autokarową do Multikina w Gdańsku na musical „KUBA I BUBA CZYLI SAVOIR-VIVRE DLA DZIECI”. Co to jest savoir-vivre?  Ta wiedza pozwoliła przypomnieć jak właściwie zachować się w różnych sytuacjach. Nie tak łatwo jednak zostać dobrze wychowaną małą damą, lub też dobrze wychowanym małym dżentelmenem. Bliźniacy Kuba i Buba, którzy uczyli nas podstawowych pojęć i zasad obcobrzmiącego savoir-vivre’u. Wraz z naszymi sympatycznymi bohaterami widzowie dowiedzieli się, czy młodszy powinien wyciągać rękę do starszego i czy zamiast kłótni nie lepiej skorzystać z magicznych słów – dziękuję, przepraszam i proszę. Niesforne rodzeństwo nauczyło nas, jak odkładać sztućce po skończonym posiłku i dyskretnie ziewać. Zgrabne, sympatyczne i dowcipne sytuacje z życia codziennego będą na długo zapamiętane przez naszych Przedszkolaków. To była super wycieczka.

   

  W zimowy miesiąc styczeń wpisane są takie  dni, które wzbudzają ogromne emocje –  to święto Babci i Dziadka. Dziadkowie to wielki skarb dla wnuków – oni czynią dzieciństwo udanym i szczęśliwym, dla swych wnuków mają zawsze czas, umieją pocieszyć, są cierpliwi, zawsze lepiej rozumieją, a przede wszystkim bezgranicznie kochają. Dla nich wnuczęta są radością życia. Dlatego w podzięce za ich wielkie serce, w dniach 15-26 stycznia  2018r. odbyły się uroczyste spotkania, które są piękną tradycją w naszym przedszkolu. Dziadkowie mogli podziwiać umiejętności swych wnuków prezentujących wiersze, piosenki, tańce i grę na instrumentach oraz inscenizację Jasełek. Mali artyści z dużym przejęciem i zaangażowaniem odtwarzali swoje role. W ten sposób mogli podziękować za trud włożony w ich wychowanie. Wszędzie słychać było gromkie „Sto lat”, które bardzo wzruszyło gości.  Na koniec wszystkie wnuczęta  obdarowały swoich  dziadków własnoręcznie przygotowanymi upominkami. Goście ze wzruszeniem patrzyli na swoje pociechy i wielkimi brawami dziękowali za występy.

  Dopełnieniem uroczystych spotkań były słodkie poczęstunki. Atmosfera była uroczysta, podniosła i pełna radości. Święto Babci i Dziadka to dzień pełen uśmiechu, wzruszeń i radości.

   

  19 stycznia

  Piątek 19 stycznia, za oknami szaro i ponuro.. A my, Przedszkolaki, przenieśliśmy się we wspaniały świat piramid! Tańce, zabawa i śpiew – a wszystko w otoczeniu mumii, kolegów i koleżanek z przedszkola! Na tą wyjątkową okazję zaprosiliśmy do prowadzenia balu aktora Teatru Qferktóry przebrany za faraona zachęcał wszystkich do tańca i wspólnej zabawy. Dzieci świetnie się bawiły uczestnicząc wspólnie ze swoimi paniami w zabawach prowadzonych przez aktora. Na sali podczas pląsów robiło się kolorowo, wszyscy wesoło się bawili, uśmiech nie znikał z twarzy mimo chwilowego zmęczenia :)

   

  Styczeń to także czas ferii w naszym województwie. Od 29 stycznia do 2 lutego w naszym przedszkolu był tydzień bez zabawek. Przez cały ten czas dzieci budowały, szyły i rysowały. Po co? Aby stworzyć własne zabawkowe gadżety.  Dzięki temu sprawdziliśmy rozwój dziecięcej wyobraźni i kreatywności. Tydzień bez zwyczajnych zabawek był nie tylko treningiem dla umysłu. Wspólne tworzenie zabawek rozwijało też u dzieci pracę zespołową. Tydzień ten był wspaniały.

   

 • GRUDZIEŃ 2017

  6 grudnia

  Tego dnia obchodziliśmy Mikołajki. Tym razem Mikołaj nie mógł osobiście nas odwiedzić ale zostawił nam tajemniczy list, który Pani Dyrektor odczytała wszystkim dzieciom. W liście Święty Mikołaj podziękował dzieciom za piękne zachowanie i w nagrodę podarował nam wyjątkowy prezent – wyjazd do Multikina na film pt. „Pierwsza Gwiazdka”. Buzie naszych Przedszkolaków po seansie były roześmiane i bardzo zadowolone. Dziękujemy Ci Święty Mikołaju!

   

  13 grudnia

  Coraz bliżej Święta! Tego dnia dwie Najstarsze grupy wybrały się na wycieczkę do Lasu po jeden z symboli świątecznych czyli choinkę. Tym razem odwiedziliśmy pana leśniczego z Wojanowa. Dzieci miały okazję zobaczyć jak prezentuję się las w czasie zimy oraz dowiedzieliśmy się jak zadbać o zwierzęta w tym trudnym dla nich czasie. Od Pana leśniczego dostaliśmy piękną choinkę która ozdobiła nasz przedszkolny hol. W podziękowaniu dzieci musiały zaśpiewać piosenkę o tematyce świątecznej. 

   

   W naszym przedszkolu gościliśmy Panią ze specjalnym gościem jakim był  Mikuś - jaszczurka agama brodata, która pochodzi z Australii. Opiekunka jaszczurki w ciekawy sposób wzbogaciła naszą wiedzę na temat tego egzotycznego zwierzęcia, opowiadając o jego wyglądzie, zwyczajach i zachowaniu. Chętne dzieci mogły bliżej poznać i dotknąć Mikusia, a także zrobić sobie z nim pamiątkowe zdjęcie. Odważni mogli wziąć na rękę owada karmowego, którym żywi się jaszczurka. Spotkanie edukacyjne dostarczyło naszym uczniom wielu wrażeń i emocji. Była to wspaniała "żywa lekcja przyrody".

   

  14 grudnia - Wigilia z Rodzicami

  Popołudniu w „Żuławskim dworze” odbyło się wigilijne spotkanie z rodzicami. Na początku Pani dyrektor złożyła wszystkim świąteczne życzenia, po których na scenie pojawiło się dwóch aktorów z teatru Qfer ze spektaklem pt. „Szopka Chłopska”. Przypomnieli oni jak w dawnych czasach, w okresie Świąt Bożego Narodzenia, kolędnicy wędrowali od chaty do chaty z szopką i lalkami. Wędrowni przebierańcy prezentowali zgromadzonej gawiedzi widowisko opowiadające o narodzinach Jezusa, złym królu Herodzie, a także trzech Królach, pasterzach, Diable, Aniele i Śmierci. Po zakończeniu spektaklu wszyscy zasiedli do wspólnej wieczerzy wigilijnej. Dziękujemy rodzicom za przygotowanie pysznych potraw.

   

  21 grudnia - Przedszkolna Wigilia

  W ten uroczysty dzień od samego rana panowała wesoła atmosfera. Po śniadaniu zebraliśmy się wszyscy w sali Motylków by razem obejrzeć Jasełka w wykonaniu grupy Świerszczy.  Przed obiadem zawitał do nas Mikołaj z prezentami oraz chętnie pozował do zdjęć rozdając nam osobiście prezenty. Następnie w grupach podzieliliśmy się opłatkiem z naszymi paniami oraz koleżankami i kolegom po czym zasiedliśmy do świątecznego obiadu. Potem nastąpiło wspólne śpiewanie kolęd przy świątecznym stole.

 • LISTOPAD 2017

  8 listopada

  8 listopada przypada Europejski Dzień Zdrowego Jedzenia i Gotowania.
  Celem tego święta jest promowanie zdrowego odżywiania się wśród najmłodszych  (i nie tylko), kształtowanie dobrych nawyków żywieniowych, regularnego spożywania posiłków, podnoszenie poziomu wiedzy na temat konsekwencji złej diety. Z tego właśnie powodu do naszego przedszkola tego dnia przyszli Nasi rodzice, by razem z nami odbyć warsztaty kulinarne. Razem z Nimi wykonywaliśmy różne  zdrowe potrawy. Rodzice chętnie wzięli udział w tak apetycznym a zarazem zdrowym spotkaniu.

   

  10 listopada

  10 listopada, w przeddzień Narodowego Święta Niepodległości, przedszkolaki z grupy „Pszczółek” przygotowały dla koleżanek i kolegów akademię nt. odzyskania niepodległości przez naszą ojczyznę – Polskę. Dzieci z przejęciem opowiadały o ważnych chwilach z historii Polski i z wielkim zaangażowaniem śpiewały patriotyczne piosenki. Następnie przypomnieliśmy sobie symbole narodowe naszego kochanego kraju. Jesteśmy dumni, że jesteśmy Polakami.

   

  17 listopada

  17 listopada. Tego dnia miała miejsce niecodzienna sytuacja – do naszego przedszkola przybyły OWADY! Dzięki życzliwości Edu-Bio dzieci miały okazję zapoznać się z nietypowymi owadami, dotknąć ich i poobserwować zachowania. Wśród zaprezentowanych gatunków były m.in.: patyczak, karaluch i ślimak afrykański. Było to bardzo ciekawe przeżycie.

   

  20 listopada

  20 listopada dwie najstarsze grupy udały się do Filharmonii Gdańskiej na koncert edukacyjny pt. „Uczta na dworze Artusa oraz Rap z Neptunem”. Był to niezwykły koncert, który w mądry i zarazem dowcipny sposób opowiadał o dawnych dziejach starego Gdańska i poprzez muzykę przenosił  dzieci do czasów współczesnych. Podczas koncertu każdy z aktorów „zabrał” Przedszkolaki na jedną z gdańskich uliczek, gdzie dzieci „spotkały”  kamienne postacie z gdańskich kamieniczek m.in. Panienkę z okienka, Neptuna oraz gdańskie lwiątka. Całemu wydarzeniu towarzyszyła orkiestra Filharmonii, co całemu przedsięwzięciu nadawało dostojnej atmosfery. Całości dopełnił  świetnie wykonany polonez.

   

  21 listopada

  21 listopada z okazji Dnia Życzliwości i Pozdrowień wszyscy w przedszkolu od rana byli mili oraz uśmiechali się do siebie. Przed południem wybraliśmy się na spacer po najbliższej okolicy i rozdawaliśmy napotkanym przechodniom i kierowcom naklejki z wesołymi buźkami. Przyjemnie było patrzeć, jak taki mały, miły gest wywoływał uśmiech na twarzach obdarowanych osób.

   

  22 listopada

  22 listopada obchodziliśmy Dzień Kredki. Jak się domyślacie nudy nie było.  Święto to jest w szczególny sposób związane z dziećmi. Swoje pierwsze prace dzieci wykonują właśnie przy użyciu kredki. Dlatego też w tym dniu kredka znajdowała się  w centrum naszych działań. Wspólnie zastanawialiśmy się: „co by było, gdyby nie było kolorów”. Odpowiadając na to pytanie, przedszkolaki wykazały się dużą pomysłowością. Następnie „zamieniliśmy się” w poszukiwaczy kolorów ukrytych w naszej sali i w otoczeniu. Tego dnia wspólnie wykonywaliśmy kolorowe rysunki przy użyciu kredek.
  Nie wiadomo kiedy nasz  szary, ponury listopadowy dzień pomalowaliśmy na „niebiesko, fioletowo, żółto i różowo, na czerwono, na zielono i pomarańczowo”.

   

  25 listopada

  25 listopada to Światowy Dzień Pluszowego Misia. Tego dnia wszyscy przynieśliśmy do przedszkola swoje miśki, bawiliśmy się nimi, słuchaliśmy bajek i piosenek o misiach. Grupa Świerszczy gościła koleżanki i kolegów z zaprzyjaźnionego przedszkola Kubusia Puchatka. Dwie grupy wzięły udział w zabawach przygotowanych na ten szczególny dzień, a zwieńczeniem było wspólne oglądanie bajki „Mój brat niedźwiedź”. Nie obyło się bez wzruszeń.

  Również 25 listopada przypadł dzień koncertu z cyklu Pani Muzyka zaprasza. Tym razem słuchaliśmy pieśni patriotycznych, a koncert nosił tytuł: Z pieśnią polską przez wieki.  Mieliśmy okazję zobaczyć też stroje, w jakie ubierali się kiedyś Polacy. Były bardzo kolorowe i bajecznie piękne.

   

  30 listopada

  30 listopada odbyła się w naszym przedszkolu zabawa andrzejkowa. W tym dniu dzieci poszerzyły swoją wiedzę na temat zwyczajów związanych z tym świętem. Następnie rozpoczęła się impreza w magicznym nastroju, gdzie oprócz dobrej zabawy przy muzyce z pomocą pań wróżyliśmy sobie „przepowiadając przyszłość”. Nasze „Andrzejki” były pełne radości, swobody i niespodzianek. Wszyscy uczestnicy byli uśmiechnięci i zadowoleni. Po andrzejkowych zabawach i tańcach przyszedł czas na małe upominki dla wszystkich dzieci.

   

 • PAŹDZIERNIK 2017

  2 października

  02 października gościliśmy w naszym przedszkolu  Przedstawiciela Straży Miejskiej. W spotkaniu wzięły udział wszystkie grupy. Podczas pogadanki dzieci zapoznały się z pracą Strażnika i oglądały elementy umundurowania. Przedszkolaki miały okazję wykazać się wiedzą na temat bezpiecznych zachowań i postaw podczas  spotkania z obcym psem. Nasz gość krok po kroku zaprezentował dzieciom pozycję „żółwia”, która minimalizuje ewentualne uszkodzenia ciała podczas potencjalnego ataku psa. Dzieci z ogromnym zaangażowaniem, pod czujnym okiem strażnika, przećwiczyły i utrwaliły sobie tę pozycję. Pani przypomniała dzieciom również zasady dotyczące kontaktów z osobami nieznajomymi. Utrwalono numery alarmowe. Spotkanie odbyło się w miłej atmosferze z aktywnym udziałem dzieci.

   

  6 października

  W piątek 6 października Pani Muzyka zaprosiła dzieci na muzyczne spotkanie pt. „Księżniczka Harmonia wśród fal dźwiękowych”. Podczas audycji dzieci poznały dwa instrumenty: skrzypce i ich budowę oraz akordeon i tajemnicę jego działania. To nie był jednak koniec tajemnic! Księżniczka Harmonia ujawniła też tajemnicę kluczy do krainy muzyki: klucza wiolinowego i klucza basowego oraz zaprezentowała kamerton i batutę. Nie obyło się też bez atrakcji :) Dzieci miały do złapania mnóstwo baniek mydlanych co sprawiło wielką radość naszym Przedszkolakom. Nie zabrakło również utworu „Jesień” Vivaldiego.

   

  10 października

  10 października był Światowy Dzień Drzewa. Tego dnia dwie najstarsze grupy udały się do parku w okolicach naszego Przedszkola, by posadzić kolejne drzewo. Tym razem była to jarzębina jadalna. Już od trzech lat przy współpracy z Urzędem Miasta w Pruszczu Gdańskim, zwiększamy roślinność w naszym okolicznym parku, aby w przyszłości wypoczywać w cieniu posadzonych przez nas drzew.

   

  11 października

  Dzień Dziewczynek - tego dnia wszyscy chłopcy z naszego przedszkola byli bardzo uprzejmi dla swoich koleżanek. Wszyscy przygotowali małe upominki by ten dzień stał się jeszcze bardziej wyjątkowy.

   

  14 października

  14 października to wyjątkowy dzień dla wszystkich pracowników oświaty, ponieważ w tym dniu obchodzimy Dzień Edukacji Narodowej. Nasze Przedszkolaki również chciały podziękować swoim ukochanym paniom i pracownikom Przedszkola za trud włożony w ich wychowanie. W tym uroczystym dniu grupa Żuków zaprosiła gości na akademię z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Dzieci zaprezentowały się najlepiej jak umiały. Nie zabrakło wierszy, życzeń oraz piosenek. Na zakończenie pracownicy przedszkola otrzymali od każdej z grup własnoręcznie wykonane kartki z życzeniami.

   

  24 października

  24 października w Przedszkolu obchodziliśmy Światowy Dzień Origami. Wszystkie grupy wiekowe zapoznały się ze sztuką artystycznego składania papieru poprzez zabawę, doświadczenia oraz wykonanie pracy plastyczno-technicznej. To była wspaniała zabawa!

   

  25 października

  Dnia 25 października świętowaliśmy w Przedszkolu Dzień Kundelka. Tego dnia dzieci opowiadały o swoich zwierzątkach domowych oraz o tym, jak się nimi opiekują. Ogłosiliśmy też zbiórkę rzeczy potrzebnych dla zwierząt ze Schroniska w Tczewie. Dziękujemy rodzicom za zaangażowanie!

   

  26 października

  Dzień 26 października pozostanie na długo w pamięci dzieci z grupy Biedronek oraz ich rodziców. Tego właśnie dnia odbyła się pierwsza ważna przedszkolna uroczystość, czyli pasowanie na Przedszkolaka. Uroczystość rozpoczęła się od powitania gości i przedstawienia krótkiej części artystycznej, w której maluszki zaprezentowały swoje umiejętności – dając tym samym dowód, jak dużo już potrafią. Były więc piosenki i wierszyki. Po części artystycznej, dzieci obiecały: zgodnie bawić się w przedszkolu, przychodzić każdego dnia z uśmiechem, słuchać pani i pomagać kolegom, być dzielnym przedszkolakiem. Po oficjalnej części przyszedł czas na upominki oraz słodki poczęstunek z udziałem rodziców.

 • WRZESIEŃ 2017

  1 września

  Zaczęliśmy nowy rok szkolny. Wszyscy wypoczęci i uśmiechnięci po wakcjach wróciliśmy do przedszkola. Nowy rok szkolny przyniósł nam małe zmiany. Wszystkie dotychczasowe grupy zmieniły swoje nazwy. Powitaliśmy również nową grupę przedszkolaków, która po raz pierwszy przekroczyła próg naszego przedszkola. Wierzymy, że szybko i łagodnie przejdziecie przez czas adaptacji i razem z nami będzie super spędzać czas w przedszkolu.

   

  15 września

  W piątek 15 września Pani Muzyka zabrała dzieci w podróż wzdłuż warkocza Wisły. Z uwagi na kończący się 2017 rok - „Rok Wisły” - postanowiła, wspominając wakacje, odwiedzić miasta i regiony, przez które przepływa Wisła. Dzieci poznały piękną legendę „Warkocz Królewny Wisły”. Płynąc wzdłuż królowej naszych rzek zatańczyły: do góralskiej muzyki na szczycie Baraniej Góry, krakowiaka – w Krakowie, walczyka – w Warszawie, poloneza dolnowiślańskiego – na Pomorzu Gdańskim. W podróży towarzyszyły nam, jak zwykle, instrumenty muzyczne: flet poprzeczny i flet prosty, przy akompaniamencie pianina. Dzieci, płynąc z flisakami wzdłuż warkocza Wisły śpiewały wspólnie z artystami piosenkę „Płynie Wisła płynie”.

   

   

  15 września obchodziliśmy Dzień Kropki. Tego dnia wszyscy bez wyjątku ubrani byli w ubrania w kropki. Na zajęciach poznaliśmy genezę tego święta. Uważnie wysłuchaliśmy opowiadania, jak to zwyczajna kropka zmieniła świat małej dziewczynki o imieniu Vashti. Historia ta uświadomiła przedszkolakom, że każdy z nas ma jakieś ukryte zdolności, talenty, które gdzieś głęboko drzemią i czekają na nasze odkrycie. Tak jak nasza bohaterka szukaliśmy naszych mocnych stron by podnieść poczucie wartości wszystkich przedszkolaków. Tego dnia dostrzegaliśmy kropki tam, gdzie wcześniej nikt na nie nie zwracał uwagi. Okazało się, że kropki towarzyszą nam w naszym codziennym życiu. W trakcie tego dnia stworzyliśmy prace z wykorzystaniem kropek, które można było podziwiać na korytarzach naszego przedszkola.

   

  21 września

  21 września obchodziliśmy Dzień Przedszkolaka. Tego dnia dwie najstarsze grupy, Świerszcze i Żuki,  udały się do centrum miasta aby tam świętować ten dzień. To już III tego typu spotkanie, którego jesteśmy organizatorami. W tym roku odbyło się ono  pod hasłem: „Dobra zabawa to super sprawa”. W parku miejskim dzieci z pruszczańskich przedszkoli oraz oddziałów przedszkolnych przy szkołach spotkały się, aby razem wziąć udział w grze terenowej pt. „Tropiciel”.  Celem gry było wykonanie kilku zadań, m.in. rozwiązanie zagadek, krzyżówek oraz układnie puzzli czy rymowanki o swojej grupie. Nagrodą za wykonanie zadania były punkty w postaci kolorowych karteczek schowanych w kopertach. W ostatnim etapie  należało się wykazać kreatywnością i z zebranych karteczek trzeba było ułożyć zabawkę. Dodatkowymi atrakcjami dla dzieci były m.in. tańce, śpiewy, rysowanie kredą, malowanie farbami na sterczu, a także piknikowanie na trawie. Radosne twarze dzieci dały nam wiele satysfakcji i motywacji do organizacji kolejnych imprez. Liczymy na to, że następna edycja będzie równie radosna.

   

  27 września

  W środę 27 września do naszego przedszkola przybył Pan Policjant zajmujący się profilaktyką nieletnich. Podczas spotkania omówiono zasady bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Przypomniano też dzieciom o konieczności  zapinania pasów bezpieczeństwa, przewożenia dzieci  w fotelikach oraz noszeniu elementów odblaskowych zarówno przez dzieci, jak i dorosłych. Ponadto omówiono zasady bezpiecznego zachowania zarówno w przedszkolu, jak i poza nim. Uczulono dzieci, aby nie dały się zwieść osobom obcym.

 •  

  Szanowni Państwo

  Nasze przedszkole dysponuje jeszcze wolnym miejscem dla 3 i 4 latka.

  Osoby zainteresowane prosimy o osobisty kontakt w przedszkolu.

   

  WAKACJE 2017

  Tegoroczne wakacje upływają pod hasłem

  "BAJECZNE WAKACJE"

  Wakacje podzielone zostały na tygodnie, a każdy tydzień zawiera w sobie zabawy i zajęcia związane tematycznie z jedną znaną bajką. Przygotowaliśmy dla dzieci wiele atrakcji, między innymi wycieczki i przedstawienia teatralne. Nowością są u nas piaskownice tematyczne: plaża, kopalnia złota i archeologiczna, w których dzieci mogą szukać muszelek, bursztynów, mogą wypłukiwać grudki złota oraz wykopywać i czyścić pędzelkami kości dinozaurów.

   

  I TYDZIEŃ - od 3 do 7 lipca "KRÓL MACIUŚ PIERWSZY"

  II TYDZIEŃ - od 10 do 14 lipca "MADAGASKAR"

  III TYDZIEŃ - od 17 do 21 lipca "PRZYGODY BALTAZARA GĄBKI"

  IV TYDZIEŃ - od 24 do 28 lipca "CZERWONY KAPTUREK"

  V TYDZIEŃ - od 31 lipca do 4 sierpnia "SHREK"

  VI TYDZIEŃ - od 7 do 11 sierpnia "AUTA"

  VII TYDZIEŃ - od 14 do 18 sierpnia "GDZIE JEST NEMO"

  VIII TYDZIEŃ - od 21 do 25 sierpnia "JAŚ I MAŁGOSIA"

  IX TYDZIEŃ - od 28 sierpnia do 1 września "PSZCZÓŁKA MAJA"

   

  CZERWIEC 2017

  Rok szkolny zakończylismy śpiewająco, gdyż właśnie w ostatnim dniu roku szkolnego - 23 czerwca,  przyjechała do nas Pani Muzyka z koncertem pt. "Wakacyjny pociąg przez Polskę". Poznaliśmy różne regiony naszego kraju, ich kulturę i folklor, wspólnie śpiewaliśmy piosenki o wakacjach.

  Po koncercie, w każdej grupie odbyło się uroczyste zakończenie roku szkolnego. Były życzenia wesołych i bezpiecznych wakacji dla dzieci od naszych pań, oraz kwiaty, słodkości i podziękowania dla naszych pań, od dzieci. Aby wakacje były bezpieczniejsze - dostaliśmy w prezencie lampki rowerowe. Teraz czekają nas wspaniałe chwile beztroskiej zabawy i odpoczynku :)

   

  19 i 20 czerwca - to dwa dni wspaniałych wycieczek autokarowych nad morze. Odwiedziliśmy Wyspę Sobieszewską i nasze Morze Bałtyckie. Było piaskowe szaleństwo, czyli zabawy w piasku i budowanie zamków, szukanie muszelek i bursztynów. Sprawdzaliśmy, czy woda w morzy rzeczywiście jest słona i czy jest już tak ciepła, że można się kąpać. Słona jest, ale jeszcze zimna.

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

  LUTY 2017

  Sukces na koncie naszego przedszkola dzięki Świerszczom. Dzieci zajęły III miejsce w XVI Powiatowym Przeglądzie Jasełek i Widowisk Obrzędowych. Świerszcze wróciły z gali rozdania nagród ze statuetką, nagrodami rzeczowymi i słodyczami. Gratulujemy dzieciom, paniom i rodzicom! Jesteśmy dumni!

   

  "W karnawale, w karnawale, udajemy się na bale"

  I my także mieliśmy swój bal karnawałowy pod hasłem "W krainie baśni, bajek i legend". 9 lutego przyszliśmy do przedszkola w swoich bajkowych przebraniach. Oj, nasze panie miały nie lada kłopot, żeby nas wszystkich rozpoznać. Były księżniczki, rycerze, królewny, mnóstwo spidermanów, batmanów i innych bajkowych postaci. Tańczylismy na balu do utraty tchu. Było kolorowo, balonowo i serpentynowo. Była zabawa, było głośno, było radośnie, przetańczyliśmy cały dzień!

  10 lutego to dzień kolejnego koncertu z cyklu "Pani Muzyka zaprasza". Tym razem poznaliśmy dawne tańce karnawałowe: polonez, pawana, menuet, gawot. Zobaczyliśmy też piękne stroje i słuchaliśmy muzyki dawnej. Jak zwykle - sami też uczestniczyliśmy w koncercie tworząc taneczne korowody. I jak zwykle - były też oklaski.

  Również 10 lutego obchodziliśmy w naszym przedszkolu "Dzień pizzy". Zagniatanie, wyrabianie, wałkowanie ciasta, a potem artystyczne układanie pysznych dodatków sprawiło nam wielką frajdę. No i oczywiście tego dnia II danie obiadowe zjedliśmy co do okruszka!

  STYCZEŃ 2017

  10 stycznia odbył się XVI Powiatowy Przegląd Jasełek i Widowisk Obrzędowych. W przeglądzie wystartowały nasze Świerszcze. Rodzice mieli okazję obejrzeć jasełka podczas uroczystego spotkania wigilijnego 20 grudnia. Ogłoszenie wyników 1 lutego. Trzymamy kciuki!

  13 stycznia odbył się koncert z cyklu Pani Muzyka zaprasza. Tym razem zatytułowany był: "Karnawał w dawnej Polsce". Poznaliśmy nowy instrument - tubę, usłyszeliśmy wiele nowych melodii i piosenek oraz jak to w karnawale - wzięliśmy udział w balu.

  W FERIE DZIECI SIĘ NIE NUDZĄ

  Dzień 1 - ferie z przedziałkiem. To było fajne. Rodzice przynieśli nam do przedszkola żele, spinki do włosów, gumki, brokaty do włosów. Było fryzurowe szaleństwo. Zmieniliśmy się nie do poznania. Fryzury były na jeża, afro, warkoczykowe, punkowe i jeszcze wiele innych, których nie potrafimy nazwać. Myślimy, że niektórzy rodzice odbierając nas z przedszkola, ubierając nas w szatni jeszcze sprawdzali, czy to na pewno ich dziecko. 

  Dzień 2 - ferie z ciachem. A ciacho każda grupa wymyśliła sobie inne. Przynieśliśmy do przedszkola fartuszki i nakrycia głowy i zabraliśmy się ochoczo do pracy. Najpierw musieliśmy odczytać przepis, zapisany za pomocą symboli, potem zebrać wszystkie produkty, a nawet poprosić panie kucharki, żeby nasze ciastka upiekły. Trzy grupy piekły ciasta lub ciasteczka, jedna robiła blok czekoladowy a jedna serniczek na zimno. Zjedliśmy wszystko z wielkim smakiem. Palce lizać!

  Dzień 3 - ferie z grą planszową. Tego dnia w każdej grupie powstała gra planszowa. Duża, dywanowa, z prawdziwymi zasadami i regułami. Sami je ustalaliśmy z naszymi paniami, więc podczas gry musieliśmy ich przestrzegać. Niektórzy z nas przynieśli do przedszkola swoje ulubione gry planszowe z domu. Była fajna zabawa.

  Dzień 4 - ferie z książką. Słuchaliśmy książek czytanych przez panie, oglądaliśmy książki, porządkowaliśmy je w kącikach czytelniczych. Nawet przynieśliśmy swoje ulubione książki z domu. Lubimy, gdy nam panie czytają. Lubimy też, gdy rodzice nam czytają.

  Dzień 5 - ferie z fantazją. A fantazja plegała tego dnia na tym, żeby umieć bawić się tym, co właściwie się wyrzuca. Tego dnia mieliśmy prawdziwą frajdę, bo nie bawiliśmy się zabawkami, tylko tworzyliśmy dzieła z surowców wtórnych. Ale najpierw się nimi bawiliśmy, np. układaliśmy mozaiki z kolorowych nakrętek, budowaliśmy wieże z kartonów, albo sprawdzaliśmy kto do którego kartonu zmieści się w całości. A z surowców wtórnych powstały roboty, węże, domki dla kotów i wiele innych, ciekawych rzeczy.

  Dzień 6 - ferie z doświadczeniami. A doświadczenia wykonywaliśmy z różnymi masami sensorycznymi. Mogliśmy "pobabrać się" w kisielu ugotowanym z wody i mąki ziemniaczanej, sprawdzić właściwości mokrej mąki ziemniaczanej, ugniataliśmy masę solną, porcelanową i oliwkową. Każda masa była inna, każda ciekawa, ale łatwe do zrobienia. Jednak nie z każdej masy można było zrobić coś, żeby zabrać to do domu.

  Dzień 7 - ferie z muzyką, czyli przedszkolny festiwal piosenki. Tego dnia zaprezentowaliśmy się grupowo i indywidualnie. Śpiewaliśmy piosenki znane z przedszkola, z repertuaru znanych piosenkarzy oraz z filmów dla dzieci. Było dużo zabawy. Niektórzy bardzo upodobnili się do swoich idoli poprzez strój. Wszyscy odważni soliści zostali nagrodzeni gromkimi brawami, a i grupowe piosenki również zasłużyły na oklaski.

  Dzień 8 - ferie z igiełką. To były super fajne warsztaty krawieckie. Podczas specjalnego projektu poznaliśmy pracę krawcowej, projektanta mody, obejrzeliśmy pokaz mody w wykonaniu naszych pań, a potem każda grupa w swojej sali oddała się krawieckim zmaganiom. Efektem prac były bałwanki ze skarpetek, makatka, bałwan, woreczki sensoryczne i fantastyczne pluszaki. A my nauczyliśmy się trzymać igłę i przestrzegać zasad bezpieczeństwa podczas posługiwania się nią i nożyczkami.

  Dzień 9 - ferie z wierszem i teatrem. To było wyzwanie dla naszych pań. Pięknie przedstawiły nam wierszyki poetów polskich. Wcieliły się w różne role i obejrzeliśmy inscenizacje: Paweł i Gaweł, Żuk, Pan Hilary, Samochwała. Nasze panie mają talent. Należały im się oklaski i słowa uznania.

  Dzień 10 - ferie z bajką. A tytuł bajki to "Czarodziejskie słowa". Przedstawił nam ją teatr lalkowy, który przyjechał do przedszkola. Scenografia była przepiękna, kukiełki wesołe i kolorowe, a my wiemy, że używanie słów: proszę, dziękuję i przepraszam - bardzo ułatwia i uprzyjemnia życie.

  19 stycznia zaprosiliśmy nasze babcie i naszych dziadków na Karnawałowy Dzień Babci i Dziadka. Dzieci z każdej grupy zaprezentowały się w piosence w określonym stylu: rockowym, dyskotekowym, sportowym, kuchcikowym i galowym. Gościom bardzo się te style podobały. Po piosenkach były wielkie torty od każdej grupy, słodki poczęstunek zorganizowany przy pomocy rodziców, a także karnawałowa zabawa z wnuczętami. Babcie i dziadkowie otrzymali od wnuków upominki - podkładki pod kubki. Ciekawym punktem programu karnawałowego był udział babć i dziadków w bajce "Czerwony Kapturek". Było dużo śmiechu i zabawa przednia!

  GRUDZIEŃ 2016

  6 grudnia to tradycyjne MIKOŁAJKI. Niestety Mikołaj nie mógł osobiście nas odwiedzić, ale zostawił dla nas wielki list. Zebraliśmy się w jednej z sal i list został odczytany wszystkim dzieciom. Musieliśmy wykonać kilka zadań, które wymyślił dla nas Mikołaj, a potem zaśpiewaliśmy mikołajowe piosenki, każda grupa inną. A potem okazało się, że w każdej sali czeka na nas worek ze słodką niespodzianką. Każdy dostał kalendarz adwentowy, a panie we wszystkich grupach dostały od świętego Mikołaja aparaty fotograficzne. Teraz będą ciągle robić nam zdjęcia. Musimy się starać, żeby nie było na nich widać, że czasem jesteśmy mniej grzeczni :)

  12 grudnia nasze przygotowania do Świąt Bożego Narodzenia nabrały tempa. Świerszcze, Żuki i Pszczoły pojechały na wycieczkę do lasu, do zaprzyjaźnionego z naszym przedszkolem pana leśniczego z Otomina. Zobaczyły jak wygląda las w okresie zimowym, dowiedziały się, jak dbać zimą o leśne zwierzęta, ale najważniejsze to to, że przywiozły do przedszkola ogromną choinkę, która stanęła w holu. Biedronki i Motyle w tym czasie wsadziły w donice i ozdobiły słodyczami małe choinki przy głównych drzwiach do przedszkola. Teraz czekanie na święta będzie o wiele przyjemniejsze.

  14 grudnia to Dzień Księgarza. Dowiedzieliśmy się, że książki kupuje się w księgarni, a nie tylko w supermarketach. Ale najfajniejsze było to, że sami robiliśmy książkę. Najpierw z rodzicami w domu rysowaliśmy i malowaliśmy obrazki, pod tytułem: Najbardziej... A potem przynieśliśmy je do przedszkola. Przyszedł do nas pan poligraf, który złożył nasze obrazki, obłożył specjalną tekturką, oprawił kolorową oprawą i sprasował w specjalnej prasie. Teraz każda grupa ma swoją książkę :) Z tej okazji Świerszcze odwiedziły księgarnię. Zobaczyły jak wygląda prawdziwy sklep z książkami, jak są one poukładane na półkach i jakie są książki: bajki, kolorowanki, atlasy, przewodniki, poradniki.

  16 grudnia wzięliśmy udział w koncercie z cyklu Pani Muzyka zaprasza. Tytuł koncertu to: Muzyczne upominki spod choinki.   A  że  atmosfera  już  prawie  świąteczna - słuchaliśmy i śpiewaliśmy piosenki o świętach, choince, Mikołąju oraz oczywiście kolędy.

  20 grudnia powitaliśmy zimę. Właściwie to Motyle, które przygotowały dla wszystkich przedszkolaków przedstawienie "Witaj zimo, czyli w krainie lodu". Było fajnie, bo wszystkie dziewczynki były Elzami a chłopcy bałwankami Olafami. Śpiewali piosenki i mówili wierszyki o zimie, a na koniec rzucali w nas papierowymi kulami śnieżnymi. Hitem programu artystycznego była piosenka "Mam tę moc" z popularnego filmu. Było dużo zabawy i gromkie brawa.

  Również 20 grudnia, ale wieczorem odbyło się spotkanie wigilijne z rodzicami. Spotkaliśmy się wszyscy w auli domu katechetycznego przy kościele pw. Podwyższenia Krzyża przy ul. Wojska Polskiego. Najpierw wystąpiły Świerszcze z jasełkami, a potem był koncert kolędowy w wykonaniu wszystkich dzieci i pań. Rodzice chętnie włączyli się do śpiewania kolęd. Ale też włączyli się w przygotowanie poczęstunku wigilijnego. Panie kucharki też. Był barszcz, uszka, pierogi z kapustą i grzybami, sałatki, ryby, ciasta, kluski z makiem i wiele innych smakołyków. W ciepłej i świątecznej atmosferze, wszyscy życzyliśmy sobie WESOŁYCH  ŚWIĄT!

  21 grudnia - przedszkolna WIGILIA. Ależ była radość. Jak zwykle - wyszliśmy na plac zabaw, a tam - niespodzianka: czekały na nas elfy świętego Mikołąja. Zaprosiły nas do wspólnej zabawy, było dużo muzyki i dużo zabawy. Było zimno, ale atmosfera była gorąca, bo przez bramę wjechał do nas święty Mikołaj we własnej osobie. Saniami, mimo, że nie było śniegu! Miał specjalne sanie na kółkach, ciągnięte przez kucyki. A w saniach oczywiście wór z prezentami dla nas wszystkich. Zaprosiliśmy Mikołaja do naszych sal na ciepłe mleko i ciasteczka. Mikołaj chętnie przyszedł się ogrzać, porozmawiał z każdym dzieckiem, chętnie pozował do zdjęć i osobiście rozdawał nam prezenty. Kochamy go bardzo i zaprosiliśmy go również do naszych domów, a do przedszkola - za rok. A my zasiedliśmy do wspólnego wigilijnego stołu. Podzieliliśmy się opłatkiem z koleżankami, kolegami i naszymi paniami i zjedliśmy uroczysty obiad wigilijny, przygotowany przez nasze kochane panie kucharki.

  LISTOPAD 2016

  W naszym przedszkolu tradycją jest Dzień Zadumy. W okolicy Dnia Wszystkich Świętych - odwiedzamy pruszczański cmentarz, zapalamy znicze i składamy kwiaty. W tym roku opuszczone groby ozdobiły znicze zrobione przez przedszkolaki z grupy Żuków, a na cmentarz zaniosły je Świerszcze. Wiemy, że trzeba pamiętać o zmarłych, szczególnie tych bliskich...

  8 listopada przypada Europejski Dzień Zdrowego Jedzenia i Gotowania. Tego dnia przyszli do nas rodzice. Po południu zorganizowaliśmy dla nich warsztaty kulinarne. Ale była zabawa. Podczas warsztatów był też konkurs na najfajniejsze nakrycie głowy. Były więc czapki kucharskie w kształcie brokuła czy kalafiora, a nawet durszlak z nitkami imitującymi spaghetti. A rodzice z nami wykonywali różne potrawy. Każda grupa miała swój pomysł na zdrową przekąskę: zapiekane tosty, kanapki, koreczki, czy smoothie owocowe ze szpinakiem. Rodzice chętnie wzięli udział w takim apetycznym spotkaniu.

  10 listopada, w przeddzień Święta Niepodległości uczestniczyliśmy w uroczystej akademii. Dzieci ze starszych grup śpiewały patriotyczne pieśni i mówiły wiersze o Polsce, naszych symbolach narodowych i jaka nasza ojczyzna jest piękna. A Gucio z maluchów to nawet solowo odśpiewał hymn narodowy. Po uroczystości - do każdej grupy przyszedł pan Artur z IPN i przeprowadził zajęcia pod tytułem "Polak mały". Bardzo nam się te zajęcia podobały.

  21 listopada w Dzień Życzliwości i Pozdrowień, dzieci ze starszych grup z paniami, zaniosły laurki wykonane przez wszystkie grupy do zaprzyjaźnionych instytucji z życzeniami miłego dnia. Laurki trafiły m. in. do szkół, przedszkoli, policji, straży pożarnej, biblioteki. My na pewno jesteśmy życzliwi, w końcu to my wykonaliśmy te laurki :)

  22 listopada obchodziliśmy Dzień kredki. Robiliśmy różne doświadczenia z kredkami, np. sprawdzaliśmy jak topią się kredki świecowe pod wpływem temperatury. Ogłosiliśmy też konkurs na pracę plastyczną "Dzień kredki". W każdej grupie wykonaliśmy pracę plastyczną związaną z tematem kredki. Powstały więc mega-duże kredki, plakaty z użyciem kredek oraz prace wykonane po prostu kredkami. Każda grupa otrzymała w nagrodę wielkie kolorowanki podłogowe. Teraz to dopiero będziemy mieli dużo pracy!

  25 listopada to Światowy Dzień Pluszowego Misia. Tego dnia wszyscy przynieśliśmy do przedszkola swoje miśki, bawiliśmy się nimi, słuchaliśmy bajek i piosenek o misiach. Poznaliśmy też misia Coralgola - bajkę z dzieciństwa naszych rodziców. Miły ten miś.

  Również 25 listopada przypadł dzień koncertu z cyklu Pani Muzyka zaprasza. Tym razem słuchaliśmy pieśni patriotycznych, a koncert nosił tytuł: Z pieśnią polską przez wieki.  Mieliśmy okazję zobaczyć też stroje, w jakie ubierali się kiedyś Polacy. Ładne.

  "Po nitce do kłębka" to projekt edukacyjny, w którym wzięliśmy udział 28 listopada. Przyjechała do naszego przedszkola prawdziwa owieczka. Dowiedzieliśmy się, jak powstaje szalik, albo czapka, albo nawet sweter. Wiemy, co to jest runo i poznaliśmy takie trudne słowo: lanolina. Mieliśmy okazję strzyc owcę, dotykać i wąchać runo, prząść wełnę. Na koniec - mogliśmy nakarmić owcę marchewką i ją pogłaskać.

  30 listopada to dzień wróżb andrzejkowych. Dowiedzieliśmy się, że w Polsce zwyczaj ten trwa od XVI wieku. W magicznej atmosferze i w magicznych strojach bawiliśmy się przy muzyce dziecięcej i w rytmie popularnych przebojów. W przerwach między tańcami poznawaliśmy dawne wróżby.

  PAŹDZIERNIK 2016

  Podczas Światowego Dnia Zwierząt czyli 4 października, rozmawialiśmy z paniami o naszych domowych pupilach. Przynieśliśmy do przedszkola ich zdjęcia, opowiadaliśmy, jak trzeba się nimi opiekować, jak lubią się z nami bawić. Nie wszyscy mają swoje zwierzaki w domu, więc za swoich pupili uważają zwierzęta u dziadka i babci, u cioci... Wiemy, że o zwierzęta trzeba dbać, dawać im dużo ciepła i miłości, a one odwdzięczają nam się swoim przywiązaniem.

  10 października - to Światowy Dzień Drzewa. Tradycyjnie, czyli jak co roku - posadziliśmy drzewo na terenie naszego miasta. Już od dwóch lat jest to park w okolicy przedszkola. W przyszłości będziemy wypoczywać w jego cieniu. A posadziliśmy je we współpracy z Urzędem Miasta w Pruszczu Gdańskim oraz Leśnictwem Otomin.

  11 października chłopcy przygotowali niespodzianki. Bo tego dnia przypada Dzień Dziewczynek. Chłopcy w każdej grupie mieli inny pomysł na niespodziankę, ważne, że wszystkie dziewczynki były szczęśliwe.

  14 października z okazji Dnia Edukacji Narodowej odbyła się uroczysta akademia.  Dzieci ze starszych grup pięknie deklamowały wierszyki i śpiewały paniom piosenki a potem wszystkie dzieci razem zaśpiewały tradycyjne "Sto lat". Było wesoło i uroczyście.

  18 października odwiedziła nas pani z poczty. Zaprosiliśmy ją z okazji Dnia Poczty Polskiej. Pokazała nam drogę listu od nadawcy do adresata, obejrzeliśmy różne znaczki pocztowe, układaliśmy wielkie puzzle i mogliśmy sami zaprojektować znaczek. Na pamiątkę dostaliśmy też kolorowwe koperty, które mogliśmy zabrać do domu.

  21 października podczas koncertu z cyklu Pani Muzyka zaprasza poznaliśmy różne instrumenty, które budziły śpiącą królewnę.

  Origami - czyli sztuka składania papieru pochodząca z Japonii, królowało u nas 24 października. Próbowaliśmy swoich sił w robieniu papierowych składanek: kwiatów, zwierząt. Nie jest to takie proste...

  Dzień Kundelka, a także każdego innego zwierzaka, które mamy w naszych domach, odbył się w naszym przedszkolu 25 października. Przynieśliśmy do przedszkola zdjęcia naszych pupili. Chętnie opowiadaliśmy innym dzieciom o naszych kotach, psach, świnkach morskich, chomikach, ślimakach, patyczakach a także o tym, jak się nimi opiekujemy. Ogłosiliśmy też zbiórkę rzeczy potrzebnych w schronisku dla zwierząt. Dziękujemy za zaangażowanie!

  26 października przyjechało do nas studio nagrań. Najpierw poznaliśmy właściwości mikrofonu oraz robiliśmy doświadczenia z własnym głosem. Jak można zmienić głos w bardzo piskliwy albo bardzo gruby i powolny. Potem przyszedł czas na nagranie kolęd, których wcześniej się nauczyliśmy. Udało się. Każda grupa nagrała swoją kolędę. Choć nagranie nie brzmi zbyt profesjonalnie - to jesteśmy bogatsi o wspaniałe, nowe doświadczenie. Nie każdy ma okazję nagrać płytę!

  Pasowanie na przedszkolaka to niezwykła uroczystość. Przechodzą ją najmłodsze przedszkolaki. W tym roku szkolnym Biedronki zaprosiły rodziców na pasowanie 27 października. Oprócz wierszyków, piosenek i tańców były łzy wzruszenia w oczach rodziców. Po oficjalnej części uroczystości przyszedł czas na upominki, słodki poczęstunek i pokaz slajdów z dotychczasowego pobytu dzieci w przedszkolu. Pasowanie na przedszkolaka to jedna z bardziej lubianych i wzruszających uroczystości przedszkolnych.

  WRZESIEŃ 2016

  Koniec miesiąca był niezwykły, gdyż właśnie 30 września obchodzimy Dzień Chłopaka. Wszycy ubrani byliśmy na galowo, odbywał się też koncert z cyklu "Pani Muzyka zaprasza" pod tytułem "Kolorowy pociąg w świat muzyki", ale chłopcy wyglądali szczególnie uroczyście - mieli krawaty lub muszki. Wszystkie dziewczynki przygotowały dla chłopców ze swoich grup niespodzianki, a nawet śpiewały im "100 lat!" To było bardzo sympatyczne święto.

  29 września był Dniem Głośnego Czytania. Wszystkie panie czytają dzieciom codziennie, ale tego dnia było trochę inaczej - panie pozamieniały się grupami i w każdej grupie czytała pani z innej grupy. Bajkę, baśń, bajeczkę, opowiadanie albo wierszyk. A na powitanie w szatni włączona była płyta z bajkami, które czytali znani i lubiani aktorzy. Było fajnie. Zachęcaliśmy także rodziców do głośnego czytania dzieciom w domach.

  Światowy Dzień Morza obchodzony jest 28 września. Ubraliśmy się tego dnia w stroje rodem ze statków i mórz: marynarze, piraci, ryby, syreny... i też świętowaliśmy po morsku, pomorsku, marynarsku. Starszaki odwiedziły gdyńskie akwarium. Pojechały autokarem na super wycieczkę i podziwiały różne gatunki morskich stworzeń, najbardziej podobał się oczywiście NEMO, czyli błazenek. Spacer po Skwerze Kościuszki w Gdyni też dostarczył fajnych przeżyć, gdyż dzieci mogły z bardzo bliska zobaczyć morze i różne statki, a nawet okręt. Maluchy także miały bardzo morskie zajęcia. Słuchały szant, opowiadań o przygodach morskich, każdą z grup wykonała piękne prace plastyczne o tematyce morskiej. Pojawiły się nawet złote rybki, a my mamy nadzieję, że spełnią one nasze życzenia. Niespodzianką dla maluchów była projekcja filmu "Gdzie jest Nemo?" w przedszkolnej sali kinowej.

  26 września był dniem szczególnym. W przedszkolu słychać było dziwne sygnały, a my musieliśmy szybko opuszczać nasze sale. Nasze panie co chwilę sprawdzały, czy wszyscy jesteśmy, przeliczaniom nie było końca. Tego dnia, po prostu odbywał się w przedszkolu próbny alarm przeciwpożarowy. Udało nam się bardzo szybko ubrać i najbliższym wyjściem opuścić budynek przedszkolny. Jednym słowem: zostaliśmy URATOWANI!! A potem już zostaliśmy na placu zabaw do samego obiadu, bo pogoda była piękna i nie chceliśmy jeszcze wracać do przedszkola.

  20 września obchodziliśmy uroczyście Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka. To nasze święto. W przedszkolu czekały na nas niespodzianki. Świerszcze poszły świętować "w miasto". Wzięły udział w plenerowym świętowaniu Dnia Przedszkolaka pod patronatem pana burmistrza, a tegoroczna impreza odbywała się w formie wielkiego pikniku pod hasłem BEZPIECZNY PRZEDSZKOLAK. W parku miejskim dzieci z pruszczańskich przedszkoli spotkały się ze strażakami, policjantami, dogoterapeutą, którzy mówili dzieciom o zachowaniu zasad bezpieczeństwa. Były też zabawy przy muzyce, wielkie bańki mydlane, piknikowanie, malowanie farbami. W imprezie udział wzięło wielu przedszkolaków, a zorganizowało ją nasze przedszkole i to już po raz drugi! Młodsze dzieci świętowały w przedszkolu - była dyskoteka, zabawy z muzyką na placu zabaw, konkursy, ale wielka niespodzianka czekała na wszystkie dzieci po podwieczorku. Na podwórku czekał na dzieci prawdziwy klaun z balonikami w kształcie piesków, kwiatków i serduszek, z watą cukrową oraz mnóstwem pomysłów na fajne zabawy. Nawet deszcz nie był w stanie popsuć nam humorów!

  15 września to Międzynarodowy Dzień Kropki. Wszyscy przyszli do przedszkola wykropkowani: albo na ubraniach mieli kropki, albo na twarzach mieli kropki, dziewczynki nawet miały spinki i kokardy w kropki, nasze panie też tego dnia były w kropki. A najfajniejsze były kropkowe zabawy - naklejanie, malowanie, kolorowanie, ozdabianie kropek różnej wielkości i różnego rodzaju. Szukaliśmy kropek ukrytych w naszych salach, a po całym dniu pracy - powstały na korytarzach wystawy kropkowych prac plastycznych. Było fajnie!

  10 września - mimo soboty, dzieci z grupy Świerszczy wraz z rodzicami i paniami oraz panią dyrektor, wzięły udział w spotkaniu integracyjnym. Odbyło się ono na przystani kajakowej w Juszkowie. Pogoda dopisała, więc zabawa była przednia. Było piknikowanie, pływanie, relaks na świeżym powietrzu... Warto to powtórzyć!

  1 września wszyscy powitaliśmy nowy rok szkolny. Niektórzy z nas już bardzo zatęsknili za przedszkolem i swoimi paniami, zabawkami i kolegami z grupy. Powitaliśmy też grupkę nowych przedszkolaków, mamy nadzieję, że okres adaptacji do przedszkola minie szybko i chętnie będą uczęszczać do naszego przedszkola. Pierwszego dnia zastaliśmy w szatni powitalne liściki od naszych pań, a w salach czekała na nas niespodzianka - pop corn w kolorowych rożkach dla każdego z nas. Bardzo się ucieszyliśmy, bo lubimy niespodzianki. I pop corn też lubimy :)

   

  ADAPTACJA DLA NOWYCH 3 LATKÓW

  DRODZY  RODZICE

  Dla naszych nowych przedszkolaków, urodzonych w 2013 roku, przygotowaliśmy plan dni adaptacyjnych. Serdecznie zapraszamy Państwa wraz z dziećmi, według następującego planu:

  29 sierpnia - poniedziałek€rodzice przychodzą wspólnie z dziećmi na godz. 9:00, poznają wychowawczynie swoich dzieci, które zajmują się dziećmi do godz. 10:30, w tym czasie rodzice mają spotkanie z panią dyrektor przedszkola i otrzymują informacje dotyczące spraw organizacyjnych, zadają pytania;

  30 sierpnia - wtorek€ rodzice przychodzą wspólnie z dziećmi na godz. 9:00, zostawiają dzieci pod opieką pań do godz. 11:00, rodzice w sąsiedniej sali popijają herbatkę i czekają na swoje pociechy, są do dyspozycji pań udzielając informacji o dziecku, podpisując umowy z panią dyrektor;

  31 sierpnia - środa€ rodzice przychodzą wspólnie z dziećmi na godz. 8:00, zostawiają dzieci pod opieką wychowawczyń do godz. 10:30, dzieci jedzą śniadanie i wspólnie bawią się z paniami, podobnie jak we wtorek, rodzice zostają zaproszeni na herbatkę, mają możliwość rozmowy i zadawania pytań, spotkanie z logopedą;

  1 września - czwartek€“ rodzice przyprowadzają dzieci na godz. 8:00 i zostawiają dzieci w przedszkolu, idą do domu, do pracy, jednak są „pod telefonem”, odbierają dzieci po podwieczorku -€“ po godz. 14:00;

  2 września - piątek€“ rodzice przyprowadzają dzieci do godz. 8:00 i zostawiają w grupie, nadal są w kontakcie z przedszkolem, odbierają dzieci po podwieczorku.

  Prosimy, by dzieci już od pierwszego spotkania miały obuwie na zmianę (kapcie), warto zabrać ze sobą ubrania na zmianę (mogą zdarzyć się nieprzewidziane sytuacje).

   

  Przydatne Państwu informacje znajdują się również w zakładce ADAPTACJA, w STREFIE RODZICA na naszej stronie internetowej. Zachęcamy do jej odwiedzenia.

   

   

  WAKACJE 2016

  W czasie wakacji, dzieci się nie nudzą - takie hasło przyświeca nam podczas tegorocznego lata. "Wakacyjny plan lekcji" przedstawia się następująco:

  Poniedziałki, to - WYCIECZKOWE PONIEDZIAŁKI. Odwiedziliśmy już m.in. Muzeum Morskie w Gdańsku, bawialnię Kic Kic w Pruszczu Gdańskim, pobliski plac zabaw i Park Polodowcowy na jednym z pruszczańskich osiedli. Jechaliśmy prawdziwym pociągiem do Gdańska, a dla niektórych z nas była to pierwsza taka podróż. Zrobiliśmy sobie nawet piknik w parku grillowym nad naszą Radunią.

  Wtorki zaliczyliśmy do KUCHCIKOWYCH WTORKÓW. Próbowaliśmy swoich sił w przygotowaniu zdrowych i smacznych przekąsek, deserów. Właśnie w ramach kuchcikowych wtorków mieliśmy możliwość upieczenia gdańskich precelków w prawdziwej piekarni Pellowski w galerii Madison w Gdańsku. Tam również pojechaliśmy pociągiem. A jednym z ciekawszych wtorków był ten, podczas którego robiliśmy rewelacyjny deser wspólnie z Karolem Labudą - pruszczańską gwiazdą programu MasterChef Junior. 

  Środy zaliczyliśmy do KOLOROWYCH ŚRÓD. Właśnie w środy ubieramy się w zaplanowany wcześniej kolor i przynosimy do przedszkola coś w danym kolorze, czym można podzielić się z innymi. Jest bardzo fajnie. Są zabawy plastyczne z kolorami, kolorowe bajki... A żółta środa to np. kukurydza w puszce, którą degustowaliśmy z wielką frajdą, czy chrupiąca marchewka w środę pomarańczową. Rodzice mają fajne pomysły.

  Czwartki z kolei to SPORTOWE CZWARTKI. Wtedy przychodzimy w strojach sportowych i gramy w piłkę, robimy tory przeszkód, czy ścigamy się i rywalizujemy ze sobą w różnych dyscyplinach. Był nawet aerobik i zabawy w wodzie. Szkoda tylko, że pogoda lubi tego lata kaprysić.

  Piątki zaliczyliśmy do TEATRALNYCH PIĄTKÓW. To dopiero jest zabawa! I my i nasze panie przebieramy się w różne stroje, tworzymy kukiełki, maski i odgrywamy role bohaterów różnych bajek. Znanych i takich, które sami wymyślamy. Niektórzy tak sie przebierają, że nawet pani nie może rozpoznać, które dziecko jest wilkiem, czy jeżykiem.

  CZERWIEC 2016

  Od 20 czerwca przez 2 tygodnie gościliśmy w przedszkolu studentów z krajów nieanglojęzycznych. Poznaliśmy Kevina z Meksyku i Cristinę z Włoch. Opowiadali nam o przyrodzie i zwyczajach panujących w ich krajach, opowiadali legendy o powstaniu ich krajów, pokazywali flagi. Bardzo ich polubiliśmy. Pewnego dnia przyprowadzili ze sobą Chinkę Rose. Z Kevinem zrobiliśmy prawdziwą meksykańską piniatę i grał nam na gitarze, a z Cristiną wykonaliśmy weneckie maski karnawałowe. Było super. Ciekawe, kto nas odwiedzi w przyszłym roku...

  MAJ 2016

  6 maja odwiedzili nas uczniowie ze Szkoły Podstawowej Nr 3 w Pruszczu Gdańskim. Nie były to jednak zwykłe odwiedziny - przybyli do nas z przedstawieniem "Eko las". Dowiedzieliśmy się, że jesteśmy w lesie gośćmi i musimy dbać o porządek podczas leśnych wycieczek, by nie utrudniać życia jego mieszkańcom. Przedstawienie bardzo nam się podobało.

   

  KWIECIEŃ 2016

  7 kwietnia odwiedziła nas pani pielęgniarka. Ale nie robiła nam zastrzyków, tylko opowiadała o swojej pracy, o tym, jak należy dbać o zdrowie i jak zachować się u lekarza lub w szpitalu. Pokazała jak udzielić pierwszej pomocy przy skaleczeniu. Mogliśmy nawet posłuchać bicia własnego serca przy pomocy stetoskopu. Mama Mikołaja - bo to właśnie jedna z mam naszych kolegów jest pielęgniarką - zostawiła nam do zabawy kilka fajnych akcesoriów: maseczkę, fartuch jednorazowy, kilka bandaży i plastykowych strzykawek. Teraz będziemy mogli udzielać pierwszej pomocy naszym przedszkolnym pluszakom.

  MARZEC 2016

  4 marca do naszego przedszkola przyjechał "Wiosenny kurnik". Jedna z sal zamieniła się w wiejską zagrodę, a my mieliśmy okazję zobaczyć, jak wygląda kurza rodzina: kurczaki, kura, kogut, jak wygląda kaczka, idyk, gęś. Dowiedzieliśmy się, że nioska to kura, która znosi jajka, zobaczyliśmy różnice pomiędzy jajkami kury, gęsi i indyka. Karmiliśmy malutkie kurczaczki i mogliśmy zobaczyć jakie są cieplutkie, mięciutkie i puszyste. Było dużo poytywnych emocji i radości.

  8 marca był  Dzień Kobiet, a  świętem towarzyszącym Dzień spódnicy - tego dnia wszystkie dziewczynki (te małe i duże) przyszły do przedszkola w spódniczkach. Nasz kochany Pan Tadeusz witał wszystkie mamy przyprowadzające dzieci do przedszkola z pięknym uśmiechem i tradycyjnym goździkiem. Wszystkie panie były mile zaskoczone. Chłopcy też mieli dla  dziewczynek  niespodzianki - składali życzenia i nawet zrobili laurki.

  11 marca gościła u nas Pani Muzyka z koncertem pt." Kopciuszek i inne bajki opowiadane tańcem". Ale było ślicznie. Była baletnica i baletmistrz, mieli piękne stroje i rzeczywiście opowiadali tańcem rożne bajki: Kopciuszek, Coppelia, Dziadek do orzechów, Czerwony Kapturek. Byliśmy zachwyceni, szczególnie takie tańce baletowe podobały się dziewczynkom. Potem próbowaliśmy swoich sił w tańcu baletowym. Różnie nam to wychodziło, ale i tak były wielkie brawa dla artystów i oczywiście dla nas.

  17 marca świętowaliśmy Dzień Świętego Patryka. To święto irlandzkie. Każda grupa dostała wiadomość od irlandzkiego skrzata Leprehauna o możliwości odnalezienia garnca ze złotem. Najpierw musieliśmy jednak wykonać wszystkie wyznaczone przez niego zadania, a potem wykonać tęczę i przekazać ją innej grupie w prezencie.  Dopiero wtedy otrzymaliśmy wskazówkę, gdzie mamy szukać ukrytego skarbu. Chociaż nie było to takie łatwe - wszystkie grupy sobie z tym poradziły. Leprehaun chyba był zadowolony.

  17 marca - warsztaty czytelnicze dla 5-latków w Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej

  21 marca - Światowy dzień lasu

  22 marca - powitanie wiosny programem artystycznym w wykonaniu grupy "Biedronki"

  29 marca - poszukiwanie prezentów zostawionych przez Wielkanocnego Zajączka

  LUTY 2016

  4 lutego - to był czwartek. I do tego tłusty. Tego dnia w przedszkolu odbył się konkurs na najsmaczniejszego pączka, faworka, chruścika, oponkę..., czyli wielkie tłustoczwartkowe szaleństwo pod hasłem "Pączki, chrusty na zapusty", czyli na ostatnie dni karnawału. Przedszkolaki wspólnie z rodzicami tworzyły kulinarne dzieła i przynosiły je do przedszkola właśnie w tłusty czwartek. Ile tego było! A jakie zapachy się unosiły w powietrzu! Trudno to opisać. Czekaliśmy z zapartym tchem na chwilę, kiedy szanowna komisja konkursowa ogłosi..., że możemy już spałaszować te smakowitości. Wkrótce ogłoszenie wyników tego słodkiego konkursu. Mniam....

  9 lutego - Dzień pizzy - tego dnia przedszkole pachniało pizzą, na drugie danie podczas obiadu była oczywiście pizza, którą panie z kuchni dla nas przyrządziły. A była pyszna, nawet "niejadki" z wielkim smakiem ją zajadały. Bardzo lubimy pizzę i chcielibyśmy, żeby  była codziennie...

  12 lutego dzieci z grup "Świerszcze", "Żuki" i "Pszczoły" pojechały autokarami do teatru Miniatura na spektakl pt. "Siedmiu krasnoludków" oraz zwiedzanie kulis teatru. Ale było fajnie. Przedstawienie bardzo nam się podobało, ale najciekawsze było to, co zobaczyliśmy po drugiej stronie sceny. Czego tam nie było: kukiełki, pacynki, marionetki, duże i małe rekwizyty, stroje, scenografie do różnych przedstawień... Dowiedzieliśmy się, że aby powstało przedstawienie - potrzeba dużo, dużo pracy. Do przedszkola wróciliśmy pełni wrażeń i mieliśmy wiele do opowiedzenia naszym rodzicom.

  24 lutego panie: Beata, Basia i Marta zorganizowały dla wszystkich dzieci przedstawienie pt. "Paweł i Gaweł". Ale było szaleństwo! Pani Basia-Gaweł biegała, krzyczała, skakała, wywijała koziołki, a potem pani Beata-Paweł polała wodą Gawła, pani Marta opowiadała tę całą, wesołą historię. Było dużo śmiechu i zabawy. Fajne są te nasze panie!

  26 lutego - Dzień dinozaura! Do zabawy zaprosiliśmy wszystkie dinusie z całego przedszkola. W każdej grupie odbyły się zabawy rodem z okresu jurajskiego. Szkoda, że dinozaury wyginęły, ciekawe, jakby to było, gdybyśmy mieli takiego w przedszkolnym ogródku...Roślinożercę oczywiście :)

  26 lutego -  na ten dzień zaplanowana została Zimowa spartakiada, ale... nie ma śniegu, na dworze mokro, zaprosiliśmy na spartakiadę rówieśników z Publicznego Przedszkola im. Kubusia Puchatka w Pruszczu Gdańskim. Przeprowadziliśmy zawody sportowe w sali, a potem...obejrzeliśmy fajny film w sali kinowej. Też było fajnie :)

  STYCZEŃ 2016

  29 stycznia odbył się koncert z cyklu Pani Muzyka zaprasza, pod tytułem Zwyczaje kolędnicze i zapustne w dawnej Polsce". Ubrani w galowe stroje, poznaliśmy tradycje kolędowania z gwiazdą, turoniem, kozą i bocianem. Wspólnie z kolędnikami śpiewaliśmy znane kolędy. Trwa karnawał - więc nie obyło się bez tańców: tańczyliśmy parami, w kole albo jak kto chciał. Pani Muzyka powiedziała, że jak ktoś chce - to niech tańczy, a jak ktoś nie chce - to też! Koncert zakończył się długim korowodem tańczącym za gwiazdą oraz gromkimi brawami.

  Styczeń to już tradycyjnie miesiąc, w którym obchodzi się w przedszkolach Dzień Babci i Dziadka. W naszym przedszkolu również. Nasi Goście - Babcie i Dziadkowie - ze wzruszeniem oglądali programy artystyczne w poszczególnych grupach. Pani Dyrektor przedszkolnym zwyczajem podarowała "Dziadkom" tort w kształcie serca, a nasi Rodzice pomogli zorganizować słodki poczęstunek. "Dziękujemy Wam Dziadkowie, to bardzo Wam się chwali, żeście nam rodziców tak dobrze wychowali"!

  "Świerszcze" odwiedziły z "Jasełkami" podopiecznych Domu Dziennego Pobytu przy MOPS w Pruszczu Gdańskim. To z okazji Dnia Babci i Dziadka. Niektórzy podopieczni to osoby samotne i bardzo ich ucieszyło to, że nasze przedszkolaki o nich pamiętają. 

  19 stycznia starszaki z grupy "Świerszcze" wzięły udział w Powiatowym Przeglądzie Jasełek i Widowisk Obrzędowych. Konkurencja była duża, ale "nasi" dali z siebie wszystko i byli wspaniali. Czekamy na wyniki przeglądu, mamy nadzieję na jedną z głównych nagród. Trzymajcie kciuki!

  "W KOSMOSIE" - to hasło, pod którym odbył się w przedszkolu tegoroczny bal karnawałowy. Tego dnia do przedszkola przybyli Marsjanie, Ufoludki, Gwiazdy, Komety, Kosmici, Kosmonauci, Książęta i Księżniczki zamieszkujące różne planety. Bal był galaktycznie fajny, a my bawiliśmy się do upadłego! Były kosmiczne tańce, gwiezdne konkursy i nawet taniec robotów. 

   

  GRUDZIEŃ 2015

  W grudniu odbył się w naszym przedszkolu charytatywny kiermasz ozdób bożonarodzeniowych. Dzieci wykonywały je w domu z rodzicami, ale też w przedszkolu podczas zajęć. Taki kiermasz odbył się też w Urzędzie Miasta w Pruszczu Gdańskim.  Dochód z kiermaszu został przeznaczony na rzecz Stowarzyszenia Inicjatyw Lokalnych "Res Civilis Nostra" z Grabiny Zameczek.

  18 grudnia również była Wigilia. Tym razem w przedszkolu, dla nas - dzieci i całego prsonelu. W uroczystych strojach zasiedliśmy do uroczystego obiadu, dzieliliśmy się opłatkiem, zaprosiliśmy do naszych sal wszystkich pracowników z przedszkola, byśmy wszyscy, wspólnie zasiedli przy wigilijnym stole. A tu nagle... wchodzi do naszych sal święty Mikołaj! Z prezentami dla nas, dla naszych pań. Obiecał nam 7  grudnia, że jeszcze nas odwiedzi i dotrzymał słowa!

  17 grudnia pani dyrektor zaprosiła nas i naszych rodziców na uroczystą Wigilię do sali na ul. Kossaka. Niespodzianką było przedstawienie "Kolędowanie" w wykonaniu grupy teatralnej "babaJaga", składającej się z rodziców. Był Diabeł, Anioł, Król Herod, nawet prawdziwy Żyd. Było dużo strachu, ale też i dużo śmiechu. Po "Kolędowaniu" przyszedł czas na "Opowieść wigilijną" w wykonaniu teatru "Qfer". A potem już tylko wielkie świętowanie, łasuchowanie i składanie sobie nawzajem i naszym paniom świątecznych życzeń. A było co łasuchować, bo o to, by na stole nie zabrakło łakoci - zadbały panie kucharki z przedszkola oraz nasi rodzice. Były smakowite pierogi, pyszne ciasta, kolorowe sałatki... Dla każdego coś smacznego! Dziękujemy rodzicom, że poświęcieli trochę czasu w gorącym, przedświątecznym czasie, by spędzić go w przedszkolnym gronie :)

  11 grudnia "starszaki" z grup "Świerszcze" i "Żuki" pojechały do lasu. W Otominie uczestniczyły w spotkaniu z panem leśniczym, zobaczyły jak wygląda las zimą. Ale najważniejsze było to, że przywiozły z lasu choinki, ktore ozdobiły swoimi gałązkami wejście do przedszkola. Nawet przed wejściem zrobiło się świątecznie:)

  7 grudnia do naszego przedszkola przyjechał saniami święty Mikołaj! Tak, tak! Przyjechał saniami! Nie było śniegu, ale były sanie, zaczarowane, zaprzężone w kucyka! Witaliśmy Mikołaja przed przedszkolem, potem rozmawialiśmy z nim w przedszkolnym ogrodzie. Mieliśmy mu tyle do opowiedzenia! Każdy chciał być blisko gościa, podać mu rękę... A Mikołaj zajrzał do  każdej sali, zapytał nas o grzeczność, czy zjadamy cały obiadek. Śpiewaliśmy mu puosenki, recytowalismy wierszyki, czytaliśmy listy, które do Mikołaja napisaliśmy z pomocą naszych pań. Święty Mikołaj wręczył każdemu z nas słodki upominek - kalendarz adwentowy, z ukrytymi czekoladkami. Obiecał, że jeszcze nas odwiedzi...

  LISTOPAD 2015

  11 listopada to Święto Niepodległości. Z tej okazji dzieci z grupy "Pszczoły" tuż przed tym świętem -  przygotowały program artystyczny pod tytułem "Polak mały". Wystąpiły przed przedszkolną publicznością z pięknymi wierszami i patriotycznymi pieśniami, utrwaliliśmy wiadomości na temat symboli i barw narodowych oraz dowiedzieliśmy się, dlaczego obchodzimy to ważne święto. Akademia bardzo podobała się wszystkim przedszkolakom, które nagrodziły "Pszczoły" gromkimi brawami.

  5 listopada świętowaliśmy "Dzień Postaci z Bajek". Święto poprzedzone było głosowaniem. Spośród kilku popularnych bajek wybraliśmy bajkę "Smerfy". Wtedy zaczęło się niebieskie szaleństwo! Rodzice przygotowali dla nas wspaniałe stroje i 5 listopada w przedszkolu zrobiło się naprawdę bardzo niebiesko. No, może poza jednym wyjątkiem - pojawił się Klakier! Ale zabawa była przednia! Tańczyliśmy, rozwiązywaliśmy zagadki o Smerfach, rysowaliśmy, tworzyliśmy wioskę Smerfów. W przyszłym roku będzie równie fajnie, albo jeszcze lepiej! Tylko nie wiemy, jaka bajka będzie na topie ;)

  PAŹDZIERNIK 2015

  16 października do przedszkola przyszła pani pracująca na poczcie. Opowiadała nam na czym polega praca pocztowców, co trzeba zrobić, żeby wysłać list, widokówkę lub kartkę świąteczną. Powiedziała też o pracy listonosza. Przyniosła nam wielkie puzzle ze znaczkiem pocztowym, które udało nam się ułożyć, a nawet sami projektowaliśmy swoje znaczki. Wiemy teraz, że znaczki muszą znaleźć się na każdym wysyłanym liście lub widokówce. Obiecaliśmy, że będziemy pisać duuuużo listów.

  Jak co roku z okazji Święta Drzewa postanowiliśmy zasadzić drzewo. Do tej pory robiliśmy to na swoim placu zabaw, w przedszkolnym ogrodzie, jednak nie ma tu już miejsca na nowe okazy. Pani Dyrektor wystąpiła więc z prośbą do Urzędu Miasta by wyznaczono nam miejsce, gdzie możemy drzewo posadzić. "Świerszcze" i "Żuki" uzbrojone w łopatki, w asyście pana leśniczego z Leśnictwa Otomin, który tłumaczył dzieciom, po co sadzi się drzewa, jak się to robi i jak trzeba o nie dbać - zasadziły drzewo zakupione przez Urząd Miasta. Tegoroczny okaz - skrzydłorzech kaukaski - znalazł swoje miejsce na pobliskim placu zabaw, byśmy mogli się nim systematycznie opiekować.

  9 października przypadał Dzień Czytania Drzewom, a że dzieci nie potrafią jeszcze czytać, zaśpiewaliśmy drzewu kilka wesołych piosenek i tradycyjne "100 lat". Drzewo otrzymało nazwę

  "Drzewo wspomnień".

  Za wiele lat, bedziemy wspominać w cieniu skrzydłorzecha, wraz z naszymi dziećmi, jak sadziliśmy go w październiku 2015 roku.

  W tym miesiącu kocert z cyklu "Pani Muzyka zaprasza" nosił tytuł "FOLKLOR KASZUB".  Pani Muzyka wystąpiła w pięknym stroju kaszubskim. My też mogliśmy takie stroje przymierzyć i w nich zatańczyć. Oprócz kaszubskich piosenek poznaliśmy kaszubskie nuty, są dość dziwne, ale potrafiliśmy zaśpiewać z tych nut kaszubską piosenkę.  Dowiedzieliśmy się też, że dzeweczka i knyp -  to dziewczynka i chłopiec po kaszubsku. Zobaczyliśmy prawdziwe diabelskie skrzypce i próbowaliśmy na nich grać. Nie taki diabeł straszny...  :)

   

  WRZESIEŃ 2015

  21 września działo się! Był to Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka w naszym mieście, organizowany przez nasze przedszkole. Do wspólnych zabaw w centrum miasta zaprosiliśmy wszystkie pruszczańskie przedszkolaki. Były tańce, śpiewy, szczudlarze, okrzyki radości, słodkości, rysowanie kredą, wielkie bańki mydlane.

  Dorośli: Pan Burmistrz, Pani Dyrektor, przedstawiciele władz miejskich i powiatowych złożyli nam serdeczne życzenia i chyba żałowali, że już nie są dziećmi :), zaśpiewali nawet piosenkę "Jestem sobie przedszkolaczek".  A my powiesiliśmy swoje marzenia na drzewkach i krzewach w centrum miasta, żeby każdy mógł przeczytać, o czym marzą przedszkolaki.

  Każde przedszkole uczestniczące w imprezie otrzymało pamiątkowy medal i certyfikat udziału w Ogólnopolskim Dniu Przedszkolaka organizowanym w Pruszczu Gdańskim. Było fajnie.

   

  SIERPIEŃ 2015

  Podobnie jak w lipcu - była ciekawa tematyka na każdy tydzień.

  Tydzień I - Julian Tuwim (Lokomotywa, Słoń Trąbalski, Okulary, Bambo, Dzień Małego Artysty)

  Tydzień II - Jan Brzechwa (Na straganie, Pomidor, Żuk, Kwoka, Dzień Małego Artysty)

  Tydzień III - Hanna Niewiadomska ( Aniołki, Buty, Zebra, Sól i cukier, Dzień Małego Artysty)

  Tydzień IV - Maria Konopnicka (Stefek Burczymucha, Pranie, Tęcza, Zamiary Stasia, Dzień Małego Artysty)

   

  W dniach od 24 do 31 sierpnia odbyły się spotkania adaptacyjne dla dzieci, które od września zaczęły uczęszczać do naszego przedszkola.

  27 sierpnia rozstrzygnięty został całoroczny konkurs zbiórki makulatury, dzieci obejrzały przedstawienie w wykonaniu teatru Qfer pt. "Śmieciowisko". Gratulujemy wszystkim laureatom i zazdrościmy fajnych nagród :)

   

  LIPIEC 2015

  Niestety nie wszyscy mogą korzystać z uroków lata podczas urlopów, więc nasze przedszkole organizuje opiekę nad dziećmi przez cały rok - bez przerwy wakacyjnej. A żeby nie było nudno, na okres wakacji w lipcu przygotowaliśmy dla dzieci ciekawą tematykę zajęć na każdy tydzień.

  Tydzień I - Zdrowo - kolorowo ( między innymi Dzień Truskawki, Witaminki dla rodzinki i Skok po zdrowy sok)

  Tydzień II - Bezpieczny przedszkolak (między innymi bezpiecznie w górach, nad morzem, na placu zabaw, w podróży)

  Tydzień III - Teatralnie o zdrowiu (zabawa w teatr, Czerwony Kapturek i zdrowe przysmaki dla babci, Jaś, Małgosia i piernikowy domek)

  Tydzień IV - Rosnę zdrowo i sportowo ( aerobik, trochę jogi, chusta animacyjna, tor przeszkód małego wojownika, sporty letnie).

   

  CZERWIEC 2015

  Dzień 1 czerwca w naszym przedszkolu przebiegał pod hasłem "Dzieci z różnych stron świata". Dzieci brały udział w zabawach pochodzących z Chin, Meksyku czy Australii, ale najwięcej emocji budziło rozbijanie piniat ze słodyczami. Było wiele muzyki, śmiechu, balonów i mydlanych baniek. Nie obyło się tego dnia bez słodkości dla każdego dziecka.

  2 czerwca to kolejny dzień niespodzianek. Przedszkolaki z grup "Żuki" i "Świerszcze" wybrały się z życzeniami do przedszkolaków z Przedszkola im. Kubusia Puchatka. Zabrały ze sobą słodycze i laurki wykonane wspólnie z rodzicami z okazji Dnia Dziecka. W gościnnych progach zaprzyjaźnionego przedszkola dzieci obejrzały przedstawienie "Jaś i Małgosia" w wykonaniu najstarszej grupy, wymieniły się laurkami i wspaniale bawiły się na przedszkolnym placu zabaw. Już planujemy kolejne spotkania.

  Czerwiec to tradycyjnie miesiąc wycieczek. A wyglądało to tak:

  8 czerwca "Biedronki", "Motyle" i "Pszczoły" pojechały do ZOO, zobaczyły wiele ciekawych zwierząt podczas przejażdżki ciuchcią retro.

  10 czerwca "Żuki" i "Świerszcze" zwiedziły zamek w Malborku, oglądały ruchome dinozaury w Dinoparku i szalały na tamtejszym placu zabaw.

  15 czerwca "Żuki" i "Świerszcze" uczestniczyły w swoistej lekcji przyrody w gdyńskim oceanarium. Lekcja dotyczyła życia rafy koralowej.

  22 czerwca "Biedronki", "Motyle" i "Pszczoły" odwiedziły Alaskę. Kaszubską Alaskę. Były przejażdżki konne, zabawy z animatorami, zwiedzanie wiejskiej zagrody i piknik.

  24 czerwca "Żuki" i "Świerszcze" pojechały do skansenu we Wdzydzach, gdzie uczestniczyły w lekcji w zabytkowej szkole, malowały na szkle i obserwowały dawne zajęcia wiejskie: tkanie, pranie, maglowanie, noszenie wody w nosidłach, mielenie zboża w żarnach.

  "Zielona lekcja" odbyła się w naszym przedszkolu 11 czerwca. Przyjechały do nas ptaki: sowa, puchacz,  sokół, jastrząb. Dzieci dowiedziały się wielu ciekawostek o życiu tych ptaków, mogły je pogłaskać i obserwować ich bezszelestny lot. Każdy miał okazję pozować do zdjęcia z prawdziwą sową - płomykówką Fioną - na ramieniu.

  W kolejnej ciekawej lekcji - 12 czerwca -  uczestniczyły dzieci starsze - "Żuki" i "Świerszcze". Była to lekcja patriotyzmu prowadzona przez pracownika IPN i dotyczyła symboli narodowych: godła, flagi,  i hymnu.

  W czerwcu dużo czasu poświęca się na rozmowy o bezpieczeństwie ze względu na zbliżające się wakacje i wypoczynek nad wodą. 17 czerwca odbyły się warsztaty dla dzieci pod hasłem "Pierwsza Pomoc". Ratownicy uświadomili dzieciom konieczność reagowania na wszelkie zagrożenia oraz przypomnieli zasady bezpiecznego pobytu nad wodą, koniecznie w obecności osób dorosłych. Dzieci utrwaliły numery alarmowe pogotowia ratunkowego, policji i straży pożarnej.

  19 czerwca wszystkie przedszkolaki wzięły aktywny udział w widowisku teatralnym pod tytułem "Wybierz numer 112". Przedstawienie  miało na celu uświadomienie dzieciom wakacyjnych zagrożeń i sposobów alarmowania o niebezpiecznych zdarzeniach.

  Najmłodsze nasze przedszkolaki - "Biedronki" - w dniu 23 czerwca  zaprosiły wszystkich na spektakl "Powitanie lata"Było wesoło, kolorowo, pojawiła się wakacyjna atmosfera. Każda z grup otrzymała od Pani Lato kolorową piłkę do letnich zabaw.

  Jak wakacje - to również pożegnanie z przedszkolem, szczególnie gdy dzieci odchodzą do szkół. Pożegnanie starszaków odbyło się 18 czerwca. Wzruszające uroczystości obfitowały w podziękowania, upominki i życzenia sukcesów w szkole. Wszystkie dzieci obiecały, że będą nas często odwiedzać. Młodsze dzieci pożegnały się z przedszkolem  26 czerwca tylko na okres wakacji, ale było również uroczyście.
   

Aktualności

Kontakt

 • Przedszkole Publiczne im. Janusza Korczaka
  ul. Wojciecha Kossaka 15
  83-004 Pruszcz Gdański
 • (58) 692-13-56

Galeria zdjęć